Kategoriler
Doğru beslen!

Keten Tohumu Yağı Neden Bu Kadar Sağlıklı!

Keten tohumu yağı, doymamış yağ asitleri ve E vitamini bakımından zengindir. Bazı balıklar daha fazla omega-3 yağ asidi sağlar ve bu nedenle özellikle sağlıklı bir yağ olarak kabul edilir.

Dengeli ve sağlıklı bir diyet yemek bazen o kadar kolay değildir. Hangi diyetin en iyi olduğu konusunda çeşitli teoriler vardır. Ve ne yememeniz gerektiği ve kesinlikle ne olduğu hakkında birçok rapor mevcut. Ek olarak, giderek daha fazla sözde sağlıklı besin takviyesi piyasaya sürülmekte, böylece sonunda artık vücut için gerçekten neyin iyi olduğunu tam olarak bilemezsiniz.

Tavsiye edilen dengeli bir tam gıda diyetinin bileşeni, vücuda alınan katı ve sıvı yağların doğru seçimidir.

Keten Tohumu Yağı

Sağlığı Geliştiren Yağlar Kullanın

Yağ tekrar tekrar şeytanlaştırılıyor ve daha sağlıklı yemek isteyenler bazen yağların kötü olduğu gibi yanlış bir inanca düşüyorlar. Ancak yağ, itibarından çok daha iyidir. Sebep: Yağ, birçok esansiyel yağ asidi içerir ve bu nedenle vücut için özellikle önemlidir ve sağlıklı bir diyetle ilgili olarak kesinlikle gereklidir.

Ancak yağ sadece yağ değildir. Her şey doğru tipte yağ ve doğru miktarda olmasından geçer. Et veya yumurtadan elde edilen hayvansal yağlar, diğer şeylerin yanı sıra kolesterol seviyesi ve vücut üzerinde olumsuz etkisi olan yüksek oranda doymamış yağ asitleri nedeniyle sadece küçük miktarlarda yenilmelidir.

Ceviz, kolza tohumu veya sağlıklı keten tohumu yağı gibi bitkisel yağlar daha iyidir. Bunun nedeni omega-3 yağ asitleridir. Vücut için önemli olan omega-3 yağ asitleri, alfa-linolenik asit, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asittir (DHA).

Beslenme ipucu: Harika r tarif kombinasyonu, örneğin yeşil sebzeli deniz balığı ve biraz keten tohumu yağıdır. Basit, iyi ve aynı zamanda sağlıklı bir yemek, kuark ve keten tohumu yağı içeren patateslerdir.

Keten Tohumu Yağı
Keten Tohumu Yağı

Keten Tohumu Yağındaki Sağlıklı Maddeler

Keten tohumu yağı, mutfağın altın kabı olarak kabul edilir. Bunun nedeni, yaygın olarak iyi yağlar olarak bilinen omega-3 yağ asitlerinin yüksek oranda bulunmasıdır. Bunlar çoklu doymamış yağ asitleridir. Oldukça viskoz olan keten yağı altın rengindedir ve birçok değerli ve sağlıklı içerik içerir.

Keten tohumu, en önemli esansiyel alfa-linolenik asidin (α-linolenik asit) çoğunu sağlar.

Bunlar ünlü omega-3 yağ asitleri arasındadır.

  • Bu tür yağ asitleri anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve keten  yağı, ceviz yağı, kolza yağı ve balık yağında bulunabilir.
  • Uzun zincirli omega-3 yağ asitleri de kan dolaşımı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, bu nedenle önleyici bir önlem olarak tavsiye edilirler.
  • Bu, koroner kalp hastalığını, yani kalp krizi, felç ve trombozun yanı sıra romatizmal hastalıkları önlemeye yönelik kan basıncının ve kan lipidlerinin düzenlenmesine izin verir.

Keten Tohumu Yağı Mı, Keten Yağı Mı?

Keten tohumu yağı olarak da bilinen keten yağı, keten bitkisinin olgunlaşmış keten tohumundan elde edilen sağlıklı bir bitkisel yağdır. Keten tohumu yağı özel yağ değirmenlerinde preslenir.

Keten kıyafetler de ketenden yapılırdı, ancak farklı keten türleri var. Bazıları tekstil için elyaf üretimi için daha uygundur, diğerleri ise yağ üretimi için daha uygundur.

Sağlıklı Keten Tohumu Yağı Satın Alın

Sağlıklı keten tohumu yağı alırken kaliteli olmasına dikkat edin. Keten yağı soğuk preslenmiş veya sıcak preslenmiştir. Organik, soğuk preslenmiş keten  yağı en çok tavsiye edilen yağdır. Çünkü sağlığa faydalı özelliklerini korumak için keten yağı ısıtılmamalıdır. Bu nedenle, yemek pişirmek için kullanmamak, ancak hazırlandıktan sonra yemeğe eklemek daha iyidir.

Keten  Yağını Uygun Şekilde Saklayın

Birçok çoklu doymamış yağ asidi içeren sağlıklı yağlardan biri olan keten yağı, hızla ekşir. Bu nedenle, karanlık ve serin bir yerde, ideal olarak buzdolabında saklamak en iyisidir.

Önemli not: Vücudunuz, karakteriniz kadar bireyseldir. Hangi diyetin ve hangi antrenmanın size en uygun olduğunu kendiniz bulmalısınız. Size sadece bir genel bakış sunuyoruz. Ancak temelde şu geçerlidir: Dengeli diyet ve bol egzersiz içeren aktif bir yaşam tarzı, formda kalmanın ve sağlıklı bir kiloya ulaşmanın veya bu kiloyu korumanın hala en iyi yoludur. Kendinize güzel kıyafetler alarak biraz şımarmaya ne dersiniz! Sportive harika ürünleriyle sizi bekliyor!