Kategoriler
Doğru beslen!

Kuru Besinler Tehlikeli Mi?

Kuru besinler pratik ve her mevsim tüketiliyor oluşu ile hemen hemen herkes tarafından tercih edilmekte olup özellikle ara öğünlerin vazgeçilmez öğesidir. Açlığı bastırma özelliği ile düzenli beslenme programı uygulayan yahut diyet yapan kişilerin ise tatlı krizlerini de sona erdiren kuru meyve ve sebzeler gerçekten sağlığımız için faydalı mı? Uzmanlar tarafından tüketilmesinde büyük bir sakınca gösterilmezken enerji kaynağı olarak da gün içerisinde eser miktarda alınmasında bir sakınca olmadığı düşünülüyor. Peki bu kuru meyve ve sebzeler gerçekten göründüğü kadar masum mu?

Kurutulmuş Besinlerin Zararı Nedir?

Kuru meyve ve sebzelerin uzmanlar çok fazla tüketilmesini doğru bulmamaktadır. Özellikle diyet yapan kişiler alınan kalori miktarına dikkat ederek farkında olmadan daha fazlasını tüketmemeye özen göstermelidir. Sağlıklı ara öğün olarak işaret eden bu besinlerin öncelikle porsiyonlarını ayarlarken dikkat edilmelidir. Kurutulmuş olmaları besin değerlerinden büyük ölçüde bir şey kaybettirmezken taze meyve ve sebze kadar yararı olmadığını da kabul etmek gerekir. Kurutulmuş olmaları sularının arındığını bize gösterirken içlerindeki şeker miktarının değişmediğini bilerek beslenme programına koymak daha doğru olacaktır. Bunun dışında araştırılan büyük bir zararı bulunmamaktadır.

Bağışıklığı Güçlendirmede Etkili Midir?

Taze sebze ve meyvelerin bağışıklık sistemimiz üzerindeki etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Kuru sebze ve meyveler de de bu özellik korunmaktadır. Turuncu renkli sebze ve meyveler C vitamini açısından güçlü olmakla birlikte doğrudan bağışıklık sistemini güçlendirirken sarı renkli olan meyve ve sebzelerde ise C vitamini, A vitamini ve beta karoten bulunduğundan yine bağışıklığa olumlu etkileri bulunur.

Ara Öğün Olarak Tercih Etmek Doğru Mudur?

Ara öğün olarak taze sebze ve meyve tüketmek veya kurutulmuş olanları tercih etmek konusunda kararsız iseniz eğer amacınız sizi daha uzun süre tok tutması olacak ise kurutulmuş meyve ve sebzeleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü kuru besinlerin lif oranları daha yüksektir ve özellikle tok tutucu özellikli ara öğün arıyor seniz kuru besinleri diyetinizde kullanabilirsiniz. Sindirim sistemine de yarar sağlayarak metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de bulunmaktadır.

Diğer Yararları Nelerdir?

Demir yönünden zengin olan bu besinler demir eksikliği yaşayan yahut demir alımını arttırmak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir. Örneğin 100 gram kayısıda bulunan demir oranı 100 gram kırmızı etten daha fazladır. Besin değerlerini büyük ölçüde korudukları için kalsiyum içeriklerini de koruyarak kemiklerinden kuvvetlenmesini sağlarken kalp hastalıklarına karşı da koruyucu etkisi bulunur. Kan basıncını dengelediği için içerisindeki şeker oranı da hesaplanarak düzenli olarak tüketilebilir. Son araştırmalara göre ise kuru besinlerin antioksidan özelliği daha fazladır. Hastalıklara karşı vücudu güçlendiren ve zararlı toksinlerin atılmasında yardımcı olan besinleri tüketmenizde herhangi bir sorun yoktur. Son olarak söylemek isteriz ki uzmanlar kuru besinlerin tüketilmesinde bir sakınca görmezken taze meyve ve sebzeler kadar sağlıklı olmayacakları için taze gıdalarında mutlaka tüketilmesini gerektiğini vurgulamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir