Kategoriler
Doğru beslen!

Kas Yapmak İçin İlaç Kullanmak Doğru Mu?

Spor yaparken vücudumuz ihtiyaç duyduğu kas oranını ve bedensel şeklini ayarlarken, dışarıdan ona müdahale etmek ne kadar doğru? Spor yaptığımız andan itibaren, bedenimiz kan dolaşımı, kalp ritmi ve hormonsal deneyi ayarlar, ona göre yağ yakımı, kas oluşumu ve bedensel şekillenme gerçekleşir. Peki biz spor yaparken, bedenimiz bu çalışma disiplinini daha yavaş yapıyor ve bazı noktalarda eksik kalıyorsa, o zaman ilaç kullanmamız faydalı olur mu?

Kas Yapmak İçin İlaç Kullanmak Zararlı Mı?

Birçok bilim insanının yaptığı araştırmalara göre kas yapıcı ilaçlar, sadece kasların daha çabuk şişmesini sağlar ve vücuda zarar vermez. Ancak bunu yaparak vücudumunuz tembelleştiriyor olma ihtimalimizde var. Ayrıca hangi ilaçları kullandığımız da bu alanda önemli. Bu ilaçlar kas şişirme ilaçları mı yoksa dışarıdan alınan vitamin ve protein takviyeleri mi?

Kas Yapmak İçin İlaç Değil Takviye Kullanmalısınız

Vücudumuz kendi ihtiyaçlarını ve beslenme dengesini gerek hastalıklarla gerekse bazı göstergelerle ortaya koyar. Örneğin her gün spor yapıyor ama bir türlü kaslarınız şişmiyorsa ve üzerinden aylar geçmişse burada bir problem vardır ya da bir şeyleri eksik yapıyorsunuzdur. Kasların gelişiminde en önemli etken madde proteinlerdir. Proteinleri yumurtalardan, peynir altı sularından ve sütlerden alırsınız. Ancak vücudunuz bunu kullanmadan atıyorsa, bu emilim problemi yaşıyorsunuz anlamına gelir. Bu gibi durumlarda protein takviyesi almak zararlı olmayacaktır.

İlaç değil Takviye Almalısınız

Vücudunuzu düzenli ve sağlıklı bir şekilde kaslandırmak istiyorsanız, öncelikle ilaçlardan uzak durmalısınız. İlaç adı altında satılan hiçbir vücut geliştirici madde sağlıklı değildir. İlaçlar vücudunuzun formunu ve beslenme ihtiyaçlarını değiştirerek, yanlış yönlenmenizi sağlayabilir. Bu nedenle ilk hedefiniz her zaman takviye almak olmalıdır. Özellikle protein, BCAA, ATP üretimi için ihtiyaç duyulan takviyeler, vücudun ihtiyaçlarını karşılar ve geriye kalanlar dışkılama yoluyla dışarı atılır. Bu sayede vücudunuzda ihtiyaç duymadığınız hiçbir madde kalmaz ve kasların gelişiminde ihtiyacınız olan proteinler, amino asitler ve glutamin gibi maddeler daha çabuk ve hızlı bir şekilde kaslarınızın oluşmasını sağlamaktadır. Bunlar dışında bağışıklık sisteminizi güçlendirecek diğer vitamin odaklı takviyelerde kullanılabilir.

Vücut Geliştirme Takviyeleri Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Profesyonel bir yardım almadan kendi başınıza kullanmamanız gereken takviyeler, genellikle süt ya da su yardımıyla 1 ile 2 ölçek arasında kullanabileceğiniz ürünlerdir. Günlük olarak çok aşırı kullanmak, aşırı kas yapacağınız anlamına gelmez. Takviyeler sadece vücudunuzun çalışma performansını ayarlayan ve yardımcı olan fişekleyici maddelerdir.

Takviyeleri Kimle Kullanmalıdır?

Vücut geliştirmede kullanılan takviyeler, sadece günlük ya da haftalık spor programları olan insanların kullanması gereken maddelerdir. Hiçbir şey yapmadan kullanılmasının faydası olmadığı gibi, vücutta daha fazla yağ yapacaktır. Çünkü takviyeler kaslara odaklı çalışan bir performansa sahiptir. Sürekli protein ve amino asit alarak zayıflayamaz, kas yapamazsınız. Bunu yapabilecek henüz hiçbir madde yapılmamış ve üretilmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir