Kategoriler
Doğru beslen!

Hızlı Kilo Almanızı Sağlayacak Besinler

Hızlı Kilo Almanızı Sağlayacak Besinler; Diyet yapıyor kilo vermek veya kilo almak istiyorsanız sizi oldukça ilgilendiren besinlerden söz edeceğiniz. Diyet yapıyor ve kilo vermek istiyorsanız sizlere bahsedeceğimiz besinlerden uzak durmanız gerekirken kilo almak isteyenler ise ana ve ara öğünlerde bu besinlere yer vererek kalori alımını arttırabilir. Hızlı kilo alımını sağlayan ve az miktarı dahi yüksek kalorisi olan bu besinleri yazımızda bulabilirsiniz.

Yüksek Kalorili Tahin

Tahin ve pekmez Türk insanının kahvaltı sofrasında mutlaka yer verdiği ve çok sevilen besinlerden biridir. Ayrılmaz ikilinin yollarını ayıran en önemli fark tahinin yüksek kalorili oluşudur. Tahinin susamların ezilmesi ve işlenmesi ile elde edilmektedir. İçerisinde kıvamını alabilmesi için bazı yağların eklenmesi ile 100 gram tahin ortalama 600 kaloriye tekâmül etmektedir. 100 gram tahinin %60’nın yağdan oluşması kalorisini arttırmaktadır. Oldukça lezzetli olmasının yanı sıra kilo almak isteyenler için kalori bombası olurken diyet yapanların ise uzak durması gerekir.

Hızlı Kilo Almanızı Sağlayacak Besinler; Gizli Kalori Mayonez

Mayonezin kullanım alanı çok çeşitli olmakla birlikte en fazla makarna, pizza, patates veya tost gibi ürünlerle beraber tüketilmektedir. Tek başına bir öğün olarak tüketilmemesi ve diğer besinlerin yanında alınması mayonezin kalorisi de düşünüldüğünde oldukça fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Mayonezin 100 gramı yaklaşık 700 kaloridir. Ketçabın 100 gramı ise sadece 100 kalorisidir. Bunun sebebi içeriklerinin tamamen farklı olması ve mayonezin %80’nin yağdan oluşmasıdır. Diyet yapan kişiler mayonezi yerine yoğurt gibi daha az kalorili ve daha sağlıklı besinlere yönelmesi tavsiye edilir.

Hızlı Kilo Almanızı Sağlayacak Besinler
Hızlı Kilo Almanızı Sağlayacak Besinler

Kuru Yemiş ve Kuru Meyveler

Kuru yemişlerin birçok yağlı tohumlardan oluştuğu için içerisindeki yağ oranları kalorisini arttırmaktadır. Ancak içerisindeki protein, vitamin ve mineraller ile hiç tüketmemek de doğru olmayacağından kuru yemişi kararında tüketmenizi önermekteyiz. Badem, fıstık, fındık, ay çekirdeği, kabak çekirdeği veya badem gibi kuru yemişler avuç içini geçmeyecek şekilde ara öğünlerde tercih edilebilir. Kuru meyveler ise her mevsim tüketilir olması kullanımı arttırırken boyutlarının normal meyveye göre daha küçük olması ve içerisinde sıvının olmaması ile göze aldatıcı gelmekte olup dikkatli tüketilmediğinde oldukça yüksek kalori alınmasına neden olabilir. Örneğin bir tane meyve yiyerek öğün geçirebilirsiniz ancak bir tane kuru meyve sizi tatmin etmeyeceğinden daha fazlasına yönelme eğilimine bulunabilirsiniz.

Hızlı Kilo Almanızı Sağlayacak Besinler; Kaymak ve Çikolata

Çikolatanın seveni çoktur. Vücudumuza olumlu yönleri de çok fazla olmakla birlikte içerisinde şeker ve doymuş yağ oranı ile kalorisi yüksek besinler arasındadır. Kilo aldıran yiyecekler listesinin ilk sıralarında her zaman çikolatayı görebilirsiniz. Kakao oranı düşük çikolatalar yerine bitter tercih edilmeli ve günlük tüketim oranı 2 parçayı geçmemelidir. Kaymak ise yine çok fazla mutfaklarda kendisine yer bulan kalorisi fazla olan besinlerden biridir. Sütün yağından yapılan kaymayın 100 gramı yaklaşık 600 kaloridir. Bu sebepte diyet yapan kişilerin kaymak yerine yine süt veya yoğurda yönelmesi tavsiye edilmektedir.