Kategoriler
Doğru beslen!

Karadeniz’in Bebeği Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Genellikle kişiler güne merhaba darken mutlaka bir bardak siyah çay içmektedir. Bazı kişiler kahveyle güne uyanırken bazılarının tercihi ise çaydan yanadır. Çay Çin’de keşfedildikten sonra tüm dünyaya yayıldı ve ülkemizde de en fazla tercih edilen içeceklerden biridir. Aşırıya kaçılmadığı takdirde antioksidan özelliği gibi vücutta toksinlerin atılmasını sağlarken kalori azlığı ile herkes tarafından tüketilebilmektedir. Siyah çayın faydalarını merak ediyorsanız? Seveceğiniz etkileri yazımızda.

Kalp Sağlığınızı Korurken Kansere Karşı Koruyucudur

Kalp belki de en fazla önemsenmesi gereken organlardan biridir. Kandaki oksijenin akışını sağlarken hücrelerin de oksijen almasını ve hücrelerden çıkan oksijenin karbondioksite dönmüş şeklinin atılmasını sağlar. Siyah çayın içerisinde bulunan flavon ise kalp sağlığını olumlu etkilemektedir. Kanser ise günümüzün en ölümcül hastalığıdır. Özellikle yumurtalık kanserini önlemek adına uzmanlar siyah çal tüketimini önermektedir. Siyah çayın içerisindeki theaflavinler yumurtalıktaki kötü hücrelerin yayılmasını engellemekte görev almaktadır. Yapılan araştırmalar günde iki bardak siyah çay tüketen kişilerin %40 oranında yumurtalık kanserine yakalanma riskinin düştüğünü gözlemlemektedir.

Siyah Çayın Cilde Faydaları

Derimiz sürekli bakım ister ve en büyük organlarımızdan biridir. Çay içeriğinde kateşin ve flavonoidleri ile cilt enfeksiyonlarını önlerken cilt enfeksiyonlarının da tedavisinde etkilidir. Bunun yanında özellikle göz altı şişkinliği yaşayanlar için önerilmektedir. Dilerseniz her sabah 10 dakika kadar göz altınızda ılımış çayı bekleyebilirsiniz. Pamuk veya poşet çaylar kullanıma uygundur. Düzenli kullanımda göz altı şişkinliklerini azalttığı kabul edilmektedir. Yine siyah çayın içerisindeki antioksidan ve polifenoller ciltteki kırışıklıkların azalmasında etkilidir. Ayrıca Lübnan’da yapılan bir araştırmaya göre cilt kanseri üzerinde siyah çayın olumlu etkileri gözlenmiştir. UV ışınlarının zararları üzerinde de etkili olan siyah çay cilt eşitsizliklerinin de giderilmesine yardımcı olup cildin yenilenme sürecini büyük ölçüde hızlandırmaktadır.

Saçlara Olumlu Etkileri

Kafein miktarının çok büyük oluşu ve antioksidan özelliği ile saçlarda olumlu etkileri gözlenmektedir. Özellikle kadın veya erkek saç dökülmesi yaşayan kişiler siyah çayı kullanabilir. Ancak burada demli çay yerine açık ve şekersiz çay içmek gerekmektedir. Japonya’da yapılan deneyler sonucuna göre siyah çay saçlarının uzamasını hızlandırır. Bunun için içmek değil saç derisine soğuk çay sürmek gerekir. Ülkemizde henüz böyle bir araştırma yapılmamıştır. Dileyen kişiler ise saçın parlaklık kazanması için durulama suyuna siyah çay karıştırabilir. Düzenli yapıldığı takdirde saçların yumuşak ve daha parlak bir görünüme kavuşacağı iddia edilmektedir.

Siyah Çayın Diğer Faydaları

Bunun yanında yeşil çay gibi siyah çayında zayıflamak isteyen kişiler tarafından tüketilmesinin olumlu yönleri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar çayın ödem attırıcı etkisi ile zayıflamaya yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını arttırdığı ve kolesterolü düşündüğü de deneyler sonucu gözlemlenmiştir. Ancak her şey gibi siyah çayında fazlası zararlıdır. Uzmanlar gün içerisinde en fazla 3 bardak çay tüketimini önermekle birlikte koyu çay içenlerin daha dikkatli olması gerektiği vurgusunu yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir