Kategoriler
Doğru beslen!

Limonlu Suyun Yararları

Limon oldukça etkili bir antioksidan olması, C vitamini yönünden zenginliği ve PH alkalin seviyesini dengeleyici özelliği sayesinde sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekerini dengeler. Potasyum, folik asit ve magnezyum içerir. Açlığı bastırır ve metabolizmayı hızlandırır.

Ancak tüm bu faydalarına karşın limonu tek başına tüketmek diş minesi ve mide için zararlı olabilir. Çünkü limon oldukça asidik bir besindir. İşte bu nedenle limonu, sağlık için ihmal edilmemesi gereken bir diğer hayat kaynağıyla, su ile birleştirmek gerekiyor. Günde içerisinde 1 litre limonlu su içmenin sağlığa pek çok faydası bulunuyor.

Antioksidan Olarak Limonlu Su

Tüketilen besinler ve insan vücudunda gerçekleşen çeşitli kimyasal süreçler, serbest radikallerin ortaya çıkmasına neden olur. Serbest radikaller vücudumuzda birikerek hücrelere zarar verir. Antioksidanlar işte bu dengesiz molekül ve serbest radikallerin etkilerini baskılayarak sağlık üzerindeki etkilerini en aza indiren ajanlardır.

Limon doğal bir antioksidandır ve limonlu su tüketerek bu antioksidan etkiden yararlanmak mümkündür. Günde 1 litre limonlu su tüketmek vücutta biriken toksinlerle savaşır ve serbest radikallerin idrar yolu ile vücuttan atılmasını sağlar. Antioksidan özelliği sayesinde başta karaciğer, kalp, damar ve cilt olmak üzere organlarınızın ve dokularınızın sağlığını korur.

Limonlu Su Tüketerek Kilo Verin

Limonlu suyun kendi başına yağ yakıcı mucizevi bir etkisi yoktur. Ancak limonlu su tüketmek kilo vermeye yardımcı olur. Pek çok insanın yemek zamanı olmadığı halde bir şeyler atıştırma isteği duymasının sorumlusu kan şekerindeki dalgalanmalardır. Kan şekerinin düşmesi kişileri yüksek kalorili yiyeceklere yöneltir. İşte limon suyunun kilo vermeye yardımcı etkisi bu noktada devreye girmektedir. Limon suyu kan şekerinin dengede kalmasına yardımcı olur. Böylece gerekmediği halde yemek yeme isteği ortaya çıkmaz.

C Vitamini Deposu

C vitamininin herkesçe bilinen en önemli özelliği bağışıklık sistemini güçlendirerek insanı hastalıklardan korumasıdır. Güçlü bir bağışıklık sistemine ek olarak vücudun kolajen üretebilmesi, tendonların, bağ dokularının ve damarların yenilenebilmesi yine c vitamini sayesinde mümkündür. Kolajen damarlara esneklik kazandırması bakımından damar sertleşmesinin önüne geçmede anahtar rol oynamaktadır.

Limon c vitamini yönünden oldukça zengin bir besindir. Tek bir limon kişinin günlük c vitamini ihtiyacının yarısını karşılamak için yeterlidir. Limonlu su tüketerek vücudun c vitamini ihtiyacını karşılamak ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmak mümkündür.

Limonlu Suyun Diğer Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen limonun böbrek sağlığına olumlu etkileri vardır. Limon böbreklerde kalsiyum birikmesini önler. Başka bir deyişle böbrek taşına iyi gelir. Eklem iltihaplılarıyla savaşma, kemik erimesini engelleme, yanık, kesik gibi yaraların iyileşme süresini kısaltma gibi faydaları vardır. Özellikle sporcular için spor sonrası oluşan kas ağrılarını azaltmaya yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir