Kategoriler
Doğru beslen!

Fitness Beslenme Programı

Pek çok insan fit gözükmek, sağlıklı olmak ve devinim sağlamak için spor yapar. İyi bir vücuda sahip olmanın yanında, spor yapmak hem bizi dinç, zinde ve canlı tutar. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu düzenli spor yapan insanların yapmayanlara oranla çok daha fazla uzun yaşadığı ispatlanmıştır. Ancak bazı insanlar spor yaparken yemesi gereken besin programına dikkat etmez. Bu da kilo verme ve forma girme sürecini oldukça yavaşlatır. Düzenli spor ile doğru beslenme birlikte yürütülmesi gereken durumlardır. Biri olmadan diğeri tam manasıyla işlevini gerçekleştiremez ve ikisi birlikte tam bir sağlıklı vücudu bize sağlar.

Beslenme Programı Nedir?

Beslenme, her gün yaşamsal faaliyetlerimizi devam ettirebilmek ve hayatta kalmak için vücudumuzun enerji ve besin ihtiyacının karşılanma faaliyetidir. Beslenme rutinlerimiz düzenli olduğu takdirde sağlıklı yaşamayı kendimize sağlamış oluruz. Beslenme programı da, alanında uzman kişilerce hazırlanmış, vücudun gerekli besin ve enerji ihtiyacını karşılamak adına en doğru besinlerin en doğru öğünlerde tüketilmesini baz alan programdır. Beslenme programı ile doğru besinleri doğru saatte tüketerek gerek metabolizmamıza gerekse sağlığımıza oldukça olumlu etki etmiş oluruz. Beslenme programı vücut geliştirmede de çok önemli bir noktadır. Vücut geliştirme antrenmanları mutlaka ama mutlaka doğru beslenme programlarıyla desteklenmelidir. Aksi takdirde sağlığımız kötü etkilenebilirken bunun yanında antrenmanlardan istediğimiz sonuca ulaşamayabiliriz.

Sporcu Beslenme Programında Dikkat Edilmesi Gereken Yerler

Sporcu beslenmesinde dikkat edilecek pek çok nokta vardır. Bunlardan en önemlisi de beslenmeyi sağladığımız besinlerin mevcut besin değerleri olarak karşımıza çıkar. Sporcu beslenmesinde karbonhidrat, yağ ve protein üçlüsü altın üçlüdür. Doğru öğünde doğru miktarda tüketildiğinde oldukça besleyici olan bu üçlünün bazı önemli noktalarının bilinmesi gerekmektedir.

  • Karbonhidratlar

Egzersizin olmazsa olmazı karbonhidrattır. Her öğün kesinlikle işlenmemiş karbonhidrat ile öğünü tamamlamak lazım geliyor. Kasların çalışmasını karbonhidrat destekliyor. Bunlar kepekli makarna, yulaf, bulgur, tam tahıllı ekmek, kiona, meyveler ve sebzeler olarak öğününü dolduran unsurlardan biri olabilir.

  • Proteinler

Antrenman öncesi beslenmek kadar sonrası beslenme de önem arz eder. Antrenman sonrası kaybolan kas onarımı durumunda en önemli enerji kaynağı proteinlerdir. Bunlar; her türlü et, yumurta, süt, yağlı tohumlar, süt ürünleri ve çiğ kuruyemiş olarak bilinirler.

  • Yağlar

Her öğününde sağlıklı bir yağ mutlaka olmalı. Bu vücut geliştirmen için ideal ve zorunlu bir yöntemdir.

Antrenman Öncesi Beslenme Programı Nasıl Olmalıdır?

Antrenman öncesi beslenme çok önemli bir noktadır. Beslenme antrenman öncesi karbonhidrat alımı gerçekleşmesi zorunlu diyebiliriz. Öncesinde şekerden kaçınılmalıdır. Sizler için en doğru karbonhidrat özellikle kuruyemişte, bulgurda, fasulyede, mısırda, greyfurtta gibi pek çok besinde mevcuttur.

Doping İçin En İdeal Doğal Besinler Nelerdir?

Yulaf, antrenman sırasında kaslara enerji verip verimi artıran en önemli besinlerden biridir. Sonrasında kuru üzüm oldukça doping etkili besinlerden biridir. Keza kahve de oldukça enerji dolu bir besindir. Spordan önce içilen bir bardak kahvenin inanılmaz derecede doping etkisi vardır. Badem de doping etkisi olan bir besindir. Özellikle çiğ badem oldukça enerji verir. Temel sıvımız olan su da kesinlikle enerji veren bir besindir.

Vücut Geliştirmede Kilo Almak İçin Önerilen Beslenme Programı

Sabah uyanınca içilen 1 bardak su, sonrasında yağsız omletle yapılan bir kahvaltı. Öğlen ise yulaflı muzlu bar. Akşam ise yağsız et/tavuk/balık. Ayrıca her öğün sebzeler ile beslenmelidir. Bu sindirimi kolaylaştırırken aynı zamanda kolay kilo vermeye de yardımcı olur. Bunun yanında her gün ortalama 3 litre su içilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir