Kategoriler
Doğru beslen!

Kurkumin Baharatı Şifası

Bazı baharatların hayatımıza şifaları biliniyor. Kurkumin olarak adlandırılan halk arasında zerdeçal olarak bilinen baharında faydaları bulunmaktadır. Ülkesinde Hint safranı olarak da bilinen bu baharat Asya ülkelerinde uzun zamandır ilaç olarak da kullanılmaktadır. Ülkelerde ilaç olarak kullanılan ve bizim ülkemizde de aktarlarda veya marketlerde satılarak ulaşım kolaylığı sunan bu baharatın faydalarını ve zararlarını araştırdık. Meraklısına kurkumin baharatı…

Kansere Karşı Koruyucu ve Enfeksiyon Düşmanı

Son dönemlerde oldukça fazla uzman kurkumin baharatını kansere karşı koruyucu özelliği ile vurgularken kanser hastalarının da tüketmesi gereken listeye almaktadır. Sağlıklı yaşam sırları arasında da kendisine yer bulurken özellikle kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını önlemek için etkili olduğu araştırmalar sonucunda açıklanmıştır. Dileyen ılık suya katarak dileyen besinlerin içerisine ekleyerek kullanabilir. Enfeksiyonlara karşı doğal koruyucu olma özelliğinin yanında aynı zamanda var olan enfeksiyonu temizlemek içinde tüketilebilmektedir. Enfeksiyonun yayılmasını yavaşlatırken vücuttan atılmasını da kolaylaştırmaktadır.

Vücut Direncini Arttırırken Metabolizmayı Hızlandırır

Antioksidan açısından zengin olan zerdeçal baharatı aynı zamanda C vitamini de içermektedir ve bedenin gücünü arttırırken aynı zamanda iskelet sistemini de korumakta görev almaktadır. Kilo vermek isteyen kişiler tarafında da tercih edilme sebeplerinden biri olan ise metabolizmayı hızlandırıcı etkisidir. Metabolizma hastalıklarını önlerken, bağırsak sağlığını da korur ve özellikle sık sık ödem toplayan kişiler düzenli kullandığında vücudun yapısını güçlendirirken ödem azaltıcı etkisi de bulunur. Grip ve soğuk algınlığı döneminde ılık su ile karıştırılarak içilmesi önerilirken aynı zamanda ağrı kesici özelliği ile beyindeki dolaşımı hızlandırarak ağrının giderilmesine yardımcı olur. Cilt yaralarına sahip kişiler düzenli tükettiğinde cildinde gözle görülür yaralarda iyileşme yaşanırken sağlıklı yağları ile bedeni desteklemektedir.

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzmanlar demir eksikliği olan kişilerin zerdeçal kullanırken dikkatli olmasını tavsiye etmektedir çünkü demir emilimini azaltıcı etken maddeleri içermektedir. Ayrıca kan şekerini de düşürdüğünden özellikle diyabet hastalarının kullanamadan doktora danışması tavsiye edilmektedir. Ameliyat olacak kişiler ise en az 15 gün önceden zerdeçal kullanımı bırakmalıdır. Kan sulandırıcı etkisi ile hekim önerisi olmadan kullanılması sorun olabilecekken ayrıca kronik rahatsızlığı ve hamilelerin de hekim önerisi ile kullanması gerekmektedir.

Nasıl Tüketilmelidir?

Dileyen kişiler toz şekilde satın alabilirken dileyen taze olarak da tüketebilir. Toz halini yemeklerinize katabilir veya ılık karışımlar ile içebilirsiniz. Ilık yoğurt, ılık su veya ılık süte katarak dilerseniz içine tarçın kabuğu da ekleyerek gün içerisinde bir bardak tüketebilirsiniz. Bal ile karıştırarak macun haline getirerek sade veya katıklı bir şekilde de tüketen kişiler bulunurken çayını da demleyerek akşamları bir bardak içebilir. Baharatın en etken maddesi olan kurkumin dikkatli kullanılması gereken ve fazla tüketildiğinde sağlık sorunu yaratabilecek etkide bir besindir. Bu sebepten kullanılması gereken doz aşılmamalı ve doktorun görüşü ile kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir