Kategoriler
Doğru beslen!

Mor Besinlerden Mor Kıyafetlere: Sağlığın Mor Hali

Mor bir renkten daha fazlası diye düşünüyor iseniz sizlere özel muhteşem bir bilgilendirme yazısı hazırladık. Mor tonları konsantrasyonu artırırken aynı zamanda kişiye cool bir enerjide katmaktadır. Bu renk adına onlarca tarih dizisi yer aldığı da unutulmamalıdır. Zenginliğin göstergesi mor rengini spor kıyafetlerinizin yanı sıra meyve ve sebzelerde tercih etmek içinde sebepleriniz var. Mor besinler bilinenin aksine sağlık için oldukça faydalıdır. Meyve ve sebzelere mor rengini veren fitokimyasal insan sağlığında da olumlu etkileri ile öne çıkmaktadır. Mor renkler hücre hasarlarını giderirken aynı zamanda kanser riskini de azaltmaktadır. Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcıyken kaliteli yaşam ve kişisel zevkiniz için mor renkli besinleri tercih edebilirsiniz.

Sabah Koşularınızda Mor Öneriler

Güne sevdiğiniz renklerle başlamak hem spor motivasyonunuzu arttırırken hem de kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Kış aylarının gelmesi ile Wow mor antrenman montunu tercih edebilirsiniz.  Sade ancak şık tasarımı ile öne çıkan mor mont konforunuzu da arttırmayı hedeflemektedir. Kapüşonlu yapısı ile soğuk havaya karşı sizi korur ve iki yanındaki cepleri ile yanınızda almanız gerekenler için fazladan çanta taşımak zorunda kalmazsınız. Etek kol ve kapüşon kısımlarındaki lastikleri ile bedensel uyumu sağlarken zarif ancak uyumlu bir görünüm elde edebilmek için Wow antrenman taytı yine tercih edilebilir. Esnek kumaşı ile vücudunuz ile tam uyum gösterirken estetik görünümü ile daha fit bir görünüm sergileyebilirsiniz. Likralı özelliği ile sporda hareketlerinizi dilediğinizce gerçekleştirebilirsiniz.

Baştan Ayağı Mor

Mor rengini sevenler spor yaparken de sevdiği renklerden mahrum değildir. Birçok dünya markası mor renginde ayakkabı üretmektedir. Koşu ayakkabısı olan sizlere önerimiz Skechers ultra flex free spirits kadın ayakkabısı olacaktır. Koşu esnasında ve günlük hayatınızda da kullanabileceğiniz bu model rengi ile dikkatleri üzerine çekerken ayaklarınızın konforu düşünülerek tasarlanmıştır.

Mor Lahana ve Patlıcanın Faydaları

Mor lahananın içerisinde 50’den fazla bitki bileşeni bulunmakla birlikte antioksidan özelliği ile öne çıkmaktadır. Bağışıklık sistemini desteklerken salgın hastalıklara karşı vücudun direncini de arttırır. Migren gibi kronik baş ağrıları yaşıyorsanız mor lahana ağrılarınıza da iyi gelecektir. Ayrıca içerisin de ki sülfür oranı ile akneye meyilli ciltler içinde tüketilebilir. Patlıcan ise kalsiyum, A vitamini, B grubu vitaminleri, sodyum ve C vitamini açısından zengin olup kalp sağlığından kanser riskine kadar pek çok konuda sağlığa olumlu etkileri bulunur.

Mor Meyveler

Mor denilince akla ilk gelen meyvelerden biri kuşkusuz böğürtlen olacaktır. Magnezyum, fosfat, C vitamini ve potasyum yönünden zengin olan böğürtlen tadı ve görüntüsü ile diğer meyvelerden farklıyken yararları da oldukça geniştir. Böğürtlen meyvesi vücuttaki iltihaplanmaların azalmasına yardımcı olurken kemik sağlığını güçlendirirken, cildi sıkılaştırır ve vücuttaki hücre yıpranmalarının da azalmasını destekler. Mor denilince akla gelen bir diğer meyve ise incirdir. Halk arasında siyah olarak nitelendirilmesinin yanı sıra incirin rengi mordur. Lif açısından zenginken mineral bakımında da sağlığa olumlu etkileri bulunur.