Kategoriler
Doğru beslen!

Hayvansal Proteinler Mi Bitkisel Proteinler Mi Daha Yararlı?

Özellikle spor yapan kişiler arasında en çok bu konu koşulur. Proteini hayvansal gıdalardan mı yoksa bitkisel gıdalardan mı alınmalıdır? Uzmanlar her iki gıdanın da farklı alanlara faydasını olduğunu belirtirken bilimsel kaynaklarla ile sorunun cevabını merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Hangisi Daha Yararlı?

Vücudumuzun %20’si proteinlerden oluşmaktadır. Protein depolaması yapılamadığı için günlük olarak tüketilmeli ve düzenli alımı sağlanmalıdır. Protein hem bitkisel hem de hayvansal gıdalardan alınabilir. Bazı görüşler hangisinden alındığının pek önemli olmadığını söylerken bazı uzmanlar ise hayvansal gıdalardan protein alınmasının vücuda daha yararlı olduğunu vurgulamaktadır. Proteinler içerisindeki aminoasitlere göre çeşitlilik göstermektedir ve hayvansal proteinlerin içerisinde bulunan aminoasitler insan vücudunda daha etkili olurken bitkisel besinlerden elde edilenlerin oranı daha düşük olabilmektedir.

Aminoasit Oranı

Vücutta protein oluşturabilmek için yirmiden fazla aminoasit bulunmaktadır. İnsan vücudunun ise sağlıklı yaşayabilmesi için sekiz tip aminoasiti mutlaka tüketmesi gerekir. Bunlar: Lisin, izolosin, lösin, valin, fenilanin, triptofan, treonin ve metiyonin olarak isimlendirilir. Bu aminoasitlerin eksiksiz bir biçimde vücuda sokulması gerekir. Süt ve süt ürünleri, et, tavuk ve balık etinde bu aminoasitlerin tam yer alması hayvansal proteinlerin öneminin daha fazla olduğunu kanıtlamaktadır.

Bazı Besinler Bitkilerde Yoktur

Hayvansal protein içeren besinlerin içerisinde yer alan bu değerler bitkisel protein içeren besinlerde yer almaz. Uzmanlar özellikle bu vitamin ve asitleri tüketmek isteyen kişilerin bitkisel değil hayvansal gıda temelli beslenmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Örneğin B12 vitamini bitkisel kaynaklı gıdalardan alınamaz. Tavuk, yumurta, süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve balığın içerisinde bulunur. Yeterince bu ürünleri tüketmeyen kişilerde ise çoğunluklu B12 vitamini eksikliği oluşmaktadır. Bunun yanında D vitamini yine sadece hayvansal gıdalardan alındığında yeterli olabilmektedir. Süt ve ürünleri, yumurta ve yağlı balıklarda yer alan bu vitamin vücut için çok gereklidir. Bazı bitkilerde çok az miktarda bulunmakta olup oranı vücudun vitamin eşiğinin çok aşağılarında kalmaktadır. Demir yönünden zengin olan besinler yine hayvansal gıdalardır. Bitkilerin içerisinde yer alan demir vücut tarafından daha zor emildiğinden kırmızı etten alınan demirin daha faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Son olarak ise Omega-3 ve çinko yine hayvansal gıdalardan alınmalıdır. Emilimini ve kullanımı daha kolayken oranları da vücudu desteklemektedir.

Dengeli Beslenmek Önemlidir

Araştırmalar hayvansal kaynaklı proteinlerin insan vücuduna daha olumlu etki ettiğini ortaya çıkarırken aynı şekilde sadece hayvansal gıdalar tüketildiğinde diğer besin zincirinden de eksik kalınacağı için iki türlü beslenmenin doğru olduğu görüşü kabul edilmektedir. Dengeli beslenerek tüm besin maddelerinin vücuda girişini sağlayarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Beslenme programı oluştururken kırmızı etten protein almak istiyorsanız uzmanlar işlenmiş etten uzak durulmasının da altını çizdiğini hatırlatmak isteriz. Protein vücudun önemli yağı taşlarından biridir ve günlük ölçüde mutlaka tüketilmelidir. Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir