Kategoriler
Doğru beslen!

Mucizevi Arı Sütünün Etkileri!

Mucizevi Arı Sütünün Etkileri; Arı sütü etkileri, çeşitlerini, tadını ve baldan farkını açıkladık! Sadece kraliçe arının yiyebileceği özel bir besin olan arı sütü, 40’tan fazla besin çeşidi içerir ve sağlık açısından pek çok faydası vardır. Menopoz semptomlarını hafifletmek, cildi güzelleştirmek gibi kadınları mutlu eden işlevleri de var!

Kraliçe arı diyeti güzel cilt ve menopoz semptomları için de etkilidir!

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü sadece kraliçe arının yiyebileceği özel bir yemektir. Her gün 2.000’den fazla yumurta bırakan kraliçe arı, hayatı boyunca sadece arı sütü ile beslenir.

Arı sütü işçi arıların vücutlarında sentezlenir ve süt beyazı renktedir.

Kraliçe arılar, işçi arılardan iki kat daha büyüktür ve 30 ila 40 kat daha uzun yaşarlar. Bunun nedeninin, besin açısından zengin ve dengeli olan arı sütünü yemelerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Arı Sütünün Etkileri

Arı Sütünün Tadı Nasıldır? Baldan Farkı Nedir?

Pek çok insan arı sütünün en pahalı bal türü olduğunu sanar; ancak aslında ikisi, içerikleri ve yapılışları açısından tamamen farklıdır.

Hem bal hem de arı sütü işçi arılardan yapılsa da yapılışları, içerikleri, görünümleri ve tatları bakımından farklılıklar vardır.

Arı Sütü Nasıl Yapılır?

Bal ve polen genç işçi arıların vücudunda sentezlenerek çene ve yutak bezlerinden salgılanır.

Ağırlıklı olarak protein, 9 esansiyel amino asit, 15 diğer amino asit, vitaminler dahil 40 besin içerir. Süt beyazı ve kremsidir. Dile batan eşsiz bir asitliği vardır.

Bal Nasıl yapılır?

İşçi arıların çene bezlerinden salgılanan enzimler çiçeklerin nektarını değiştirir, konsantre eder ve olgunlaştırır.

Vitaminler, mineraller, şeker içerir. Soluk kırmızımsı sarıdan koyu kahverengiye, rengi çiçeğin türüne göre değişir.

Bal, güçlü tatlılığa sahiptir ancak arı sütü tatlı değildir ve yediğinizde dilinizin karıncalanmasına neden olan benzersiz ekşi tada sahiptir.

Bal, işçi arılar ve erkek arılar için besindir, ancak yalnızca kraliçe arı hayatı boyunca arı sütü yer (larvalar, yumurtadan çıktıktan sonraki 3 güne kadar arı sütü de yerler).

Arı sütünün bileşim oranı üretildiği bölge ve iklime göre değişmekle birlikte yaklaşık %60-70 su, yaklaşık %12-15 protein, yaklaşık %3-6 yağ ve yaklaşık 2-3 vitamin, aminodur. Asitler ve tuz dışında % ve 40’tan fazla zengin besin çeşidi içerir.

Arı Sütünün Etkileri

İnsanların vücutta üretemediği esansiyel amino asitleri içerir ve besin açısından zengin olması nedeniyle dikkat çeken sağlıklı bir besindir.

Ayrıca arı sütü, “R maddesi” olarak adlandırılan ve tüm dünyada halen araştırılmakta olan, ana arı oluşumunu teşvik eden bilinmeyen bir madde içerir.

Arı sütü yiyen larvalar şaşırtıcı bir hızla büyürler ve 24 saat içinde büyüklüklerini birkaç kat artırırlar. Madde R’nin bu büyümeye dahil olduğu düşünülmektedir.

Birkaç çeşit arı sütü vardır ve bunlar kabaca aşağıdaki üç türe ayrılabilir.

Ham Arı Sütü

Ana arının doğduğu kısımdan toplanan ham arı sütü. Çok fazla su içeriğine sahiptir ve arı sütünün orijinal lezzetinin tadını çıkarabilirsiniz. Enderdir ve diğer arı sütü ürünlerine göre daha pahalıdır.

Kurutulmuş Arı Sütü

Taze arı sütü dondurularak kurutulur ve toz haline getirilir. Uzun süre saklanabilir ve ürün olarak genellikle tablet veya kapsül şeklinde ambalajlanır.

Modifiye Arı Sütü

Ham veya kurutulmuş arı sütüne katkı maddeleri ve ikincil hammaddeler eklenerek elde edilen, kullanılan arı sütü miktarının taze ağırlık olarak toplam ağırlığının 1/6’sından fazla olduğu bir üründür. İçecekler, yumuşak kapsüller, şeker kaplı tabletler vb. birçok ürün vardır.

Arı sütünün birçok farklı türü vardır. Çok çeşitli arı sütü ürünleri olduğu için amacınıza ve yaşam tarzınıza en uygun olanı seçmeniz önerilir.

Arı Sütünün Etkileri

Arı Sütünün Etkileri

Arı sütü uzun süredir tüketilen bir besindir ve hastalıklarla ilgili araştırma raporları da dahil olmak üzere çeşitli sağlık etkileri rapor edilmiştir.

Çeşitli Menopoz Semptomlarının İyileştirir

Arı sütünün menopozda görülen çeşitli semptomları iyileştirmede de etkili olması beklenmektedir.

Menopoz dönemindeki kadınların üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, 12 hafta boyunca arı sütü alan grupta, almayan gruba göre sırt ağrısı, bel ağrısı ve anksiyetede iyileşme olduğu doğrulanmıştır.

Ayrıca soğuğa duyarlı kadınları hedef alan testte soğuğa duyarlılığı iyileştirmede etkili olduğu sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Kemik Yoğunluğu Kaybını Azaltır

Ayrıca arı sütü alımının kemik yoğunluğundaki azalmayı baskıladığı ve alınan miktarla orantılı olarak kemikteki kalsiyum miktarını arttırdığı yönünde bir araştırma sonucu vardır.

Menopoz sonrası kadınlar, kadınlık hormonu östrojendeki hızlı düşüş nedeniyle osteoporoz riski altındadır, bu nedenle günlük olarak kemiklerine iyi bakmaları önemlidir. Arı sütünün osteoporoza karşı da önleyici bir etkiye sahip olması beklenmektedir.

Yaşlanmayı Önler

Enzimatik olarak ayrıştırılmış arı sütünün yutulması üzerine yapılan bir anket sonucunda, araştırma sonuçları enzimatik olarak ayrıştırılmış arı sütünü 12 ay boyunca içen grubun, alım miktarına göre kas zayıflığını baskıladığını göstermiştir.

Bağışıklığı Artırır

Arı sütünün ayrıca bağışıklığı artırma etkisine sahip olması beklenir ve arı sütünün yenilmesinin bağırsak bağışıklığını güçlendirebileceği ve bakteri ve virüslere karşı direnci artırabileceği gösterilmiştir.

Ayrıca arı sütünün içerdiği pantotenik asit, bakteri ve virüslere karşı antikor sentezlenmesine yardımcı olur.

Diyabeti Önler

Tip 2 diyabetin insülin direnci adı verilen erken bir semptomu vardır.

Enzimle parçalanmış arı sütü, insülin direncini önleme ve diyabetin ilerlemesini yavaşlatma potansiyeline sahiptir.

Sağlığınıza değer veriyorsanız günde en az 20 dakika yürümeyi ya da 10 dakika egzersiz yapmayı unutmayın. En iyi kıyafet ve ürünleri de sportive.com.tr de bulacaksınız!