Kategoriler
Doğru beslen!

Gece Atıştırmak İsteyenlere Bu Yiyecekler Serbest

Genellikle akşam yemeğinden sonra herhangi bir şey tüketmenin çok da iyi olmadığı kabul edilmiş bir gerçektir. Ancak bazen insan kendini tutamıyor ve buzdolabının yolunu tutuyor. İşte böyle gecelerde yapılacak en doğru şey ne atıştıracağını bilmekten geçmektedir. En azından hem iştahını kapatmış olacak hem de daha az zararla bu krizi atlatabileceksin. Diğer bir önemli husus ise yediğin ağır bir şey olursa bu uykunun da bozulacağını ve uyurken huzursuzluk çekmene sebep olabilecek besinlerinde tercih edilmesi kötü olur. Bu sebepten ki sana vereceğimiz listeyi aklının bir köşesine kazımanı yahut dolabına asarak kendini frenlemeni istemek olacaktır.

Muz Tüketebilirsin

Çok fazla bir şey yemek istiyorsan tercihini muzdan yana kullanarak yarar bile sağlayabilirsin. Muzun içerisinde bol miktarda magnezyum ve potasyum bulunur ki bu da vücudun rahatlaması ve gevşemesi için önemlidir. İstersen ılık bir süt ile kendine içecek hazırlayarak rahat bir uykunun sefasını sürebilirsin. Ayrıca muz göbek bölgesindeki yağlarında erimesine yardımcı olacağından yapılacak en iyi tercihlerden biridir.

Hindi Etiyle Aranı İyi Tut

Diğer kültürlerde şükran günlerinde neden hindi tükettiklerini hiç sorguladın mı? Çünkü hindi etinin içerisinde triptofan bulunur ve uyku için gerekli olan sinyallerin sana verilmesini sağlayacaktır. Eğer gece çok fazla atıştırmak istiyorsanız birkaç dilim hindi etinin yıkıcı zararı olmayacaktır. Bolca paketler şeklinde satılan hindi etini gece atıştırmalığı olarak kullanabilirsin.

Melatonin Deposu Ceviz

Gece atıştırmalıkları listesinde üçüncü sırayı cevize verdik. Bu kendisine bahşedilmiş bir sıra değildir çünkü cevizin doğrudan hormon düzenlemekle bağlantısı vardır ve içerisindeki melatonin ile rahat uykuya geçmenizi sağlarken aynı zamanda yeme isteğinizi de bastıracaktır. Ancak cömert olmamak çok önemli. Bir avuç yerine 4-5 cevizi aşmayarak sınırda kalmak önemlidir.

Mutluluğun Sırrı Avokado

Mutluluk hormonun işlev kazanılması için seratonin sentezlemesi gerekmektedir. Bu besinde de triptofan bulunur yedikten kısa bir süre sonra kendinizi çok daha mutlu ve pozitif hissedeceğiniz bir gerçektir. Ayrıca magnezyum açısında da zengindir ve illa bir şey yiyecekseniz bu meyveyi tercih etmek akıllıca bir seçim olacaktır.

Süt- Ayran- Yoğurt

Bu üç ismi aynı anda okuyup da uykusu gelmeyen yoktur sanırım. Eğer yememek için ısrar ediyor ve bir an evvel uyumak istiyorsanız bu karışımı mutlaka denemelisiniz. Sütün içerisinde yine bol miktarda triptofan bulunur ve bu üçlü uyuyan prensesin bile namını geride bırakır.

Diğer Meyveler

Meyve tüketmeyi seviyor ve gece yemelerinde tercihiniz olacaksa vişne olabilir. İçerisinde yine melatonin ve triptofan bulundurması ile hem iştahınızı bastıracak hem de uykunuzun gelmesini sağlayacaktır. Vişne pek size hitap etmiyorsa kivi de tercih edilebilir. C vitamini ile vücudunuza enerji verirken aynı zamanda rahat uyumanıza da yardımcı olacaktır. Bu konuda yapılmış deneye göre uyumadan 2 saat önce kivi tüketen kişilerin uyku süresi ve uyku kalitesi artmaktadır.

Formunuzu korumak ve uyku kaliteni arttırmak istiyorsan bu liste aklında kalsın istedik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir