Kategoriler
Doğru beslen!

Mutluluğun Formülü Ne Yediğinden Geçer

Vücuttaki serotonin hormonu bilinen adıyla mutluluk hormonu tek boyutlu değildir. Serotonin hormonunun seviyesi ruh halini, hafızayı, uyku düzenini, cinsel ve sosyal ilişkilere dahil pek çok durumu etkiler. Dengeli ve yeterli beslenmeyen kişilerde ise bu hormon olumsuz etkilenmekte olup zihinsel ve bedensel gelişimi de negatif yönde etkilemektedir. Bazı gıdalar ise serotonin hormonunun salgılanmasına yardım ederek kişinin yaşam kalitesini yükselttiği gibi günlük olarak da daha mutlu hissetmesine neden olmaktadır. Serotonin hormonunun salgılanmasına yardım eden ve kişiye iyi gelen besinlerden söz edeceğiz.

Kuruyemiş Ye Mutlu Ol

Serotonin hormonunun ayrışması için triptofan oldukça etkilidir. Triptofan ise besinler yolu ile doğrudan vücuda alınarak hormonun arttırılmasına katkı sağlar. Çiğ olarak tüketilen kuru yemişlerde de triptofan amino asidi bulunmaktadır. Bu sebepten fındık, ceviz, badem, kaju ve diğer kuru yemişleri düzenli olarak tüketerek vücuda giren triptofan besinini vücuda alınmasını arttırabilirsiniz.

Mevsiminde Meyveler ve Avokado

Kivi, greyfurt, portakal, mandalina, ananas ve mango gibi meyvelerde C vitamini olduğu gibi aynı zamanda içerisinde serotonin hormonunu arttıracak etkilerde bulunur. Bunun yanında avokado ise folik asit, magnezyum, B vitamini ve Omega-3 deposudur. İçeriğinde hem doymuş hem de doymamış yağlar içererek vücuda giren yağ oranını daha sağlıklı tutarken aynı zamanda kendinizi daha enerjik hissetmenize de yardımcı olur. Bunun sebebi ile mutluluk hormonunu arttırmasıdır. Düzenli meyve tüketen kişilerde ani ruh değişimleri daha az olurken aynı zamanda depresyona yakalanma ihtimalide azalmaktadır.

Yeşil Yapraklı Tüm Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler çoğu zaman önemsenmez ve beslenme programında proteinler kadar kendisine önemli yer bulamaz. Oysaki mutluluk kaynaklarından biri bu sebzelerden geçmektedir. Roka, marul, brüksel lahanası, ıspanak gibi tüm sebzelerde antidepresan görevi görecek bileşenler yer alır. Ayrıca vücuttaki iltihaplara karşı da etkilidir. İçeriğindeki D ve C vitamini ile sadece serotonin değil dopamin hormonu da salgılanır. Bu sebzeleri dilerseniz çiğ olarak tükettiğinizde ise hafızayı güçlendirici etkisi de bulunur.

Kakao ve Kinoa Etkisi

Araştırmalar sonucunda kakao veya çikolatanın serotonin hormonuna etkisi halk arasında da bilinen bir gerçeği ortaya koymuştur. Kakao tüketimi kişinin kendisini daha sakin ve rahat hissetmesine yardımcı olurken aynı zamanda kuru yemişler gibi endorfin asidini de içermesi ile duygu durumunu iyileştirir ve mutlu hissetmenizi sağlar. Kakao aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Çikolata olarak tercih etmek isterseniz ise bitter olanlar daha katkısız olacağından hormon salgılanmasını destekler. Kinoa ise birçok vitamin ve mineral sunmasının yanı sıra uzun süre tokluk hissetmenize yardımcı olurken kan şekerini de dengeler. Sinirlerinde rahatlamasında etken görev alırken serotonin hormonunun seviyesini arttırmaktadır. Mutluluk her zaman bizi bulmaz. Bazen neden mutlu olduğumuzu bilerek ilerlemeli ve sizlere önerdiğimiz besinleri daha düzenli tüketerek serotonin hormonunun seviyesini arttırmaya yardımcı olabilirsiniz. Mutlu günler dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir