Kategoriler
Doğru beslen!

Karbonhidrat Tüketmeyi Bırakırsanız Neler Olur?

Kilo vermek isteyen kişilerin aklına ilk olarak karbonhidratı kesmek gelmektedir. Birçok diyet karbonhidrat miktarını azaltan yeme listesi verirken gerçekten kilo verme sürecinde karbonhidrat sanıldığı gibi etkili mi? Kişilerin yorumları ve uzman görüşlerine göre kilo verme sürecinde karbonhidrat önemli bir yere sahiptir. Kilo vermek için karbonhidrat tüketmeyi azaltan veya sıfırlayan kişiler için sağlıklı bir zayıflama gerçekleşiyor mu? Merak ediyorsanız karbonhidrat azaldığında vücudumuzda oluşan etkileri nelerdir? Sorularına yanıt arayacağız.

Kilo Verirken Etkilidir

Vücudun büyük bir kısmı sudan oluşur ve karbonhidrat kesildiğinde vücutta biriken fazla su dışarı atılır ve özellikle diyetin ilk günlerinde hızlı bir şekilde kilo verme gerçekleşir. Uzun süreli karbonhidrat alımı kesildiğinde ise vücuda giren glikoz miktarının azalması ile bazı organlar ve beyin fonksiyonlarının çalışması kısıtlanır. Bu sebepten vücuda gerekli olan glikoz girmesini sağlayarak diyet sırasında karbonhidrat alımını azaltmanızda herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

İştahınız Azalır

Bazı yiyecekleri yedikçe yiyesiniz gelir ve doygunluk süreniz kısa sürelidir. Bunun sebebi vücudun karbonhidrata bağımlı olmasıdır. Karbonhidrat tüketmeyi azalttığınızda vücudunuzda bu duruma alışacak ve kendinizi daha tok ve daha az acıkan biri gibi hissedeceksiniz. Ekmek ve şeker gibi besinlerin bağımlıkların yanı sıra içerisinde bol miktarda şeker bulunan gıdalarında tüketimi azaltılmalıdır. Ayrıca yağlı yiyeceklerinde tüketilmesine dikkat edilmesi gerekir. Vücut enerjiyi ilk olarak karbonhidratlardan üretir ve karbonhidrattan sonra enerji yağlardan karşılanır. Karbonhidrat alımı kısıtlandığında yağlar kullanılarak enerji üretilir ve bu durumda yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

Yorgunluk Hissedilir

Vücut enerji üretirken ilk olarak karbonhidratları tercih eder ve karbonhidratın az bulunması veya bulunmaması durumunda yağ yakılır. Ancak yağların yakılması uzundur ve vücut sindirmek için daha fazla enerji harcamak zorunda kalır. Ayrıca yağlar vücudun ihtiyacı olan enerjiyi açığa çıkarmak da zorlanır. Bu durumda kişinin kendisini halsiz ve yorgun hissetmesine neden olacaktır. Vücudun enerjisini karşılayabilmek adına kolay sindirilen taze meyvelerin tüketimine özen gösterebilirsiniz. Meyvelerin içerisindeki doğal şeker enerjinin daha kolay açığa çıkmasını sağlarken fazlasının yine kilo sürecini olumsuz etkilediğini unutmamanızı hatırlatırız.

Bedensel Etkileri

Vücut kullanılacak karbonhidratı bulamadığında doğrudan yağlara yönelir ve durum da ilk olarak nefesinizin kötü kokmasına neden olur. Ağızdaki kötü kokuyu engelleyebilmek için bol bol su tüketmeli ve ağız içi temizliğine özen göstermelisiniz. Ayrıca midenizi rahatlatacak detox içecekleri de tüketmek işe yarayacaktır. Vücut yüksek oranda su kaybederken kötü nefes kokusunun yanı sırra sindirim sistemi sorunları da yaşayabilirsiniz. Kabız olmanızı engellemek ve sindirim sistemini düzenlemek için bol su tüketmelisiniz. Günde 3 litre kadar su tüketerek bu durumu engelleyebilirsiniz. Ayrıca karbonhidrat azaltılması sonucu verilen kiloların normal yeme düzenine geçildiğinde hızlı bir şekilde yeniden kilo alabilirsiniz. Bu durumu yaşamamak ve verdiğiniz kiloları kalıcı hale getirebilmek için egzersiz ile diyetiniz desteklemelidir. Ardından uzun süreli ve sağlıklı vücudun ihtiyaçlarını sağlayacak beslenme programı ile kalıcı kilo vermeniz mümkün olacaktır.