Kategoriler
Doğru beslen!

Kafeinin Spora Etkisi Nedir?

Her besinin kişiye yararı olmakla birlikte fazla tüketildiğinde zararı da olabilmektedir. Kafein bu konu en tartışmalı besinlerden biridir. Bu besinin dozunda tüketilmesinin spora yararlı olduğunu söyleyenleri duydunuz değil mi? Kafeinin spora etkileri nelerdir merak ediyorsanız sizler için ayrıntılı inceleme yaptık.

Yapısı Nedir?

Kahve ve çay gibi içeceklerde yoğun olarak bulunan kafein aslında doğada birçok bitkiden elde edilmektedir. Sadece kahve ve çayda değil ayı zamanda çikolata ve kola gibi yiyeceklerde de bulunmaktadır. Kafein metabolizmanın daha fazla çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda sinirsel iletişimi de hızlandırır. Yeterli miktarda kullanıldığı takdirde zararlı besinler kategorisine asla giremez.

Daha İyi Bir Hafıza İçin Tüketilmeli mi?

Çok fazla iş yoğunluğunun olduğu dönemlerde en fazla tüketilen besinlerden biridir. Bu konuda birçok araştırma yapılmış olsa da en gerçek sonuçları veren deneyde 160 kişilik bir ekip kuruluyor ve kafein ile hafızalarının ne kadar güçlendiği sorusuna cevap aranıyor. Deneye katılanlardan yarısı hiç kafein tüketmezken diğer yarısına tabletler şeklinde kafein veriliyor. Bu deney sonucunda kafein tableti içenlerin içmeyenlere göre daha başarılı olduğunu ve kafeinin kesinlikle hafızayı güçlendirdiği ve algıyı daha fazla açtığına kanaat getirilmiştir.

Hangi Sporu Yapanlar Kafein Tercih Ediyor?

Uyarıcı bir madde olduğundan ve vücut ısısını arttırdığından en fazla vücut geliştirme çalışması yapanlar tarafından tercih ediliyor. Bu kişiler metabolizma hızlarına göre günde en fazla 500 gram kadar kafein tüketebiliyor. Bu durumda bazı deneyler ile kanıtlanmıştır. 20’li yılların başında yapılan bir araştırmada yine bir gruba belirli miktarda verilirken diğer gruba verilmiyor ve kafein alan grubun performans istatistiklerinin arttığını, dayanaklıklarının ve güçlerinin çarpıcı bir şekilde yükseldiği kanıtlanmıştır. Bu sayede vücut geliştirme sporu yapanlar tarafından kısa sürede yayılıp çok fazla tüketilen besinler arasında yerini aldı. Hatta bu miktarın çok fazla artmasından ötürü Olimpiyat Komitesi tarafından kafein alımına sınırla bile getirildi.

Vücut Geliştirmek İçin Kafein Şart mı?

Kafein içeren içecekler tüketmek veya tek başına tablet olarak almak antrenman sırasında aks ve zihin olgusunun daha kolay kurulmasını sağlıyor ve beyinden gelen tepkilerin bedenin daha kolay algılanmasına sebep oluyor. Kas ve zihin olgusu güçlenen sporcunun ise çalışmaları daha verimli geçiyor. Aynı zamanda odaklanma yeteneklerinin de artmasıyla setlerin uzaması veya çalışmaların süresi sporcuları daha az etkiliyor. Kısacası kafein kullanan sporcular konsantre olurken zorlanmıyor. Bu yüzden sporcular için doğal bir supplement haline gelerek günümüze kadar popülerliğini kaybetmeden gelmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta çok fazla tüketilmesine izin vermemektedir. Uyarıcı bir etken olduğundan kişiye aynı zamanda dolaylı olarak bir bağımlılıkta yapmaktadır. Fazlası özellikle müsabakalara katılmayı düşünen sporcular için sakıncalı olabilir. Çok fazla kafein doping olarak yorumlanabilmektedir. Bunun yanında günlük hayatımızda dahi kahvesiz güne başlamayanların sayısı yadırganmayacak kadar fazladır. Kararında içildiği takdirde faydası çok bulunan bu besinin fazla tüketilmesi metabolizmayı yavaşlatmakla birlikte kalp krizine kadar birçok sağlık problemi olarak karşınıza çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir