Kategoriler
Doğru beslen!

İştahınızı Kabartan Mucize Besinler

Kişiler aç olsa dahi bazı durumlarda yemek yeme isteğini yitirir ve az miktarda besin ile günü tamamlama yoluna gider. Uzun süreli iştahsızlık ise vücuda hasar verir ve uzun vadede kişiyi depresyona götürecek etkilere sahiptir. İştahınızın kapandığını düşünüyor veya eskiye oranla daha keyifsiz yemek yeme eğiliminde iseniz arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte yemek yemeyi deneyebilirsiniz. Bunun yanında az ancak sık beslenmek yine iştahınızı açabilir. Fiziksel veya psikolojik sebeplerden ötürü kapanan iştahınızı açmak için tüketmeniz gereken besinler listemizde.

İştah Açan Yiyecekler Nelerdir?

Yemeklerinizin içine bir miktar sarımsak atarak midenizi uyarabilir ve iştahınızı açabilirsiniz. Dilerseniz yemeklerden önce az miktarda sarımsağı kaynatarak içerek yine iştah arttırabilirsiniz. Yine yemeklerden yirmi dakika kadar önce taze zencefil tüketerek iştahınızı arttırabileceğiniz gibi kişniş suyunu da tercih edebilirsiniz. Ayrıca nohut yemeği, havuç, mısır, acı biber, patates ve tuz da iştah açısı etkisi bulunan besinlerdendir.

İştah Açan Bitkiler

Sindirim sistemini uyararak iştah açan bitkilerin arasında rezene bulunmaktadır. Yetişkin ve çocuklar için kullanılabilir. Kilo alabilmek için iştahınızın açılmasını istiyorsanız havuç suyu içebilirsiniz. Havucu kaynattıktan sonra içerisine biraz tohumu da ekleyerek günde 2 kez içebilirsiniz. Kakule bitkisini toz haline getirerek gün içerisinde üç dört kaşık tüketebilirsiniz. Ayrıca uzmanlar iştah açıcı olarak kantaron kürünü de önermektedir. Bir litre suya 5 gram kantaron yağı atarak demledikten sonra gün içine yayarak kullanabilirsiniz.

İştahınızı Kabartan Meyveler

İştah açan meyveler öncelikle sindirimi kolay olmalı ve midede az yer kaplamalıdır. Bu sebepten kuru meyveler iştahınızı açmakta işe yarayacaktır. Suları alındığından taze meyveler ile aynı etkilere sahipken mideyi çok fazla meşgul etmeyeceğinden abartılmasında bir sakınca yoktur. Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik veya kuru incir tercih edebilirsiniz. Ayrıca antioksidan içermesiyle greyfurtu gün içerisinde tüketerek iştahınızın açılmasını sağlarken portakal, nar, kavun veya karpuzun yanında roka, karalahana, maydanoz ve hindiba sebze grubunda öne çıkmaktadır.

İştah Açmak için Tavsiyeler

İştahınızı kapatmamak için yemeklerden önce ve sonra ağır çaylar veya su tüketmemeye özen gösterebilirsiniz. Bunun yanında midenizde yer kaplayacak olan çorbalar yerine ana yemeğe ağırlık verebilir ve kalorili ancak sağlıklı ara öğünler tercih edebilirsiniz. Fındık, ceviz veya badem kalori açısından fazlayken iştahınızı açmak için tüketilebilir. Çocuklar için iştah açma yöntemleri farklılık göstermektedir. Öncelikle çocuklar küçük yaşlardan itibaren birçok besini tatmalı ve yeme listesi geniş tutulmalıdır. Bunun yanında sevmediği yemekleri daha farklı şekilde sunarak ilgisini çekmeye çalışabileceğiniz gibi çocuğunuzun tabağını sevdiği objeler ile süsleyebilirsiniz. Yemek saatleri dışında çok fazla yiyecek verilmemeli ve çocuğun açlık duygusu ile tanışması sağlandıktan sonra acıktığı süreler takip edilerek beslenme düzeni oluşturulmalıdır. İştahınızı kapatan sebepleri çözümleyebilmek adına bir uzmana danışmanızı da tavsiye ederken yemek yemenin size verdiği mutluluğu düşünerek psikolojik açıdan kendinizi yemeye alıştırabilirsiniz. Fazla iştahın zararları olduğu gibi iştahsızlıkta sağlık problemlerine yol açabileceğinden enerjinizi doğru yere harcayarak ve düzenli spor yaparak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir