Kategoriler
Doğru beslen!

Kilo Almanın Etkili Yolları Nelerdir?

Kilo vermek isteyen kişilerin çoğunlukta olduğu bir dünyada kilo almak isteyenler genelde her zaman unutulur. Kilo almak isteyen kişiler genellikle tükettiği besinlere dikkat etmezken sağlıksız ve dengesiz beslenmek uzun vadede karaciğer yağlanması ve kalp sorunlarına sebep olurken aynı zamanda bölgesel yağlanma sorunu ile de karşılaşmaktadırlar. Kilo almak isteyen kişilerin bu tarz yeme alışkanlıkları yerine sağlıklı ve düzenli bir şekilde kilo alması gerekmektedir. Sağlıklı kilo almak isteyenler için yapılması gerekenleri araştırdık.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek Önemlidir

Dengeli beslenmek sanıldığı kadar zor değildir. Kilo almak isteyen kişilerin ağırlıklı olarak pilav ve makarna yemesi önerilmektedir ancak farklı tatlardan oluşan yemekleri bir araya getirerek sağlıklı bir menü oluşturabilirsiniz. Örneğin pilav ve makarna karbonhidrat olduğu için yanına protein içeren bir besin eklenebilir. Beyaz et, kırmızı et veya baklagiller yerleştirebilirsiniz. Kilo almak isteyen kişiler sadece karbonhidrat ağırlıklı değil yeşilliklerin çok fazla tutulduğu bir menü hazırlaması da mümkündür. Patates ve patates içeren yiyecekler eklemeniz yine kilo aldırıcı etkisi bulunur. Kalori oranlarının yüksekliği ve nişasta oranının fazla olması kilo aldırır. Ancak patatesi kızartma şeklinde tüketmek uzmanlar tarafından önerilmemekte olup fırında veya haşlayarak pişirilmesi uygun görülmektedir.

Kahvaltı En Önemli Öğündür

Kilo almak istiyor ve çok fazla karbonhidrat tüketmenin zararlarını yaşamak istemiyorsanız protein ağırlıklı kahvaltı önerilmektedir. Süt, peynir, yumurta ve hayvansal gıdaları kahvaltılarda sıklıkla tüketebilirsiniz. Ürünleri tercih ederken light olanlar yerine tam yağlı ürünleri tercih etmeniz önerilmektedir. Ekmek seçiminde ise beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tercih edilmelidir. Karbonhidrat oranı ve vitamin oranı sebebiyle aynı zamanda faydaları da bulunmaktadır.

Kuruyemiş Tüketimi Arttırılmalıdır

Eğer çok fazla kilo açığınız var ise ara öğünler ile beslenme programınızı desteklemelisiniz. Abur cubur tüketmek yerine bu açığı kuru yemişlerle kapatabilirsiniz. Ceviz, badem ve fındık gibi kuru yemişlerin yağ oranı yüksektir ve doğrudan kilo almanıza etki eder. Ayrıca kuru yemişler spordan sonra tüketildiğinde kas oranını arttırmada daha fazla etkili olmaktadır.

Meyve ve Su Miktarı

Spor yaparak kilo almak en sağlıklı yollardan biridir ve alınan kalorileri yağdan kasa çevirmek çok daha kolay olacaktır. Ara öğünlerde kuru yemişlerin yanında meyve suları tüketebilirsiniz. Meyve sularının içerisinde bolca şeker bulunurken aynı zamanda vitamin oranı da yüksektir. Özellikle kavun, karpuz, şeftali, ananas ve muz kilo almak isteyen kişilerin en fazla tükettiği meyvelerden olmalıdır. Spor yaparken dikkat edilmesi diğer önemli husus ise su tüketimidir. Su metabolizmanızı dengelemekte oldukça önemli olup günde en az 2,5 litre tüketilmelidir. Son olarak ise uyku düzenini dikkat edilmelidir. İyi dinlenen bir vücut ile dengeli beslenen ve spor yaparak kilo alma süreci bölgesel değil tüm vücuda yayılacaktır. Kilo alma süreci sabır ve disiplin isteyen bir süreçtir. Protein ve karbonhidrat dengesini sağlayarak sağlıklı bir şekilde kilo almanız mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir