Kategoriler
Doğru beslen!

Kaju ve Kaju Sütünün Sporculara Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde çok sevilen ve çok tüketilen kaju kuru yemişi Hint fıstığı olarak da bilinmektedir. Kararında tüketildiğinde ise faydaları oldukça fazladır. Uzmanlar özellikle sporcuların düzenli olarak kaju ve kaju sütü tüketmesinin önemini vurgularken bu önerinin sebebi kajunun içerisindeki çinko, kalsiyum, potasyum ve demir minerallerinin olmasıdır. Vücudumuz için ise birçok faydası bulunun kajunun faydalarını sizler için sıralayacağız.

Ağaçta Yetişen Nadir Yemiş

Bizim kuru yemiş olarak tükettiğimiz kaju aslında ağaçta yetişen bir meyvedir. Kaju meyvesi aslında elmaya benzerken bizim satın aldığımız hali çekirdeğidir. Kuruyemiş olarak tükettiğimiz çekirdek kısmı Hint fıstığı olarak da bilinirken ana vatanı ekvatordur. Sıcak iklimde yetişen bu meyve ülkemizden de çok talep görmektedir. Çekirdeğinin kullanılarak yemiş, alkol, meyve suyu ve sütü yapılabilmektedir. Fiyatı diğer yemişler gibi her bütçeye uygun değildir. Kajunun ülkemizde ortalama fiyatın üzerinde satılmasının sebebi ise meyvenin çekirdeğinin tüketilmesidir ve bir ağaçtan yılda ortalama bir kilogram kadar çekirdek çıkarılmasıdır. Az verim elde edilen ağacın meyvelerinin fiyatının yüksek olmasının sebebi budur.

Faydaları Nelerdir?

Kemik sağlığını korumada etkili olan bu çerezin içerisinde magnezyum ve kalsiyum bulunmaktadır ayrıca içerisinde yüksek selenyum miktarı ile bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Bu iki etki kanser riskinin oluşmasını engellerken kanser hastaları tarafında da tüketilebilmektedir. Meyvesinin renginde de anlaşılacağı üzere triptofan bulunur ve bu da mutluluk hormonunun salgılanmasını arttırmaktadır Sporcular tarafından tüketilmesinin önerilmesindeki nedenlerinden olan çinko miktarı özellikle vücut geliştirmek isteyen kişilerin kaslarının gelişmesini desteklemektedir. Lif oranı yüksektir ve diyet yapan yahut kilo vermek isteyen kişiler ara öğünlerinde kaju tüketerek kendini tok hissetmektedir.

Kaju Sütü Nasıl Yapılır?

Kaju sütünü evinizde kendinizde kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Kaju sütünü yapabilmek için öncelikle 100 gram kajuyu sıcak suda iki saat kadar bekletin ve suyunu süzdükten sonra 700 ml su ile pürüzsüz kıvam alıncaya kadar karıştırın. Tat katabilmek için dilerseniz biraz bal ekleyebilirsiniz. Bazı kişiler tadını değiştirmek için kakao tozu da eklemektedir. Son olarak ise cam bir kavanozda buzdolabına alarak üç günü aşmayacak şekilde tüketebilirsiniz.

Besin Değerleri ve Önerilen Tüketim Oranı Nedir?

Protein, lif, fosfor, demir, magnezyum, kalsiyum, sodyum, çinko, potasyum mineralleri içerirken K vitamini, D vitamini, A vitamini, C vitamini ve E vitamini içermekte olup ayrıca tiamin bileşeni de içermektedir. Bu oldukça yararlı kuru yemişin 100 gramı ise yaklaşık 550 kaloridir. Kalori oranının yüksekliği çerezin miktarının aşılmaması gerektiğini bizlere gösterir. Oldukça faydalı olan bu yemiş fazla tüketildiğinde kilo almanızı sağlayacağından beslenme programınızda dikkatli kullanılmalıdır. Uzmanlar vücut sağlığına olumlu etkisinden faydalanabilmek için günde dört tane yemenin yeterli olduğunu söylerken sütünü içen kişiler için ise günde bir bardağın aşılmaması önerilirken ayrıca diyabet hastalarının tüketmemesi gerektiğini vurgulamaktadır. Fıstık ailesinde yer aldığı için fıstık ve türevlerine alerjisi olan kişilerin tüketmemesi gerekirken kan şekeri üzerindeki etkisi ile ileri yaşlardaki kişilerin kullanırken dikkatli olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir