Kategoriler
Doğru beslen!

Kalp ve Beyin Sağlığı İçin En Etkili Mineraller

Sağlıklı beslenme tek başına nasıl yetersiz kalıyor ise sporda tek başına yetersiz kalmaktadır. Uzun ve sağlıklı bir ömür için düzenli beslenme ile spor bir arada olmalıdır. Sağlıklı beslenme denildiğince akla her zaman protein ağırlıklı ve şekersiz beslenme gelse de işin gerçeği yeterli miktarda vitamin ve minerallerin de alınması gerekir. Bu minerallerin yeteri kadar vücuda girmesi oldukça önemlidir. Uzmanlar spor yapan bireylerin özellikle potasyum ve magnezyum miktarını önemsemesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Neden Bu İki Mineral Önemlidir?

Bazı vitamin ve mineraller vücut tarafından tüketildiği gibi bazıları ise üretilemediğinden dışarıdan alınmak zorundadır. Vücudun temel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için bu mineraller oldukça önemlidir. Magnezyum özellikle kalp ve beyin sağlığını yakından ilgilendirmektedir. Bu mineral vücutta üretilmediği için dışarıdan besinler ile alınabilmektedir. Deniz mahsulleri, çikolata, meyveler, ıspanak, sebzeler, kuru baklagiller ve tahıllardan magnezyum minerali bulunmaktadır. Potasyum ise sindirim sistemini ve vücudun dengesini etkilemektedir. Magnezyum minarelinden daha az miktarda vücutta bulunması yeterlidir. Potasyum yine vücut tarafından üretilemeyen minerallerden biridir. Bunun için süt ve süt ürünleri, muz, domates, kayısı, kavun, karpuz, portakal ve erik tüketebilirsiniz.

Eksikliğinde Neler Yaşanır?

Bu iki önemli mineral eksikliğinde vücutta sağlık sorunları boş göstermektedir. Potasyum minerali yeterli düzeyde alınmadığında mide bulantısı, geçmeyen yorgunluk ve vücutta ödeme sebep olurken aynı zamanda spordan sonra kas kramplarında artış ve kaslarda uzun süreli ağrı hissedilmektedir. Ayrıca yaşınız ve bedensel sağlığınız açısından orta bir antrenmanda fazla yoruluyorsanız yine sebebi potasyum eksikliği olabilir. Magnezyum eksikliğinde ise yorgunluk, depresif ruh hali, kaslarda kramplar ve kasılmalar, bacaklarda sızlama, ellerde uyuşma, mide bulantısı ve aşırı sinirli olma hali gözlenebilir.

Dileyen Takviye Olarak Kullanabilir Mi?

Potasyum ve magnezyum mineralleri vücutta çok fazla kullanılan ve birçok besinden kolaylıkla alınan doğal minerallerin başında gelir. Ancak vücudunuzda belirlenen oranın çok altında ve sürekli aynı besinleri tüketmek istemiyorsanız takviye edici gıda şeklinde de kullanabilirsiniz. Bu takviye besinlerin içerisinden alınan minerallerin doğrudan vücuda girmesini sağlar. Vitamin ve mineral oranlarınızı öğrenmek için yukarıdaki belirtileri gözlemledikten sonra mutlaka kan tahlili yaptırmak gerekir. Her belirti bu minerallerin eksikliği anlamına gelmemektedir. Fazlaca tüketilmesi böbreklerin daha fazla çalışmasına sebep olabilir ve bu durum yine sağlığınızı tehdit edebilir. Bu sebepten mutlaka bir uzmana ulaşılmalıdır.

Spor Yapanlar İçin Öneriliyor Mu?

Düzenli ve profesyonel olarak spor yapan kişiler için vitamin, mineral, protein ve diğer gıdalar oldukça önemlidir. Antrenmanlarda istediğiniz performansa erişmek ve antrenman sonrası daha hafif bir dönem geçirmek için mineraller önemli yer tutar. Magnezyum minerali beyni, kalbi ve kas dokularını güçlendirirken potasyum minerali ise sindirim sistemini düzenlerken aynı zamanda vücuttaki yorgunluk hissini de azaltacak ve performansınızda ciddi derecede bir artış gözlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir