Kategoriler
Doğru beslen!

Glutensiz Beslenme Programı Diyet Sayılır Mı?

Özellikle ekmek yapımında kullanılan glüten birçok gıdanın içerisinde yer almaktadır. Son dönemlerde ise glütensiz beslenme bağırsakları daha az yorduğundan glüten hassasiyeti olmayan kişiler tarafında da tercih edilmeye başlandı. Hayatımızda bilmesek dahi birçok yerde bulunan glüten dosyasını ve diyetlerdeki önemine değineceğiz.

Nedir?

Buğdayın içerisinde proteinlerde bulunan glüten sayesinde ekmekler daha gevrek ve daha yumuşak olmaktadır. Kabarmayan ekmekler genel olarak glütensiz ekmeklerdir. Hamur ve ekmek dışındaki kullanım alanlarından biri ise hazır gıdalardaki jelatin yerine tercih edilmesidir. Arpa, yulaf ve çavdarda da bulunan glüten en fazla buğdayda bulunmaktadır. Ayrıca sabun, şampuan ve bazı kozmetik malzemelerde de kullanılabildiği gibi bazı kuruyemişlere tat katmak amacı ile glüten kullanıldığı bilinmektedir.

Glutensiz Besinler Nelerdir?

Glutensiz beslenen kişiler genel olarak arpa, buğday, çavdar, ekmek, börek, kek, makarna ve pizza gibi tüm hamur işlerinden uzak durulmalıdır. Ayrıca bazı salata soslarında, bitki çaylarında, nişastalı ürünlerde, aromalı kahvelerde de bulunmaktadır. Bezelye, mısır, soya ve diğer sebze grupları tüketilebilirken baklagiller de de glüten bulunmamaktadır. Balık, tavuk eti, kırmızı et, ayran, bal, yoğurt, kanola, peynir, yumurta ve zeytinyağı gibi diğer yağlarda da bulunmadığından tüketebilirsiniz.

Glutensiz Beslenmenin Zararı ve Faydaları Nelerdir?

Ödem ve şişkinlik problemi yaşadığınız günlerde glüten içeren ürünleri bir süreliğine tüketmeyerek ödemin azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalar glüten değeri az olan veya hiç beslenemeyen kişilerin stres seviyelerinin daha az olduğunu gösterirken yemek sonrası şişkinlik yaşama ihtimalini de azaltmaktadır. Yine yapılan araştırmalar glütensiz beslenen kişilerin dikkat seviyelerinin daha fazla olduğunu kanıtlarken sindirim sisteminden kalbe kadar birçok olumlu yönü bulunmaktadır. Glutensiz beslenme aynı zamanda saç dökülmesi ve kansızlık problemlerinin yaşanma ihtimalini de düşürmektedir. Uzmanlar glütensiz beslenmenin kişinin sağlığına herhangi bir sorun teşkil etmediğini açıklarken gıdaların tek yönlü seçilmesinin uzun süre sonra birtakım problemler yaratabileceğinin altını çizmektedir.

Glutensiz Beslenme İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Glutensiz yemekler elbette ki kişilerin zayıflamasında etkili olabilmektedir. Bunun sebebi yeme listesinde yer alan yiyeceklerin sayısının az olmasıdır. Ayrıca glütensiz besinler düşük karbonhidratlı olurken glisemik indekslerinin de az olması kişinin çok fazla kalori almasına imkân vermemektedir. Doğrudan kişiye kilo aldıracak yağlı ve karbonhidrat oranı düşük besinler ile zayıflamak mümkündür. Özellikle belirli bir yaştan sonra bu yeme programı tercih edildiğinde kişi ilk etapta hızlı bir şekilde kilo verecektir. Hatırlatmak isteriz ki çöl yak hastaları veya glüten in toleransı olan kişiler beslenme programlarını doktor kontrolünde belirlemektedir. Çünkü birçok besinin tüketilmemesi kişilerde bazı mineral ve vitaminlerin azalmasına neden olabilir. Bu sebepten listenizi mutlaka bir uzmana göstermeli ve oluşabilecek eksikliklerde yardımcı takviyeler alma yoluna gidilmelidir. Glutensiz beslenme programı en zor diyetler arasında gösterilmektedir. Uzun süre kullanımı kişiyi zorlarken zayıflamak yerine yaşam stili haline getirecek kişiler tarafından kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir