Kategoriler
Doğru beslen!

Kalori Deposu Besinler Nelerdir?

Sağlıklı beslenmek veya formunuzu korumak istiyorsanız besinlerin kalorileri oldukça önemlidir. Bazı besinlerin kalori oranının düşüklüğü fazla tüketilse dahi bir sorun oluşturmazken bazıları ise çok az tüketildiğinde bile kilo olarak geri dönmektedir. Bol kalorili bu besinlerden uzak durmak ve beslenme programlarında kullanmamak en doğrusu olacaktır.  Hangi besinlerden uzak durmanız gerektiğini sizler için araştırdık.

Kuru Yemişler Faydalı Ancak Yağlıdır

Badem, ceviz, fındık, fıstık, kabak çekirdeği ve çekirdek gibi besinlerin sağlık için faydaları bulunmakla birlikte yağ oranları oldukça yüksektir. Spor yapan kişilerin için daha tolere edilebilir bir durumda olmalarından içeriğinde protein bulundurduğundan nadir olsa da tüketilmesinde bir sakınca olmazken kilo problemi yaşayan kişilerin uzak durması gerekir. Örneğin bir fındığın veya cevizin içerisinde yaklaşık bir çay kaşığı kadar yağ varken bir avuç çekirdek ve dört bademde bir tatlı kaşığı yağ bulunmaktadır. Kuru yemişi bilinçsizce tüketmek kilo almanıza sebep olacaktır.

Hazır Yemeklerin Baş Tacı Mayonez

Tost, hamburger, makarna, pizza veya patates kızartması tüketirken yanında kullandığımız ürün olan mayonezin kalorisi oldukça yüksektir. Kilo vermek istiyorsanız öncelikle yukarıda yer alan tüm besinlerin yanı sıra mayonezi de hayatınıza sınırlı tutmanız gerektiğinizi hatırlatmak isteriz. 100 gram mayonez ortalama 700 kaloridir. Mayonezin yanında sıklıkla kullanılan ketçap da ise durum farklıdır. 100 gram ketçap ortalama 100 kaloridir. Ketçap ağırlıklı domates ile yapılırken mayonezin yağ oranı çok fazladır. Dilerseniz evinizde daha az yağlı ve daha az kalorili mayonez hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Kuru Meyveleri Tüketirken Dikkat

Birçok meyve uzun süreli ve mevsimi dışında tüketebilmek için kurutulmaktadır. Kurutulmuş meyvelerin içerisindeki su oranı azaldığından boyutlarında küçülme yaşanır ve kişiler bu sebeple çok daha fazla tüketerek bol kalori alır. Meyvenin boyutunun küçülmesi ve içerisindeki su oranının azalması onun taze meyveden daha az kalorili olduğunu göstermez. Yani taze kayısı ile kuru kayısının kalori oranı birbirine denktir. Bu durumu göz ardı ederek çok fazla kuru meyve tüketimi kilo almanızı sağlayacaktır.

Mutluluğun Adresi Çikolata

Çikolata konusunda uzmanların farklı görüşleri olsa dahi sınırlı sayıda tüketilmesi herkesin ortak fikridir. Özellikle sütlü çikolataların kalori oranı oldukça yüksektir. İçeriğine bakıldığında ise doymuş yağ oranınızın ve şeker oranının fazlalığı dikkat çekerken kakao oranının düşüklüğü dikkat çekmektedir. Çikolata yemek mutluluk hormonu salgılanmasına sebep olurken kişiye enerjide verir ve uzmanlar çikolatanın tüketilmesinin doğru olduğunu ancak kararında tüketilmesi gerektiğini önerirken illaki tüketilecekse bitter tercih edilmesi gerektiğini vurgular. Bitter çikolataların kakao oranı daha yüksekken doymuş yağ oranı daha düşüktür. Kilo almak istemeyen kişiler için günde 1-2 parça bitter çikolatanın tüketebileceği söylenmektedir.

Düzenli bir beslenme programı uyguluyor iseniz ve kilo vermeyi hedefliyorsanız bu besinlerden uzak durmanız önerilirken mutlaka diyetinizi spor ile birleştirmeli ve sağlıklı yaşamak için sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir