Kategoriler
Doğru beslen!

Kas Arttıran Etkili Besinler

Kas Arttıran Etkili Besinler; Kasları arttırmanın ilk yolu kuşkusuz ki egzersiz yapmaktır. Egzersiz yaparak kaslarınızı arttırmak ilk seçenekken antrenmanlarınızı yeterli ve uygun bir beslenme programı ile tamamlamazsanız kas arttırmak yerine kaslarınızın azaldığına da şahit olabilirsiniz. Vücut sürekli enerji üretir ve gerekli olan enerjiyi yağlardan karşılamak ilk tercihimizdir. Ancak yeterli beslenme sağlanamaz ise vücut kaslarından enerji açığını ortaya çıkararak kas kütle kaybına neden olabilir. Bunun yanında kaslarınızı arttırmak istiyorsanız kas yapan yiyecekleri düzenli ve dengeli tüketerek gücünüzü arttırabilirsiniz. Kas kütlesini arttıran etkili besinleri yazımızda bulabilirsiniz.

Kırmızı ve Beyaz Et

Kaslarınızın hacmini arttırmak istiyorsanız protein temelli bir program oluşturmanız gerekir. Kırmızı etin içerisinde yer alan vitaminler kasların büyümesine yardımcı olurken aynı zamanda vücut tarafından kullanılacağı için kilo alımını da engeller. Uzmanlar antrenman sonrasında mutlaka protein odaklı beslenilmesi gerektiğini vurgularken tercihin yağsız kırmızı etten yana kullanılması gerektiğinizi vurgulamaktadır. Yağsız kırmızı et kaslarınıza ihtiyacından çok daha fazlasını verecektir. Kırmızı et gibi tavuk eti de protein kaynağıdır ve yine günlük beslenme rutininde olması uygundur. Tavuk eti kasların gelişmesi, güçlenmesi ve yenilenmesi için etkili olmasının yanı sıra aynı zamanda kilo kontrolü içinde gereklidir.

Kas Arttıran Etkili Besinler; Karides ve Balık

Karides kas kütlesini arttıran ve protein açısından zengin bir üründür. 100 gram karidesin içerisinde ortalama 25 gram protein bulunur ve yine 100 gram karidesin sadece 1 gramı yağdır. Kalori açısından çok düşük olması ve protein kaynağı olması kaslarınızı güçlendiren, onarımını yapan ve kemikleri kuvvetlendiren yapısı ile haftada bir gün mutlaka karides tüketilmelidir. Tüm balık çeşitleri yine protein açısından zenginken aynı zamanda yağ oranları da çok azdır. Omega-3 yağı vücut için gerekli bir yağ olması da balığın tercih edilme sebebini arttırır. Sporcular için uzmanlar yine en az hafta da bir kez balık tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Kas Arttıran Etkili Besinler
Kas Arttıran Etkili Besinler

Yulaf Ezmesi ve Yoğurt

Kasları güçlendiren besinler içerisinde protein ne kadar önemli ise karbonhidratta gereklidir. Yulaf ezmesinin yağ oranının düşük olması ve lif barındırması sporcular tarafından özellikle kahvaltıda tercih edilmesine neden olurken aynı zamanda vücuttaki yağ kitlesinin de arttırılmasına yardımcı olur. Yoğurt ise kemik sağlığından diş sağlığına birçok olumlu etkisi bulunan ve günde 3 öğünde kendisine yer bulan kas kütlesini arttırmak isteyen kişilerin çok sık tercih ettiği besinlerin başında gelir. Kalsiyum kaynağı olmasının yanı sıra diğer besinlerin yanında kolay tüketiliyor oluşu da beslenme programında daha çok yer verilmesini sağlar. Egzersizlerinizden önce, sonra veya gece yatmadan bir kâse yoğurt tüketmeniz kaslarınızı geliştirirken metabolizma hızını da arttıracaktır.

Kas Arttıran Etkili Besinler; Yağ Çeşitleri

Yağlarda kasların gelişmesi için önemli ve gereklidir. Badem yağı, fındık yağı, ceviz yağı, zeytinyağı, avokado yağı, bazı sebzelerin yağı veya keten tohumu gibi yağları salatalarınıza veya yemeklerine katarak kas gelişimini destekleyebilirsiniz. Sizlere önerdiğimiz besinleri düzenli olarak tüketerek ve egzersizlerinize devam ederek kaslarınızı geliştirebilirsiniz.