Kategoriler
Doğru beslen!

Kilo Vermeden Alıkoyan İnanışlar

Kilo vermek, sanıldığı kadar kolay değildir. İnsanlar kilo veremedikleri zaman, çeşitli bahaneler uydurarak bu durumu kurtarmaya çalışırlar. Birçok diyet dener, spor yapar, yemeklerinden kısar, kıyafetlerini değiştirir. Ama bir türlü istediği bedene inemeyince de sinirlenir ve türlü bahanelerle durumu eşitler.

Aslında kilo vermek için sadece az yemek yemekle olmaz. Bu çok büyük bir hatadır. Sürekli yemeğe odaklanıldığında, kendinizi unutmuş olursunuz. Kilo kaybı konusunda genellikle, girilen yolda ne derece durabildiğinizi bilmediğinizden kaynaklanmaktadır.

Ben Farklıyım ve Vücudum Diğerlerine Göre Farklı

Kilo problemi yaşayan kişiler genellikle yaptıkların diyetin yararlı olmadığı durumlarda, vücudunun farklı çalıştığından, su içse yaradığından ya da kendisinin farklı olduğundan bahseder.

Kilo sorunu olan kişilerin en büyük hatası sadece yemeğe odaklanmalarıdır. Kilo kaybını önleyecek birçok farklı neden bulunabilir. Düzensiz uyku, düzensiz çalışan hormonlar, kalitesiz ve stresle dolu bir yaşam.

Vücudunuz ile ilgili bilmeceyi çözebilir ve buna ilişkin tüm olumsuz sonuçları isterseniz yok edebilirsiniz.

Kendinizi Sevmelisiniz

Kilo vermek ve kendini sevmek aslında birbiriyle örtüşen kavramlardır. Kendinizi sevmek, bedeninizde taşıdığınız yağlarıyla birlikte sevmek değildir. Vücudunuzu gerçekten seviyorsanız, vücudunuzu en iyi şekilde nasıl çalıştırabilirsiniz, onun üzerinde durmalısınız.

Kilo Vermek İçin Spor Salonu Gerekmiyor

Birçok kişi kilo vermek için spor salonuna gider. Ancak çoğu insanın kilo verirken spor salonlarından nefret ettiği de bilinmektedir. Spor salonlarında dinlenmeden birçok egzersiz yapılmaktadır. Bu metabolizmanın daha yavaş çalışmasına yol açar.

Spor salonları kapalı yerler olduğundan sizi taze oksijenden mahrum bırakır. Atlayıp zıplamayı, yürümeyi, koşmayı, dışarıda daha temiz oksijen alarak gerçekleştirmeniz mümkün. Aralarda vereceğiniz ufak molalar sayesinde, tekrar spor yapmaya başlayabilirsiniz.

Sevdikleriniz Size Engel Değil

Kilo problemi yaşayan çoğu insan, spora zaman ayıramadığı için sevdiklerini ya da ailesini bahane olarak gösterebilir. Aslında yaşamınızdaki tüm insanlar, sizi seviyor ve kendiniz için bir şeyler yaptığınızda size engel olmazlar. Bu durum sadece sizin spor yapmamak ya da neden kilo veremediğinize sunduğunuz bahaneden başka bir şey değil.

Siz kendinizi iyi hissetmek ve daha sağlıklı bir yaşam için doğru yolu bulursanız, sevdikleriniz ve aileniz sizin için daha çok sevinecektir. Siz kendinize iyi bakarsanız, sevdiklerinize de daha iyi bakmış olursunuz.

Bir kişinin ailesini kendine iyi bakmadığı için bahane olarak kullanması hem kendisini hem de ailesini sevmediği anlamına da gelir. Bu durumu tıpkı uçak düşerken, oksijen maskesini önce kendinize sonra yanınızdakine takmak gibi düşünebilirsiniz.

Her Rejim Pazartesi Başlar ve Pazartesi Biter

Diyet programına giren herkes için ilk günler oldukça sıkıntılıdır. Bu yüzden çoğu insan pazartesi başlayan ve pazartesi biten rejim sendromuna girebilir. Her defasında tamam ay başında başlıyorum ya da tamam pazartesi artık son, kilo vermek için diyete başlıyorum ya da spora başlıyorum sözlerini söyleyerek, bahaneler uydurabiliriz.

Eğer gerçekten kilo vermek ve hayatınızı düzene sokmak istiyorsanız, pazartesi günlerini boş verin ve hemen hayatınızı değiştirecek radikal kararı alın.

Diyet Bana Yaramıyor

Birçok insan 6-8 haftalık bir diyet programı ile su kaybı yaşayarak kilo kaybeder. Bu durum kişinin zayıf görünmesini sağlar. Ama aslında verilen kilo değil, vücudun sıkılaşmasıdır.

Kendinizi uyuşmuş ve mutsuz hissederseniz ve enerjinizi düşürürseniz kilo kaybı yaşamaktan çok almaya başlarsınız. Vücudunuzda gerçekten kilo kaybı yaşamak için en az 1 yıl sabır göstermeniz gereklidir. Vücudun kendini toparlaması, kilo kaybına neden olacak yiyeceklere alışılması, yaklaşık bir sene içinde gerçekleşmektedir.

Vücut çok sert olabilecek değişiklikleri sevmez. Metabolizmanızı düzene sokmak ve ilerisinde kilo alımı yaşamamak için emin adımlarla ve sabır içerisinde bu yolda ilerlemek gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir