Kategoriler
Doğru beslen!

Fitness Diyeti Önerileri

Fitness yaparken önem verilmesi gereken şeylerden biri de beslenme programıdır. Eğer düzenli ve dikkatli beslenmiyorsanız, bu fitnesstan alacağınız faydayı yüzde eli yarıya indirecektir. Bunun için sadece fitness değil, hangi sporu yapıyorsanız yapın, beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Vücudunuzu geliştirirken, direncini düşürmek yapmış olduğunuz sporun tam tersi etkilerine sebep olacaktır.

Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durmak Doğru mu?

Fitness yaparken, yanlış davranışlardan biri de yapılan diyet programlarının abartılı olmasıdır. Fitness diyeti önerilerimizde bulunan en önemli detay, yağlı yiyecekleri tamamen hayatınızdan çıkarmamak olacaktır. Gerek kaslarınız gerekse kemik gelişiminiz için hayvansal ya da bitkisel yağlar gereklidir. Üstelik günlük belli bir kaloride beslenmezseniz, vücudunuz kaslanmaz, zayıflar ve dirençsiz kalırsınız. Enerjiniz için çok yoğun olmasa da yağlı yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Bunu da çok az ve kısıtlı yapmalısınız, aşırı yağlı beslenmekte zararlıdır. Ama tamamen sebze ağırlıklı beslenerek doğr davranmış olmazsınız.

Çiğ Sebze Ve Meyve Tüketmelisiniz

Önemli bir spor olan fitness, fit görünmeniz ve kaslarınızın gelişimi için önemlidir. Bu süreçte bol bol çiğ sebze ve meyve tüketmek, sindirim sisteminizi rahatlatırken, aynı zamanda meyve sebzelerin içinde bulunan lifleri de direkt almanızı sağlayacaktır. Elma, ıspanak, roka ve portakal gibi meyve ve sebzeler tüketebilirsiniz. Hem mineral hem de vitamin açısından zengin olan bu yiyecekleri salatanıza koyabilir, yoğurtla tüketebilirsiniz. Bunlarla birlikte mevsim meyveleri ve sebzeleri tüketmenizde çok önemlidir. Vücudunuzu buna göre koordine etmeniz, daha düzenli beslenmenizi sağlayacaktır.

Süt, Peynir Ve Yumurta Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Protein açısından önemli olan bu yiyecekleri, güne başlarken tüketmeniz fitness beslenme programınıza çok iyi gelecektir. Özellikle sabahları erken saatlerde alınan proteinli besinler, günün geriye kalan saatlerinde kaslarınızın daha iyi çalışmasına neden olacaktır. Takviye olarak protein alıyorsanız, bu besinleri haftada birkaç defa tüketebilir ve düzenli bir beslenme programı yapabilirsiniz. Süt, Peynir ve yumurta ağırlıklı beslenmek, kaslarınızla birlikte zihinsel olarak da iyi hissetmenizi sağlayacak b12 vitaminleri açısından da iyi gelecektir. Haftalık ya da günlük olarak diyet listenize mutlaka eklemeniz gereken yiyecekler arasında olmalı.

Beslenme Programı Hazırlayın

Profesyonel destek alarak, fitness yaparken kendinize özel bir beslenme programı yapmanız çok faydalı olabilir. Özellikle günlük olarak almanız gereken kalori ve vitaminlerin gözetim altında tutulması çok daha sağlıklı olacaktır. Her hafta ya da her ay aynı yiyecekleri tüketmek zararlı olabilir. Vücudunuzun ihtiyaçlarına göre davranmalı ve ona göre beslenmelisiniz.

Karbonhidrat İhtiyacınız Olacaktır

Yanlış bilinenlerden biri de spor sırasında karbonhidratı tamamen hayatınızdan çıkartmaktadır. Belli bir gramaja kadar karbonhidratı fitness yaparken tüketmelisiniz. Vücudumuzun, yağ, şeker ve karbonhidrata da ihtiyacı vardır. Protein, yağlar ve karbonhidrat için profesyonel bir destek alarak kendinize düzenli beslenme programları hazırlamalı ve uygulamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir