Kategoriler
Doğru beslen!

Kadınlar Protein Tozu Kullanabilir Mi? İşte Gerçekler

Protein tozu birçok sporcunun tercih ettiği bir besindir. Protein tozu içildiğinde kasların çok daha güçleneceği ve daha güçlü bir görünüme kolay ulaşılacağı düşünülür ve bu sebepten kadınlar protein tozu kullanmaktan biraz çekinir. Birçok kadın vücudunda da sert bir görünüm elde etmemek için protein tozu kullanımı uygun bulmaz. Ancak lütfen yanlış bilgilere ve hurafelere kulaklarını kapatın ve sakin olup ön yargılarınızı kırın. Kadınlar protein tozu kullandığında etkileri sanılanın aksine hiç de istemediğiniz sonuçlar vermemektedir.

Kadınlar da İnsandır

Bu başlığı atarken Neşet Ertaş’ı anmamak olmazdı. Kendisine saygılarımızı sunarak yazımıza devam ederiz. Kadınlar ve erkeklerin temelde vücudu benzerlik gösterir ve kas yapılarının gelişmesi için herkesin mutlaka proteine ihtiyacı vardır. Yani kadınlarda kaslarını genişletmek güçlendirmek veya korumak istiyorsa protein tozunu kullanmalarında hiçbir sakında yoktur.

Tam tersine yeteri kadar protein alamazsanız kas dokularınız güçlenmeyecek ve antrenmanlarınızdan istediğiniz kadar verim alamayacaksınız. Kilo vermek amaçlarınızdan biri ise mutlaka vücuda giren karbonhidrat oranında da bir azalma söz konusu olacağından oluşan bu açığı proteinler ile doldurmadığınız sürece vücut gerekli olan enerjiyi kaslarından alacak ve kaslarınızın erimeye başladığını kısa sürede fark edeceksiniz. Bu sebepten protein almaktan veya protein tozu kullanmaktan kaçınmanız gereken herhangi bir durum yoktur.

Güçlü Kemikler

Kabul etmek gerekir ki erkeklerin anatomik yapısı ve kas sistemleri kadınlardan çok güçlü. Bu konuda geride başlayan kadınlar kemiklerini güçlendirmek için kalsiyum tüketmek gerekir. Süt ve süt ürünlerini kullanmak kalsiyum almanızı sağlarken dilerseniz protein tozlarından da bu besini elde edebilirsiniz. Spordan önce veya hemen sonra protein tozunu kullanarak almanız gereken kalsiyum miktarının büyük bir kısmını vücuda sokarak kemiklerinizi destekleyebilirsiniz. Burada yine yanlış bir düşünceye kapılmanızı istemeyiz ki yaptığınız spor ve olmak istediğiniz beden eşiğinde kemikleriniz güçlenecektir. Yine çok sert ve kaslı bir görünüm istemiyor narin ve fit bir vücut için çalışıyorsanız protein tozu sizi sadece destekleyecektir. Fazladan kemik üretmek gibi bir yetisi bulunmamaktadır bu sebepten yine çekinmenize gerek yoktur.

Ara Öğünlerde Kullanabilirsiniz

Çalışan bir kadınsanız bazen yemek planı yapmak gerçekten çok zor olabiliyor. Yemek listenizde ara öğünlerinizden birine protein tozu ekleyerek shake yapabilir ve kısa sürede bu adımı atlamış ancak yine de yeme düzeninize devam etmiş olabilirsiniz. Kulağa çok pratik geliyor değil mi?

Tokluk Hissini Arttırır

Protein içeceği hazırlayarak kemiklerinizi kaslarınızı ve almanız gereken vitaminlerden bazılarınızı vücuda almanızın yanında size uzun süre tokluk hissi de verecektir. Bu sebepten kilonuza dikkat ediyor veya kilo vermek istiyorsanız protein tozuna kapılarınızı açabilirsiniz. Burada elbette yapacağınız karışım önemlidir. Örneğin protein tozunu fıstık ezmesi ve light süt ile karıştırabilirsiniz. Tokluk hissini arttırmak isterseniz ise içerisinde yulaf ezmedi de ekleyebilirsiniz. Bu shake ile dilediğiniz her zaman içeceğiniz hazır. Sonuç olarak protein tozunu kadınlarda kullanabilir. Ancak her şeyde olduğu gibi ölçülü ve dozunda kullanmayı lütfen ihmal etmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir