Kategoriler
Doğru beslen!

Kalori Yakmak Hayal Değil: Bu Yiyeceklerle Mümkün

Kilo vermek niyetindeyseniz yaptığınız ilk şey yiyeceklerin kalorisini hesaplamak olacaktır. Bu konu oldukça önemlidir. Güzel bir haberimiz var ki gün içerisinde sürekli hareket halinde olmak kalori yakmanızı kolaylaştırmaktadır. Hem gün içindeki hareketleriniz hem besinlerin sindirilmesi için sürekli kalori yakılmaktadır. Üstelik bir diğer güzel haberimiz ise yemek yerken bile kalori yakmaya devam etmenizdir. Detaylı incelememiz yazımızda…

Kalori Yakan Yiyecekler

İlk olarak protein içeren besinler yağlı yiyeceklerden çok daha fazla kalori yakmanıza sebep olacaktır. Bunun sebebi protein içeren besinler tüketildiğinde daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır ve bu da daha fazla kalori yakılmasına neden olacaktır. Örneğin halk arasında ekmeksiz yemek yenildiğinde sanki doyulmayacakmış gibi geliyor ancak tam tersi ekmeksiz yediğiniz zaman tok kalma süreniz çok daha uzun olacaktır. Bunun süreci karbonhidrat oranı az olduğundan sindirme süreci uzun olacak ve bu durum da hem daha uzun süre tok kalmanıza hem de daha fazla kalori yakmanıza sebep olacaktır. Söylemek isteriz ki eğer ağırlık antrenmanları yapıyorsanız protein ağırlıklı beslenmek çok daha mantıklı olacaktır. Ayrıca protein kaslarında kuvvetlenmesi ve genişlemesi için en önemli besin kaynağıdır.

Yemek Yerken Neden Kalori Yakılır?

Yemek yediğiniz süre zarfında kalori alırsınız. Ancak besini yemek için sindirmek için de aynı şekilde kalori harcamak zorundasınız. Burada bu miktarın çok az olduğunu bilmek gerekir. Çok az miktarda kalori harcanmaktadır ve buna güvenerek çok fazla yemek yemeniz doğru olacaktır. Net olarak söyleyelim ki %10 oranını geçmemektedir.

Acı ve Baharatlı Yemek Yakılan Kalori Oranını Arttırmaktadır

Uzmanların görüşlerine göre baharatlı ve acılı yiyecekler daha fazla kalori yakmaktadır. Yani yukarı verdiğimiz %10 oranı yukarılara çıkacaktır. Acı ve baharatlı yiyecekler vücut ısısını arttırdığı gibi metabolizmayı da hızlandırır ve bu durum da kilo verme hızınızda doğrudan artacaktır. Kısa sürede etkisini görmeseniz de bunu alışkanlık haline getirerek uzun vadede faydasını görebilirsiniz.

Lifli Gıdalar Tercih Edilmeli

Kilo vermek isteyen kişilerin lifli gıdaları tercih etmesi konusuna diğer yazılarımızda da değinmiştir. İçerisinde lif içeren besinler sindirim sistemi tarafından çok daha uzun süreçte sindiriliyor ve bu durumda daha fazla kalori harcanırken kişinin daha uzun süre tok kalmasını sağlıyor. Protein içeren lifli gıdalarla birlikte baharatlı salata tercih etmek çok mantıklı bir seçim olacaktır. Böylece yemekleri sindirmek için harcanan kalori miktarını üç katına kadar arttırmak mümkündür.  Kereviz, fasulye, bulgur veya karabuğday tüketerek az ama öz bir öğün çıkarabileceğiniz gibi kırmızı etin yanında da bu besinlere yer verebilirsiniz. Ayrıca bu besinlerin glisemik indeksleri de çok düşüktür ve bu da kanda ki şeker oranını dengelediği için ani bastıran açlık hissini de yaşamanıza engel olacaktır. Böyle bir yeme düzeni oluşturarak uzun vadede kilo almayı durdurabilir ve egzersizler ile de destekleyerek kilo verme işleminizi ağır diyetler yapmadan sürdürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir