Kategoriler
Doğru beslen!

Hafif Yaşamın Sırrı; Şekersiz Ama Tatlı Hayat

Şekerin vücudunuz yaptıklarını öğrendikten sonra baş düşmanınız olacak ve hayatınızdan geri dönmemek üzere çıkaracaksınız.  Yıllarca konuşulan şekerim vücudun düşmanı olduğu bir gerçektir. Fazla şeker üretimi 2 tip diyabet, kanser, obezite kalp, akne, depresyon ve iktidarsızlığın sebeplerinden biridir. Burada en önemli sorun ise karaciğerin şekerinin üst seviyeye çıkmasıdır. Vücut günde 6 şeker kaşığı sindirebilirken fazlası yağa dönüşmektedir.

Çağımızın hastalığı kanser ile büyümek ve yayılmak için glikoz kullanır ve fazla karbonhidrat alımı da glikoz olarak vücuda geri dönmektedir. Bu yüzden şeker gibi fazla karbonhidrat alımına da dikkat edilmelidir.

Yapay Tatlılardan Uzan Durun!

Şeker sadece çay veya kahve ile tüketilen bir besin değildir. Şekeri tamamen hayatınızdan çıkarmak için yapay tatlılardan da uzak durmalısınız. Tüm tatlılardan, şeker mamullerinden, kahvaltılık tahıllar, tüm reçeller, meyve suları, kek, bisküvi, kurutulmuş meyve, meşrubat gibi birçok şeyden uzak durmalısınız.

Çay içmek bizim milletimizin özellikle çok sevdiği bir içecektir. Çayınıza veya kahvenize şeker yerine dilerseniz tarçın ekleyebilirsiniz. Tarçın hem şeker severlerin aradığı yumuşaklığı sağlayacak hem de kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olacaktır. Bu sayede hem daha sağlıklı bir şekilde bedeninize zarar vermeden tüketebilirsiniz. Bunun yanında yapay tatlandırıcılar daha çok acıkmanızı sağlarken metabolizma hızınızı da düşüren etkenler arasındadır. Üzerinde şekersiz olarak yazan her şeyi tüketmekte de ısrarcı olmayın. İçerisinde aspartam, sakarin, sukraloz gibi yapay tatlandırıcılar olabilir. Bu maddeler size açlık hissi verecek ve daha fazla yemeğe eğiliminiz artacaktır.

Yediklerinizi Önemseyin

Makarna yemekten çok hoşlanıyor olabilirsiniz ancak makarna beyaz ekmek kadar şeker içermektedir bu sebepten kepekli olanları tercih etmenizde fayda vardır. Bunun yanında eğer şekersiz yediklerinizden tat alamıyor ve hoşunuza gitmiyor ise baharat katarak tadını arttırabilirsiniz. Baharat aynı zamanda metabolizma hızınızı da arttıracaktır. Vücuttaki şeker oranını dengelemek için ise balık, tavuk veya hindi etini beslenme öğünleriniz de daha fazla yer verebilirsiniz. Bu besinler aynı zamanda protein açısında da güçlüdür ve özellikle spor yapıyor iseniz çok faydası dokunacaktır.

Ürünlerin Etiketlerini Dikkatlice Okuyun

Neyi aldığınız ne zaman aldığınız kadar önemli olan bir kısmı da içindekilerdir. Millet olarak bu kısmı çok fazla önemsemekte eğer şekere karşı savaşmak istiyorsanız ne yediğiniz çok dikkat etmelisiniz. Ambalajlı ve işlenmiş ürünler için mutlaka içeriğine göz gezdirin. Bu sayede kilo alımını engelleyebilir ve en önemlisi sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz. Fazla yağlarınızdan şikayetçi iseniz yağ alımına dikkat ettiğiniz kadar şeker tüketimi de minimum seviyeye indirmelisiniz. Unutmayın fazla kilosu olan insanların her zaman yağ oranı yüksek değildir. Asıl bakılması gereken vücutlarındaki şeker oranıdır. Şeker alımını kaldırdıktan sonra metabolizmanızı hızlandırarak var olan şeker deposunu eritebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, sızma zeytin yağı, avokado yağı ve balık yağı kullanarak yağ ve şeker alımını sınırlandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir