Kategoriler
Doğru beslen!

Her Derde Deva Bir Kuruyemiş: Ceviz

İçerisindeki mineraller, vitaminler, lifler ve yağları ile kemik sağlığından kalp sağlığına ve beyne kadar olumlu etkileri olan cevizin günlük beslenme programında mutlaka yeri olmalıdır. Ülkemizde bolca yetişmesi ve süre tüketilmesi diğer tercih sebeplerindendir.  Cevizin sağlıklı yaşama ve beslenme düzeninize etkilerini sizler için derledik.

Kilo Vermek İsteyen Kişiler Ceviz Tüketmeli Mi?

Yapılan araştırmalara göre günlük beslenme programlarında düzenli olarak ceviz tüketen kişilerde açlık hissetme oranı düşmektedir. İştahı kontrol etmek için ceviz tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca ceviz kişilerin damak tatlarını da kalıcı bir şekilde değiştirmekte olup sağlıklı yaşama adım atmak isteyen kişiler 21 gün boyunca ortalama 3 adet ceviz tükettiklerinde yağlı besinlerin tatlarını beğenmemekte olup yeme listesinden çıkarmaktadır. Ancak 100 gram cevizin 650 kalori olduğunu anımsayarak fazla tüketilmemelidir.

Beynin Güçlenmesi İçin Değerlidir

Bilişim derslerinde dahi anlatıldığı üzere ceviz beyine benzemektedir ve bu sebepten beyine iyi geldiği duyulmuştur. Bu örnek tek başına yetersiz görünse de araştırmalar cevizin zihin sağlığına olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Deneylerle ispatlanmış bu özellik beyindeki iltihabın azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda öğrenme becerilerini, hafıza ve adaptasyonu arttırmaktayken stresi azaltmaktadır. Ceviz düzenli tüketildiğinde Alzheimer rahatsızlığının önüne geçilmesi içinde gereklidir.

Kemiklerin Sağlığını Korur

Cevizin içeriğinde yer alan kolajen kemik sağlığı ve cilt güzelliği için önemlidir. Aynı zamanda mineral ve vitamin açısında da zengindir. Vücudumuza yeterli oranda mineral girmediğinde kemik iyileşmesi uzun sürmekte olup özellikle bağ dokularının yırtılması halinde normal sürenin dışında iyileşme görülmektedir. İçeriğinde manganez, kalsiyum ve magnezyumda bulundurur ki doğal olarak kemiğin güçlenmesini sağlayan en önemli vitamin ve minerallerdir.

Diğer Faydaları Nelerdir?

Cevizin antioksidan yönünden zengin olması bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken mikroplarında vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Beyin sağlığına olumlu etkileri kadar kalp hastalıklarına da iyi gelmekte olup düzenli ceviz tüketen kişilerin %25 daha az kalp krizi geçirme riski olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Tüm bunların yanında kabızlık sorunu yaşayanlar birkaç cevizin ardından sindirim sistemi sorunlarının çözüldüğü gözlenirken bağırsakları da temizlemektedir.

Ceviz Kabuğu ve Ceviz Suyu

Cevizin içeriği kadar dileyen kişiler suyunu da içebilir. Birkaç cevizin kabuğunu ılık su ile demleyerek tok karnınıza akşam saatlerinde tüketebilirsiniz. Ceviz suyu detoks etkisi görerek toksinlerin atılmasına yardımcı olurken, karın şişliklerini alır ve göbek yağlarının çözülmesinde etkilidir. Cevizin kendisi ve suyu olduğu kadar kabuğunda da faydalanabilirsiniz. Cevizlerin kabuklarına açacağınız birkaç delik ile suda bekletin ve dilerseniz içerisinde birkaç damla elma sirkesi ekleyerek kaynatın. Aç karnına tüketilen bu içecek zayıflamak isteyen kişilerin tercihi olabilir.

Cevizin Zararı Bulunur Mu?

Yapılan araştırmalar cevizin kanıtlanmış hiçbir zararını tespit edememiştir. Ancak kalorisi yüksek bir yemiş olduğundan fazla tüketilmesi kilo almanızı sağlarken kişisel olarak alerjisi olan kişilerde kaşıntı ve mide bulantısı yapabilmektedir. Birçok faydası bulunan cevizi uzmanlar günde 4-5 tane ile sınırlandırmanın yeterli olacağını söylemektedir. Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir