Kategoriler
Doğru beslen!

Karbonhidrat Tozu Zararlı Mıdır?

Spora başlarken hedefleri arasında kilo almak ve kas kütlesi ile genişlemek isteyen kişilerin ilk aklına gelen vücuda giren karbonhidrat miktarını arttırmak olmaktadır. Kilo alınabilmesi için karbonhidrat oranını arttırmayı istemek doğru bir tercihken miktarın yetersiz olması kilo alınmasına engel bir durumdur. Karbonhidrat miktarı yetersiz olduğu sürece kilo alma işlemi gerçekleşmeyecek ve kişinin motivasyonu sönecektir. Bu süreci düzenli ve yeterli beslenme düzeni ile desteklemek isteyen kişiler karbonhidrat tozu kullanarak kilo almaya çalışmaktadır. Karbonhidrat tozu dosyası sizlere.

Besin Değil Takviyedir

Uzmanlar karbonhidrat tozunun besin olarak değil beslenme programına ek olarak kullanılmasını tavsiye etmektedir. Çünkü karbonhidrat tozlarının içerisinde karbonhidrat bulunmak ve takviye olarak kişilere olumlu etkisi bulunmaktadır. Tozun içerisinde BCAA, protein ve keratin bulunurken vücudun ihtiyacı olan diğer vitaminlerin bir kısmını da içermektedir. Kilo alarak kas geliştirmek ve hedeflediği vücuda kavuşmak isteyen kişiler tarafından besin takviyesi olarak kullanılmalıdır.

Faydaları Nelerdir?

Yapılan Araştırmalar karbonhidrat tozunun içerisinde proteinin kaslara olumlu etki yaptığını ortaya koyarken kas yıkımını engellerken kasların gelişmesi için ihtiyaç olan protein miktarını desteklemektedir. Kilo almak isterken alınan karbonhidrat miktarı çok aşılmadığı sürede sağlıklı kilo alma sürecini tamamlayabilirsiniz. Özellikle iştahınız kapalı ve çok fazla yemek yemekten hoşlanmıyor iseniz vücuda enerji verecek tozu kullanabilirsiniz. Miktarı ise kilonuza ve egzersizlerinize göre belirleyerek kiloyu yağdan değil kastan alımı gerçekleştirilmelidir. Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi üretmek için ilk başvurduğu besin karbonhidrattır. Antrenman sürecinde formdan düşmeden egzersizlerinizi yapabilmeniz için gereklidir. Kas gelişimini hızlandırmak istediğinizde karbonhidrat tozundan faydalanabilirsiniz. Kas hacminiz ve kas dolgunluğunuz artması için beslenme programınıza ek olarak tercih edilebilmektedir.

Zararları Nelerdir?

Öncelikle karbonhidrat tozu kullanmak için egzersiz danışmanınızın tavsiyesi ve ardından doktor onayı ile kullanmanızı öneririz. Kullanmanızda herhangi bir sakınca yok ise beslenme rutininize ek olarak ekleme yapabilirsiniz. Uygun görülmeyen kişilerin karaciğer ve böbrek sorunları yaşayabilirsiniz. Karbonhidrat tozunu kullanırken vitaminlerinize de baktırabilirsiniz. Vitaminlerin fazla olması durumunda yine sağlık sorunları gündeme gelebilir. Belirtilen miktarın içerisinde kaldığınız sürece araştırılan büyük bir sağlık sorunu gözlenememiştir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Doktorunuz ve eğitmeninizin ön gördüğü dozun fazlası tüketildiğinde yağlanma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sebepten beslenme düzeninizde belirtilen miktarın üzerine çıkmamaya özen gösterilmelidir. Karbonhidrat miktarını aşmanız durumunda böbrek rahatsızlığı yaşama ihtimali artmaktadır. Bu miktarın üzerine çıkan kişilerde böbrek taşı oluşumu yaşanabilmektedir. Doz aşımı yaşandığı sürece karaciğer sorunlarının da yaşanması mümkündür. Karaciğerin fazla yorulması karaciğer sağlığınızı zorlayabilirsiniz. Karbonhidrat tozunu kullandığınız sürece su tüketimini arttırmanız önerilmelidir. Tozunda etkisiyle vücudun susuz kalması ödem oluşmasına neden olabilir. Son olarak ise ishal ve mide bulantısına sebep olabilmektedir. Bu karbonhidratın vücudunda çözülemediğinin göstergesidir ve doktorunuza danışmanızı öneririz. Düzenli ve bilinçli tüketim ile doktor kontrolünde kullanmanızın büyük bir sakıncası yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir