Kategoriler
Doğru beslen!

Kutsal Pazartesi: Diyete Hangi Gün Başlanmalı?

Yaz günleri yaklaştıkça daha fazla ‘diyete başlayacağım’ cümlesini duyarız. Ancak genellikle bu cümle hayata geçmez veya yarıda kalır. O kadar alışılmış bir kelimedir ki zaman zaman kişiler arasında komik diyalogların yaşanmasına neden bile olur. Diyete başlamak fikri kolay değildir ancak bu fikri iyice kafanıza oturttuktan sonra diyete hangi gün başlanması gerektiğini merak ediyor ve kendi motivasyonunuzu sınamak istiyorsanız sizler için buradayız.

Şimdi Başlıyorum

Diyete başlayacak kişilerin en fazla kullandığı zaman dilimi ileri bir tarihtir. En yakını hafta başı diyete başlanacağı yönündedir. Yanlık bir tercih olduğu söylenemez ancak daha belirleyici bir zaman dilimi olmalıdır. Burada kalıplaşmış cümleler yerine tamamen size ait bir anı seçmelisiniz. Ne zaman hazır hissederseniz doğru diyete başlama zamanını göreceksiniz. Bu sayede diyetinizi daha gerçekçi ve uzun süreli uygulama imkanı bulursunuz.

Kendinize Bir Hediye Verin

Eğer kısa zamanlı değil de beslenme programınızı kökünden değiştirmek ve alışkanlık haline getirmek istiyorsanız diyete başlama sözü vermelisiniz ve bugün size bir armağan gibi gelmelidir. Bu yüzden yılbaşı veya doğum gününüzü başlama günü olarak tercih edebilirsiniz. Motivasyonunuzu ve tüm isteğinizi bir güne entegre ederek diyetinize şevkle başlayabilirsiniz.

Kendinize Vakit Ayırdığınız Zamanlar

Uzmanlar diyete başlama gününü veya motivasyonunun düştüğü zamanlarda toparlanma süreci olarak hafta sonlarını işaret etmektedir. Örneğin diyete çalışmadığınız bir gün başlayarak tüm gün dilediğiniz yemekleri hazırlayabilir ve tüm gününüzü evde eğersiz yaparak geçirebilirsiniz. Özellikle çalışmadığınız gün iki ise bu iki günde bolca sağlıklı besinler hazırlayıp haftalık beslenme programınızı gözden geçirerek gerekli ise ön hazırlığınızı yaparak geçirebilirsiniz. Eğer haftalık planlamanızı yaparsanız kurulu düzenden şaşmak zor olacağından diyetinizi daha en az bir hafta uygulayacağınız anlamına gelir. Boş vakitlerinizi değerlendirmek diyet yapmak isteyenler için akıllıca bir seçim olacaktır. Hafta başında ise kişilerin enerjisi dinlenen bir bedenle daha yüksek olur ve bu olumlu havayı kendiniz için fırsata dönüştürebilirsiniz. Pazartesi sendromunu sizler için en aza indirgeyecek bu tutum spora başlamak içinde harika bir zamanlamadır.

İstikrarlı Olmak Önemlidir

Kendiniz içine en doğru günü seçerek beslenme programınızı tam motivasyon ile gerçekleştirmek çok önemlidir. Burada bazı anlara dikkat çekmek gerekir. Örneğin moraliniz bozuk olduğunda veya kadınlar için özel dönemlerinde kişilerin ödül olarak diyetinin dışına çıkılması çok olasıdır. Bir kereden bir şey olmaz demek yanlış bir düşüncedir. Israrlı ve istikrarlı bir şekilde diyetinize devam etmeli ve istikrarınızı bozmadan devam ederek aslında başarının yarısını kazanmış olarak kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Hatırlatmak gerekir ki elbette etrafınızın da size saygı göstermesi ve yanınızda olması gerekebilir. Diyet yapan bireyin yanında beslenme düzeni olmayan ve yediklerine dikkat etmeyen kişiler ile diyet yapmak kabusa dönüşebilir ve çıktığınız yoldan sizi alıkoyabilir. Diyetin başarısı bu durumda tek başına yeterli olmazken etrafınızdaki kişiler ile de paylaşılması ve dikkat edilmesi istenmelidir. Pes etmeden yolunda ilerleyen dilediği forma kavuşana dek bu yolculuk devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir