Kategoriler
Doğru beslen!

Kahvaltı Hakkındaki Gerçekler

Kahvaltı her kime sorulursa sorulsun gündelik yaşamın ve rutinlerin vazgeçilmezlerinden bir beslenme süresi olarak toplumsal yaşamda konumunu korumakta olan bir öğün. Bu öğünün öneminin farkında olan spor severler ve kilo vermek isteyen kişiler kahvaltılarda nasıl besleneceklerine önem vermekteler.

Kaslı Bir Vücut İçin Nasıl Bir Kahvaltı Tercih Edilmeli

İnsan vücudunda kasların gelişmesinde önemli olan temel unsurlardan biri olarak da beslenme biçimi gösterilmektedir. Beslenmenin kaslı bir vücuda sahip olmakta yeri ayrı bir konumdadır. Bu sebeple özellikle spor öncesi yapılan kahvaltılarda nasıl bir öğünün tercih edildiğine dikkat etmekte fayda bulunur.

  • Kahvaltının içinde mümkün olduğunca faydalı protein kaynakları bulundurmakta ve yağ içeren gıdalardan uzak durmakta fayda vardır.
  • Kahvaltı tercihleri içinde yumurta, süt gibi protein içeren gıdaların sıkça tüketilmesinde ve sucuk, sosis, salam gibi yağ içeren protein kaynaklarından uzak durulmasında önem vardır.
  • Proteinin yanı sıra düşük yağlı karbonhidrat kaynaklı besinlerin tercih edilmesi vücuttaki kasların gelişmesi açısından önem taşır bu gıdalar hem iştah kapatıp kilo verilebilir hem de kas kütlesinin artmasında direk rol oynar. Karbonhidrat ve protein içeren ve sıklıkla sporcular tarafından tercih edilen gıdaların başında yulaf ezmesi gelmektedir.

Kilo Vermek İçin Kahvaltı

Kilo vermek isteyen kişiler için günün ilk öğünü olan kahvaltıda nasıl bir beslenmenin seçileceği de önemli bir yer tutar. Kahvaltı hakkındaki gerçekler içinde çok yağ içermeyen besleyici gıdaların tüketilmesi gerçeği bulunur. Bu sebeple kilo vermek isteyen şahısların bunu hep göz önünde bulundurmalıdır.

Yağ İçeren Gıdalar: Yüksek yağ içeren gıdalar pek çok diyetisyen tarafından kilo vermenin düşmanı olarak adfedilir. Bundan yola çıkarak yağ oranı yüksek gıdaları mümkün oldukça kahvaltı sofrasından uzaklaştırmakta fayda vardır.

Doğru Beslenme: Kilo vermek için doğru bir beslenme biçimi tercih edilmelidir. Bu hususta şekerli gıdalardan uzak durmakta ve uygun miktarlarda kahvaltıda doğal hayvansal besinlerini, vitamin içeren ve iştah azaltan meyveleri tüketmekte fayda vardır. Bu meyvelerin başında elma gibi sıklıkla duyulan bir meyve gelir.

Kilo vermek isteyen kişilerin kahvaltının yanı sıra diğer öğünlerde de aldıkları kalori miktarını takip etmeleri ve metabolizmaları aktif tutmaları önem taşır.

Kahvaltıların Sağlıklı Bir Yaşam İçin Vazgeçilmezleri

Kahvaltının öneminin farkında olan herkes, bu öğünde ne gibi gıdalar tercih etmeleri gerektiği konusunda kafa yorarlar. Bu kafa yorma sürecinde birtakım araştırmalara girilir ve ona göre gıda seçimleri yapılır. Kahvaltıda alınması takdirinde oldukça faydalı olan gıdaların bazıları şu şekilde;

Yumurta: Doğal bir protein ve yağ kaynağı olması açısından pek çok kültürde yumurta sabah kahvaltılarında tercih edilir. Yumurtanın bir diğer önemli özelliği ise yüksek miktarda enerji içermesi ve besleyici olmasıdır.

Domates: Bu sebze özellikle ülkemizde kahvaltılarda vazgeçilmez bir yer taşımaktadır. Domates içerdiği elementler ve vitaminler açısından oldukça zengin bir sebze olarak yerini korumaktadır.

Ekmek: Beyaz ekmek özellikle son yıllarda sağlıksız olması gibi hususlarla çok eleştirilen bir gıdaya dönüştürüldü. Beyaz ekmek tüketilmesi kimi diyetisyenler tarafından tavsiye edilirken kimi diyetisyenler tarafından tavsiye edilmemekte. Bu durumun içinden çıkmak için hem kalori miktarı düşük hem de besleyici olan çavdar ve kepek ekmekleri gibi ekmekler sofralarda yerini alıyor.

Kahvaltının Önemi

Kahvaltı her zaman duyulmakta olduğu gibi günün en önemli besini olma özelliğini taşır ve gün içinde insanların tüketmek olduğu enerjinin büyük bir bölümünü kapsar. Bu sebeple kahvaltıda tercih edilen beslenme biçimi bedenimizi kapsayan organların sağlıklı bir biçimde işlemesi açısından değerlidir.

Kahvaltılarda besin değerlerini dengeli bir biçimde amaca uygun olarak almak önemlidir. Bu sebeple kas yapmak, kilo vermek ya da kilo almak amaçlı kahvaltıda besin seçmek isteyen kişilerin diyetisyene başvurmalarında ya da beslenme biçimlerini belirlemeden önce çeşitli kaynaklar aracılığıyla araştırma yapmalarında büyük bir önem bulunmaktadır.

Sağlıklı bir kahvaltıyı spor ile tamamlamak da vücudumuz için yapabileceğimiz en güzel şeylerden biri olacaktır. Spor yaparken kullanabileceğiniz en kaliteli sportif ürünler ise sportive.com.tr’de sizi bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir