Kategoriler
Doğru beslen!

Işıldamak İçin Kemik Suyu

Işıldamak İçin Kemik Suyu; Dünyanın tüm mutfaklarında kendisine yer bulan ve asırlardan beri kullanılan kemik suyunun faydaları saymakla bitmez. Kemik suyu elde etmek için kemiklerin su ile kaynatılması gerekir. İster kırmızı et ister beyaz et kemiklerini bir miktar su ile kaynatarak şifa deposu bir karışım elde edebilirsiniz. Bazı kültürlerde balık kemiği de kullanılmaktadır ancak ülkemizde pek fazla tercih edilmez. Kemik suyunun önde gelen faydaları için yazımızı detaylıca inceleyebilirsiniz.

Işıldamak İçin Kemik Suyu; Cilt Parlaklığını Arttırır

Günümüzde birçok kozmetik markasının ürünlerinin içerisinde kemik suyu bulundurduğunuzu biliyor musunuz? Çünkü kemik suyu ciltteki kolajen yapısını destekler ve ciltteki hücrelerin yenilenmesine destek verir.  Kemik suyu aynı zamanda cildin parlaklığını da arttırmaktadır. Cilt dostu kemik suyu aynı zamanda egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Dermatologlar kişinin cilt hastalığına göre dönem dönem düzenli kemik suyu kullanımını önermektedir.

Işıldamak İçin Kemik Suyu
Işıldamak İçin Kemik Suyu

Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

Kemik suyunun içinde bulunan kondrotin ve jelatin kemikler tarafından doğrudan emilmekte olup vücut için çok gereklidir. Kemiklerin kendisini güçlendirmesi ve yenilemesi için uzmanlar tarafından sık sık önerilen kemik suyu atalarımızın kırık kemikler için kemik suyu önermesini de doğrulamaktadır. Ayrıca kemik suyunun içerisinde potasyum, çinko, D vitamini, magnezyum, protein, kalsiyum ve bakır bulunmaktadır. Bu vitaminlere ek olarak takviye edici gıdalardan aldığımız K vitamini, C vitamini, B vitamini ve A vitamini de barındırdığından kemiklerin güçlenmesi için kemik suyu kullanımı önemlidir. Kemik suyu aynı zamanda eklem ağrılarınızı da azaltır. Spor yaparken kemik suyunu düzenli kullanarak spor sonrası kas ağlarınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca vücut geliştirme sporcuları için özel olarak hazırlanan beslenme programlarında kemik suyuna haftada 4 kez yer verildiği gözlenmektedir.

Saçları ve Tırnakları Kuvvetlendirir

Kemik suyunun içerisindeki jelatin yapısı sayesinde saçlar ve tırnaklar güçlenir. Kullanılan saç ve tırnak ürünlerinin içerisinde de yine kemik suyu bulunmaktadır. Özellikle yıpranmış saçlarınız bulunuyor ise kemik suyu saçların gürleşmesine ve saç yapısının kuvvetlenmesine yardımcı olur. Kemik suyunun içerisinde kolajen ve jelatin yapısı cilt sağlığını olumlu etkilediği kadar tırnak ve saçları da beslemektedir. Kemik suyunu haftada 2 gün tüketerek tırnakların ve saçların parlamasını sağlayabilirsiniz.

Işıldamak İçin Kemik Suyu; Kemik Suyunun Diğer Faydaları

Kemik suyunun diğer faydalarına değinecek olursak kilo vermek isteyenler içinde kullanıma uygundur. Çünkü içerisindeki proteinler kemik sağlığını korurken aynı zamanda sindirim sistemini de düzenler. Bu proteinler sayesinde ani bastıran açlık krizleri azalır ve kişide doygunluk sağlar. Kemik suyunu kaynayarak değil de haşlayarak tükettiğinizde ise eklemlerdeki ve kemiklerdeki ağrıları azaltarak içerisinde etken maddeler ile iltihabında azalmasına yardımcı olur. İçerisindeki vitaminler sayesinde kişinin kendisini daha zinde hissetmesine yardımcı olurken tendonlarında kuvvetlenmesini sağlar. Kemik suyunu tüketirken fazlaya kaçmamak önemlidir çünkü fazla kemik suyu alerjik reaksiyonlar yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca kemik suyunu kaynatırken çok fazla pişirilmemelidir. Genel et yemeklerinde olduğu gibi fazla kaynatılması içerisindeki faydaları vitamin ve minerallerin azalmasına neden olabilir. Cilt sağlığından kemik sağlığına birçok olumlu etkisi için düzenli olarak kemik suyu tüketebilirsiniz.