Kategoriler
Doğru beslen!

Kadınlara Özel Fitness Beslenme

Pek çok kadın zayıflamak ister. Bu durumu başaramayan, istikrarsız, hedef koyamayan pek çok insan vardır. Doğru zayıflamak aslında iki önemli şeye bağlıdır. Bunlardan birincisi antrenman ikincisi ise doğru beslenme programını oluşturmak ve ona uymaktır. İstikrar, kararlılık, azim, istek ise aslında isteyen her insan kilo verebilir. Antrenman karar beslenmenin önemli olduğu zayıflama ve sıkı bir görüntüye sahip olma sürecinde çok önemli noktalardan biri de düzendir. Her zaman için alışkanlık haline getirilmiş şeyler bizi başarıya ulaştırır. Bu noktada düzenli yemek saatleriyle beslenmeyi gerçekleştirmek, düzenli spor yapmak gerekiyor.

Beslenme Programı Nedir?

Beslenme programı, günlük olarak enerjimizi sağlamak ve hayatta kalabilmek için aldığımız besinlerin doğru oranlarda tüketilmesine yarayan, sağlıklı bir beslenmenin olmazsa olmazlarından biridir. Beslenmede önemli olan şey aslında düzenli ve yeterinde yapılması gerçeğidir. Beslenme programı her besin grubundan gerekli kadar alınan besinler ile beslenmeyi sağlayarak sağlıklı olma yolunca atılan adımları kapsar. Doğru bir beslenme programı hemen hemen her insanın sağlıklı olması ve sağlığını koruma için elzemdir. Beslenme programı ile zayıflamanın en önemli unsurlarından biri de bunun yanında doğru egzersizleri rutin halinde yapmaktır. Egzersiz olmadan kilo verme süreci evet gerçekleşebilir ama bu süreç uzar ve vücut kilo verirken sarkabilir.

Fitness ve Beslenmenin Birlikte Planlanmasının Önemi

Fitness pek çok insanın yaptığı spor antrenmanlarından biridir. fitness yapmak aslında tek başına yapılan bir egzersiz değildir. Zira fitness yaparken vücut oldukça fazla miktarda enerji kaybeder. Bu da insanda halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi gibi semptomların görülmesine sebep olabilir. Bunun için fitness ile birlikte mutlaka ama mutlaka doğru bir beslenme programı sürdürülmesi ve yürütülmesi gerekmektedir. Çünkü doğru bir fitness beslenme programı vücudun egzersiz sırasında kaybettiği enerjiyi tekrar sağlarken bir yandan da sağlıklı kalmanıza destek olur.

Kadınlarda Fitness Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Sizler için kadın fitness beslenmesi hakkında örnek olabilecek bir günlük beslenme programı hazırladık. Siz de bu programı deneyerek kadın fitness egzersizlerinizi destekleyebilir, sağlıklı olabilirsiniz.

Kahvaltı için alternatifler:

 • Yumurta, yulaf ezmesi, sebze (domates ve salatalık)
 • Elma ve sebzeli omlet,
 • Peynir ve üç adet haşlanmış yumurta,

Öğle yemeği için alternatifler:

 • Yağsız tavuk, brokoli ve prinç
 • Hindi, salata ve bulgur
 • Haşlanmış sebze ve somon

Ara öğünler için alternatifler:

 • Ev yapımı meyveli yoğurt
 • Ev yapımı kuru üzümlü bar
 • Bir dilim fıstık ezmeli ekmek
 • Ev yapımı meyve salatası

Akşam yemeği için alternatifler:

 • Salata, et ve yoğurt,
 • Yağsız tavuk, yoğurt ve mantar sote
 • Izgara biftek, salata ve yoğurt

Kadınlara Özel Fitness Beslenmesinde Ara Öğünün Önemi

Kadınlara özel fitness beslenmesinde ara öğünün önemi büyüktür. Zira ara öğünler fitness öncesinde ve sonrasında tüketilerek kaybedilen enerjiyi direkt geri kazandırır. Böylelikle oluşabilecek halsizlik ve baş dönmesi gibi durumları önler. Ara öğün olarak yukarıdaki listemizdeki ara öğün alternatiflerinden biri tercih edilebilir. Bu noktada ara öğün su ile birlikte alınmalı ve abartılmamalıdır. Yoksa yapılan antrenmandan alınan sonuç çok fazla büyük olmayacaktır.

Antrenman Sürecinde İçilen Suyun Önemi

Su, temel sıvı kaynağımız, yaşam kaynağımızdır. Fitness olsun diğer her türden antrenman sürecinde su içmenin önemi oldukça büyüktür. Çünkü su, egzersiz sırasında oldukça kaybedilir. Bu da tekrar alınmasını gerektirir. Vücudumuzu temizlemenin, istenmeyen maddeleri vücudumuzdan atmanın yegâne ve zorunlu yolu sudur. Her gün 3 litre su tüketilmesi hemen hemen her insan için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir