Kategoriler
Doğru beslen!

Evde Yoğurt Mayalamaya Var Mısınız?

Sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamayan herhangi bir uzman yoktur. Sportive ailesi olarak bizde sizlere sürekli doğal ve sağlıklı beslenmenin öneminden bahsediyoruz. Beslenme düzenine dikkat eden ve sağlıklı beslenmeye çalışan kişiler ara öğünlerinde veya yemeklerinin yanında çok sık yoğurt tüketmektedir. Hal böyle olunca yoğurdu evde mayalamanın önemi de daha fazla öne çıkıyor. Market yoğurtlarının içerisinde raf ömrünün uzaması için çok fazla katkı maddesi olduğu biliniyor. Pandemi döneminde yaşadığımız bağışıklığın önemi de bu kadar öne çıkmışken katkı maddeli yoğurtlar yerine evinizde kendinizin kolayca hazırladığı antibiyotik deposu sağlıklı ev yoğurdunun faydaları ve yapılışı için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Protein Deposu

Et fiyatlarının günden güne arttığı ve herkesin yeteri kadar et alamadığı bir durumda protein ihtiyacınızı karşılamak veya çeşitlilik yaratmak için yoğurt tüketebilirsiniz. Ayrıca özellikle gelişme çağına ki çocukların düzenli yoğurt tüketmesi önemlidir. Dilerseniz normal haliyle dilerseniz ayran şeklinde çocuklarınıza içirerek sağlıklı içecekler tüketmesi için öğretici olabilirsiniz. Ayranda yoğurt kadar yararlıdır. Protein oranının fazlalığı ile spor yapan kişiler tarafından da protein takviyesi için kullanılabilir.

Vücuda Faydaları Nelerdir?

Yoğurt diğer süt ve süt ürünlerinde olduğu gibi kalsiyum açısından zengindir ve bağırsakları güçlendirirken vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Kendi mayaladığınız yoğurt kronik rahatsızlıklara karşı yine kişiyi desteklerken ayrıca kanser gibi ölümcül hastalıklara karşı da koruyucudur. Ev yoğurdu kadınlar için vajina mantarı rahatsızlığını önlemede etkiliyken bu bölgenin sağlığı içinde etkilidir. Kilo vermek istiyorsanız ve diyet yapıyorsanız diyetinizde mutlaka yoğurda yer vermelisiniz. Bu yoğurdun evde mayalanmış olması sağlığınız açısında daha kıymetli olacaktır. Ev yoğurdunda probiyotik oranı daha fazladır ve bağırsaklarınızın düzenlenmesini sağlarken ayrıca metabolizma hızını da arttırmada etkili olan besinler arasındadır.

Yoğurdun Kalitesi Nasıl Anlaşılır ve Çocuklara Etkisi Nedir?

Marketten satın aldığınız yoğurdun kalitesini anlamak istiyorsanız öncelikle içindekiler kısmına göz gezdirebilirsiniz. Ayrıca doğal yoğurt günlerce dolapta bozulmadan durmaz ve eğer yoğurdunuz uzun süre tazeliğini koruyor ise içerisinde çok fazla katkı maddesi olduğunu anlayabilirsiniz. Ev yoğurdu ise daha kısa sürede sulanacak ve çok daha hızlı ekşiyecektir. Ürünlerin raf ömrünün ve kullanımının kısa olması onun doğallığı ile doğrudan ilişkilidir. Gelişim çağındaki çocuklarda günde en az küçük bir kâse boyutunda yoğurt tüketmelidir. Eğer çocuğunuz yoğurdu sevmiyor ise ayran yapabilir veya yoğurdun içerisinde taze meyve, kuru meyve, bal, pekmez veya çocuğunuzun sevdiği başka bir besin öğesi ile karıştırarak tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Ev yoğurdu yapmak için öncelikle sütünüzü tencereye alın ve kaynatın. Sütünüz kaynadıktan sonra ılıması için bir kenara alın ve serçe parmağınızı süte batırdığınızda yanmayacak kıvama geldiğinde mayalamak için uygun sıcaklığı buldunuz demektir. 6 saniye kadar parmağınızı beklettikten sonra yanmıyor ise bir kaşık yoğurt mayanızı içine katarak karıştırın. Dilerseniz kaynattığınız tencereyi sararak sıcak kalmasını sağlayarak mayalayabilir dilerseniz yoğurdunuzu birkaç parçaya ayırarak 40 derecelik fırında 10 dakika kadar bekletebilirsiniz. Yaklaşık 5 saat bu şekilde kaldıktan sonra buzdolabına alın ve 5 saat dolapta bekledikten sonra doğal ev yapımı yoğurdunuzu afiyetle tüketebilirsiniz.