Kategoriler
Doğru beslen!

Kadınların Sağlık İçin Tüketmesi Gereken Besinler

Sağlıklı yaşamın baş koşullarından biri beslenme düzenidir. Vücuda alınan bu besinlerin sadece kalorileri değil içerdikleri vitamin ve minerallerde oldukça etkilidir. Uzun bir yaşam için dengeli beslenmek ve spor yapmak gerekirken erkeklerin ve kadınların anatomik yapılarındaki farklılık göz ardı edilmemelidir. Özellikle doğurganlık özelliği de olan kadınların hormonal sistemleri de erkeklerden tamamen ayrılmaktadır. Vücudun tüm faaliyetlerini olumsuz bir şekilde yerine getirebilmesi için düzenli ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Kendinizi daha mutlu ve sağlıklı hissedeceğiniz ve bilhassa kadınların mutlaka tüketmesi gereken besinleri sağlıklı yaşam adına tüketmeniz önerilmektedir.

Hormon Düzenleyici Havuç

Sağlıklı beslenmek isteyen kişiler mutlaka havuç tüketmelidir. Beta- karoten özelliği ile vücutta depolanan ve fazlasına ihtiyaç duyulduğunda harekete geçen değerli bir besindir. Havuç kadınlar tarafından düzenli tüketildiğinde kanser hücrelerinin oluşmasını engellerken astım, çeşitli enfeksiyonlar, iltihabın da oluşmasını engeller. Ayrıca dudakların gözlerin ve cildin de güzelleşmesinde etkilidir. Günlük olarak bir havucun tüketilmesi gerekmektedir. Dilerseniz çiğ ya da yemeklerin içerisine katılarak tüketilebilir.

Antioksidan İçeren Yaban Mersini

Günde bir kâse yaban mersini tüketilmesi sağlıklı yaşam adına alışkanlık haline getirilmelidir. Şekeri dengelerken sindirim sistemini de düzenler ve hafızayı güçlendirir. Ayrıca kalp hastalıklarına karşı da doğal bir koruma kalkanı oluşturur. Dileyen kişiler taze dileyen kişiler kurutulmuş olarak tüketebilir. Damak zevkinize göre dilediğiniz besinler ile birlikte de tüketebilirsiniz. Yapılan araştırmalar kadın sağlığı için yaban mersinin çok etkili olduğunu ispatlamaktadır.

Ispanak İle Daha Fit Bir Görünüm

Yeşil yapraklı sebzeler genellikle vücuda faydalıdır ancak ıspanağın ayrı bir yeri bulunmaktadır. Dileyen kişiler yemeğini yaparken dileyen kişiler salatalarında da kullanabilir. Bizler ise yumurtalı ıspanak yemeği yapmanızı öneririz. Çünkü yumurtada bulunan B, D ve A vitaminleri kadın sağlığında yine gereklidir. Ispanağın içinde yer alan demir ve lif diyet yapan kişilerin de kullanımı sağlarken ayrıca yumurtanın içerisindeki demir ve protein ile birleşince lezzetli ve oldukça sağlıklı bir sonuç ortaya çıkarmaktadır.

Omega- 3 Desteği

Omega-3 kullanımın sağlık açısından etkileri herkes tarafından bilinen ve kabul gören gerçekler arasındadır. Dileyen kişiler somon balığını tüketebilirken bizler size cevizi önereceğiz. Çünkü cevizin içerisinde somondan çok daha fazla omega-3 yağı bulunmaktadır. Kalp hastalıklarına, bağışıklık sistemine iyi gelirken ayrıca hafızayı da güçlendirir ve Parkinson hastalığına karşı da etkilidir.

Bir Öğün Domates

Domates özellikle kadınlar tarafından düzenli tüketildiğinde kan basıncını düzenler, cildi korur ve kolesterolü dengeler. Yaşlanma karşıtı etken maddeler içerirken kansere karşı da koruyucu besinler arasındadır. Enfeksiyonlara karşı vücudu korurken bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmektedir. Bu sebepten günlük beslenme programınızda dilediğiniz herhangi bir öğüne mutlaka domates eklemeyi ihmal etmemelisiniz. Çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir. Bu besinler kadınlar tarafından düzenli tüketilmesi uzun bir yaşamın yolunu açarken sağlık açısında da etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir