Kategoriler
Doğru beslen!

Kilo Vermek İçin İçilen İlaçlar Zararlı Mı?

Kilo Vermek İçin İçilen İlaçlar Zararlı Mı; Çağımızın hastalıklarından biri de obezitedir ve kişiler fazla kilolarından kurtulmak için çok çeşitli yollat denemektedir.

Kilo vermek için sağlığından olmayı bile göze alan kişilerinde sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bazı kişiler ise spor ve sağlıklı beslenme listelerini uzun bir süreç olarak yorumlayıp alternatif yollara yönelmektedir.

Kilo vermek istiyorsanız en sağlıklı olan yol düzenli spor yapmak ve size uygun diyet yapmaktır. Birçok kişi zayıflama sürecinde iradesine güvenmeyerek uzmanlar tarafından çok fazla tartışılan zayıflama haplarına yönelmektedir. Bazı kişiler zararlarının farkında olarak bu ilaçlara yönelirken bazı kişiler ise hiçbir araştırma yapmadan sadece zayıflamak için içeriğinden çok da haberdar olmadan ilaç kullanabiliyor. Zayıflama haplarının olası zararlarını sizler için araştırdık.

Bu İlaçlar Bağımlılık Yapıyor

Kilo vermek için kullanılan kimyasalların birçoğunun en büyük zararlarından biri de bağımlılık yapmasıdır. Bu ilaçlar ve kişilere hissettirdiği zayıflama hissiyatı kişilerde bağımlılık yaratmakta olup kişi bırakmak istese dahi bir süre daha devam etmek zorunda kalıyor ve hiç bırakamıyor. Vücudunuz ilacı almak isterken psikolojik anlamda buna hazır olmamak ilacı bırakmayı imkansızlaştırıyor. Kilo vermek için kimyasal ilaçları doktor gözetiminde kullanarak ve bırakmak içinde hekim önerisi ile devam etmek gerekmektedir.

Kilo Vermek İçin İçilen İlaçlar Zararlı Mı
Kilo Vermek İçin İçilen İlaçlar Zararlı Mı

Kilo Vermek İçin İçilen İlaçlar Zararlı Mı?; Fiziksel Zararları Nelerdir?

Zayıflama ilaçlarının birçoğu içeriğinin bitkisel olduğunu ne sürmektedir ancak suyun bile fazla içildiğinde zararı olduğunu düşünerek bitkisel olsa dahi vücudunuza zarar vereceği bilerek hareket edilmelidir. Dünya üzerinde yapılan araştırmalarda zayıflama ilaçlarını kullanarak hayatını kaybetmiş veya ömür boyu yaşanacak rahatsızlıklar yaşandığı bilinmektedir.

Ülkemizde de bu durumun birçok örneği yaşanmıştır. Yaşamı sona ermeyen veya herhangi bir organı zarar görmeyen birçok kişide ise geçici rahatsızlıklar yaşanmakta olup yaşam kalitesi azalmaktadır. Bu sebeplerden ötürü zayıflama ilacı alırken mutlaka sağlık bakanlığının onayının olup olmadığı kontrol edilmeli ve bir hekime mutlaka danışılmalıdır.

Kan Değerleri Düşüyor

İlaçların içerisindeki kimyasallar doğrudan bağırsakları ve sindirim sistemini etkilemektedir. Kişinin vücudu normalinden fazla ve olağandışı sürekli çalışmakta olup bu durum kan değerlerinin düşmesine, sindirim sisteminin bozulmasına, bağırsakların çok fazla çalışmasına veya hormonel bozuklukların yaşanmasına neden olmaktadır. Zayıflama ilaçları bağışıklık sistemini de zayıflatarak vücudu hastalıklara karşı güçsüz hale getirerek kişinin yine yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca çok fazla ani kilo verdiren ilaçlar kalp krizi riskini, tansiyon düşüklüğü ve unutkanlık gibi pek çok hastalığında yaşanmasına neden olabilmektedir.

Kilo Vermek İçin İçilen İlaçlar Zararlı Mı?; Beyne Zararları

Kilo verme ilaçlarının zararlarından biri ise beyin fonksiyonlarına yarattığı hasardır. Bu fonksiyonlara verdiği zarar uzun vadede ortaya çıkmaktadır. Kişide hafıza problemleri, depresyon, sinir sistemi yıpranması, aşırı sinir, aşırı uyku hali, öfke, kişilik dışı davranışlar veya anksiyete oluşmasına neden olabilmektedir. Beyine verdiği zararların gelişim süreci uzun sürdüğünden tedavisi de bir o kadar zorlaşmaktadır. Zayıflama ilaçlarını kullanmadan önce hekime danışmayı ihmal etmemelisiniz. Unutmayın bir tane hayatınız var ve spor yaparak dengeli ve düzenli beslenerek sağlıklı kilo vermeniz mümkündür.