Kategoriler
Doğru beslen!

Kış Çayı Moringa

Kış çaylarının soğuk mevsimlerde değeri daha fazla bilinir ve herkesin evinde en az iki üç çeşit kış aylarında içilmek üzere bitki çayı bulunur. Henüz ülkemizde çok fazla bilinmeyen ancak etkilerini bilenlerin düzenli olarak kullanmak isteyeceği bir bitki çayı olan moringayı sizlere bu yazımızda tanıtacağız. Popülerliği bilindikçe artacak olan moringa çayının içerisinde bulunan mineral ve vitaminler ile bağışıklığı kuvvetlendirmeden ödem atmaya birçok yararı bulunmaktadır.

Ödem Attırıcı Çay

Hareketsiz yaşam, vücutta toksin birikmesi, susuz kalma, düzensiz beslenme veya bazı kullanılan ilaçlar ile vücutta şişkinlik olarak bilinen ödem ortaya çıkabilmektedir. Moringa çayı vücuttaki bu şişkinliğin azalmasına ve yok olmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca böbreklerde oluşan kum ve taş gibi rahatsızlıklarda da kullanılan bu çay hızlıca vücuttaki kötü toksinlerinde hızlıca atılmasını sağlamaktadır. Kilo vermek isteyen kişilerde dilerse kullanabilir. Yağ yakılmasını da arttıran bu çay metabolizmayı hızlandıran en etkili çaylardan biridir.

Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?

Kalp hastalıklarının önlenmesinde etkiliyken kulak ağrısına, baş ağrısına, mide hastalıklarına, obeziteye önleyici etken görülürken ayrıca bağışıklık sistemini de kuvvetlendirme de etkilidir. Ayrıca diyabet hastaları da kullanabilirken göz ve karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Moringa çayının diğer bir etkisi ile cilt sağlığını korumasıdır. Cilt üzerinde oluşan rahatsızlıkların daha hızlı iyileşmesini sağlarken ayrıca cildin de parlaklığını arttırmasında etkilidir. Bağırsaklardaki iyi huylu bakterilerin artmasında da etkilidir ve bağırsaklarında temizlenmesine yardımcıdır. Gaz şişkinliğinizin çok olduğu dönemlerde içildiğinde ise şişkinliğin atılmasına yardım eder ve sindirimi hızlandırır.

Cilt Güzelliğinin Yeni Sırrı

Moringa bitki çayının içerisinde C vitamini, A vitamini, D vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminler cilt için en etkili vitaminler arasındadır ki bu vitaminler cildin daha parlak gözükmesine ve cildin gençleşmesine yardımcı olmaktadır. Bu vitaminler ayrıca kış aylarında kişinin kendini daha zinde hissetmesini arttırırken özellikle kış aylarında gece uyumadan önce bu bitki çayını içtiğinizde vücut toksin atacağından kalori yakılmasını da hızlandıracaktır. Bu sebepten zayıflamada da etkilidir. Sabah saatlerinde içildiğinde ise moringa çayının tok tutma özelliği bulunmaktadır. İştah kapatıcı özelliği ile diyet yaparken bu sebepten çay içilebilir.

Moringa Çayı Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde bu çay ülkemizde genellikle poşet çay şeklinde satılmaktadır. O sebepten oldukça pratiktir. Poşet çayın üzerine kaynar su dökerek 4 dakika kadar demlendirdiğinizde içime hazırdır. Günde bir fincan içilmesi tavsiye edilirken doz aşımı yaşandığında bazı yan etkileri bulunabilmektedir. Moringa çayını içtikten sonra mide bulantısı, ishal, mide ekşimesi ve rahim bölgesinde sancı hissederseniz derhal içmeyi bırakın ve mutlaka bir doktora danışın. Uzmanlar hamilelerin yeşil çaydan uzak durmasını istediği gibi moringa çayı da sakıncalı listededir. Bu çay yine rahimde kasılmaya sebep olabileceğinden bu dönemde kullanılmaması gerekir. Hindistan’dan ülkemize gelen bu çayın mucizevi etkilerinden faydalanmak için diğer bitki çaylarında da olduğu gibi dozu kaçırmamak önemlidir.