Kategoriler
Doğru beslen!

Gerçekleri Konuşalım: Diyet Günlükleri

Kış aylarında diyet yapanların sayısı yaz aylarına göre her zaman daha fazladır. Bunun sebebi kış aylarında vücut daha fazla kilo almaya meyillidir. Kış aylarında metabolizma yavaşlar ve düzensiz beslenme sonucunda kilo almak kaçınılmaz bir hal alır. Diyete başlamak istiyor yahut diyet döneminde iseniz doğru bilinen yanlışlar veya bilinçsizce yapılan hatalar kilo vermek yerine kilo almanıza sebep olabilir. Ayrıca uzun süreli yapılan hatalar sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına da yol açabilmektedir. Uzmanlar bu dönemde yapılan hataların kalp krizi, böbrek yetmezliği, anksiyete, tiroit hormonunun bozulması, bağırsak sorunları ve depresyon gibi sorunları beraberinde getirebileceği konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Kilo verme sürecindeyseniz bilinçsizce ilerlemek yerine mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekir. Ayrıca bu süreci destekleyecek birkaç önerimizi de sizlere yöneltmek isteriz. İyi okumalar.

Bilinçli Tüketim

Kilo verme sürecinde kişi kalori miktarını azaltmaya çalışacağı ve yağsız beslenme ihtiyacından ötürü şekersiz ve light ürünleri tercih etmektedir.  Bu besinleri tercih ederken ne kadar tüketildiğine dikkat etmemek yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Şekersiz ve yağsız besinlerinde kalorisi bulunur ve sınırsız tüketim hakkınız bulunmamaktadır. Gıdaları tüketmeden önce mutlaka ne kadar tüketmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Şekersiz yazan her gıda şekerden arındırılmış değildir yahut şekersiz olsa dahi bir oranı bulunmaktadır. Bu sebepten besinleri kontrollü ve dengeli bir şekilde seçerek beslenilmelidir.

Sıvı Detoksu

Kilo verme sürecinde kişilerin aklına ilk olarak sıvı detoksu yapmak gelir. Bu süreçte kişiler tüm besinleri sıvı olarak tüketme yoluna girer ve bu sayede metabolizmayı hızlandırarak bağırsakların çalışma süresini hızlandırır ve kilo verme sürecini hızlandırmayı hedefler. Burada yanlış olan sıvı detoksunu yapmak değildir. Doğru bir program ile sıvı detoksu kilo verme sürecini destekleyen durumlar arasındadır ancak sürecin uzaması ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden sıvı detoksu süresini kararında bırakmanın önemi büyüktür.

Sabırla İlerlemek

Bu konuda her uzmanın görüşü aynıdır. Kilo verme süreci sabır ve disiplin ister. Burada kendinize dürüst davranmalı ve hayaller üzerine diyete başlanmamalıdır. Aksi halde hüsrana uğrayacak ve başarısız diyet gelişimlerinden birini daha yaşıyor olabilirsiniz. Bu sebepten hızlı kilo vermeyi hedeflemek yahut veremeyeceğiniz hedefleri belirlemek yerine adım adım ilerlenmelidir. Hızlı kilo verimini sağlayan diyetler genellikle vücudun suyunu azaltır ve siz kilo verdiğinizi zannedebilirsiniz ancak normal düzene geçildiğinde kilo alma işlemi yeniden gerçekleşecektir. Bundan ötürü haftada 1 ila 3 kilo arasında kilo vermenizi sağlayacak beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Bir hafta 3 kilo verdiyseniz ikinci hafta bu oranın düşmesi sizi yine hayal kırıklığına uğratmamalıdır. Adım adım dilediğiniz kiloya erişene kadar sağlıklı kilo verme süreci gerçekleştirilmelidir.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılan Hata

Kilo verme sürecinde metabolizma çok etkilidir ve metabolizma hızı kilo verme sürecini doğrudan etkiler. Bu süreçte metabolizmayı hızlandırmak ve vücuttan ödem atmak için sürekli bitki çayı içme eğilimi gösterilmektedir. Ancak uzun süreli ve fazla bitki çayı içmek bağırsak sorunlarına, kalp hastalıklarına ve tansiyon dengesizliklerine neden olabileceğinden dikkatli davranmak gerekir.