Kategoriler
Doğru beslen!

Karbonhidrat Tüketerek Fit Kalmak İstiyorsan Dikkat!

Karbonhidrat seven bir milletiz ve mutfak kültürümüz dede çok fazla yer alıyor. Ketojenik beslenme stiline sahip değilseniz birçok besini rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak birçok karbonhidrat içeren besin tıpkı hamur işi gibi vücutta çok fazla şişkinlik yapar ve kilo almanızı sağlar. Sağlıklı karbonhidratları tercih ederek bu sorunu aşarken hem de beyne daha çok oksijen gitmesini sağlayabilir ve beynin daha iyi çalışmasına yardım edebilirsiniz. Spor yapan bir bireyseniz ise kompleks karbonhidratlar tüketmek daha yararlıdır. Çünkü bu besinlerin ayrışması daha uzun sürer ve size fazladan enerji çıkaracağından egzersiz yaparken kendinizi daha formda hissedebilirsiniz. Bu süreç tokluk hissini de arttıracağından mideniz aklınıza çok geç gelecek ve kendinizi uzun süre sporda tutabileceksiniz. Kilo vermek gibi bir derdiniz de var ise tek bir hamle ile birden fazla alanda başarılı olabileceğiniz anlamına gelir.

Tüm bu sebeplerden ötürü hem sizi tok tutan hem enerji veren, içerisinde karbonhidrat bulunduran aynı zamanda fit olmanıza yardım edecek besinlerden bahsedeceğiz. İyi Okumalar.

Bildiğimiz Nohut

Bize atalardan yadigardır. Fi tarihinden beri ete müdahil protein deposu olarak mutfaklarımızda sarsılmaz bir yer vardır. Nohut ayrıca karbonhidrat kaynağıdır ve tok tutma özelliği çok yüksektir. Orta boy bir tabak nohutta yaklaşık 50 gram karbonhidrat bulunur ve 15 gramı da liften ibarettir. Bu lif oranı sizi tok tutmaya yetecektir. Ayrıca glisemik endeksi düşük olduğundan kan şekerinizin de dengelenmesine yardımcı olacak ve geç sindirilecektir. Bu sebepten mutfağınız da nohut yemeğine daha fazla yer açmayı düşünebilirsiniz.

Ekonomik: Kabuklu Pirinç

Doyurucu olsun ama cebimi çok yakmasın diyorsanız kabuklu pirinçten çok memnun olacaksınız. Ayrıca tahıl grupları arasında karbonhidrat oranı en yüksek gıdalardan biridir. Yine orta boy tabakta yaklaşık 50 gram karbonhidrat bulunur ve 5 gram da lif ile tokluk hissini arttıracaktır. Beyaz pirince nazaran çok daha az yağ oranı vardır ve daha fazla enerji verir. Bu yüzden kabuklu pirinç ile henüz tanışmadıysanız mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Yaz Bombası: Mısır

Yaz aylarının olmazsa olmazlarındandır. Haşlanmış olarak tüketmek isterseniz 100 kaloriyi gözden çıkardığınız anlamına gelir. Yani günde bir mısırdan hiçbir zarar gelmez. Elbette ipin ucunu kaçırmamak kaydı ile. İsterseniz közlenmiş mısır da tüketebilirsiniz. Hatta üzerine baharatlar atarak sindirim sisteminizi iyileştirmesine ve metabolizmanızı hızlandırmasını da sağlayabilirsiniz.

Vitamin Deposu Yaban Mersini

Vitamin ve mineral bakımından zengin ayrıca yağ yakan ve karbonhidrat oranı yüksek bir meyve arıyorsanız, buldunuz. Diğerleri ile kıyaslandığı zaman karbonhidrat oranı yüksektir. Ayrıca antioksidan özelliği ile de göz ve cilt sağlığına iyi gelmektedir. Taze olarak tüketirseniz kalori miktarı da çok düşük olacaktır. Sadece karbonhidrat için değil diyet listeniz de bu meyveyi de kullanabilirsiniz.

Tok Tutucu Yulaf

Yolunuz eğer herhangi bir diyet ile keşişti ise mutlaka yulafı listede görmüşsünüzdür.  Özellikle kahvaltılarda tercih edilen bu besinde orta boy kâsede yaklaşık 120 gram karbonhidrat bulunurken 20 gram lif oranı ile açlığınızı uzun süre bastıracaktır. Ayrıca kolay hazmedilir olması ve çeşitli besinlerin içine katılarak da tüketilmesi damak zevkinize olduğu gibi midenize de iyi gelecektir.

Siz sadece beslenme düzeninize karar verin. Gerisi doğada mevcut. Sadece bilmek ve yapmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir