Kategoriler
Doğru beslen!

Muz Neden Bu Kadar Seviliyor?

En sevilen meyveler arasında adı mutlaka geçer. Dünyada ise çok fazla üretilen ve çok fazla tüketilen meyveler arasında olmasının genel sebebi de çok sevilmesidir. Tek başına bile sofraları süslemeye yeterken ününün bu kadar fazla olması tesadüf değil. Muzun faydaları ve vücuda etkilerini araştırdık.

Muzun Faydaları Nelerdir?

İçerisinde B6, kalsiyum ve yüksek oranda potasyum bulunduran bu meyve uzmanalar tarafından tansiyon hastalarına tavsiye edilmektedir. İçerisindeki potasyum ile doğal tansiyon düşürücü kabul edilmektedir. Tansiyona etkisi kadar kalp içinde oldukça yararlıdır. Kan basıncını dengeleyerek kalbin daha az yorulmasını ve bu sebeple de kalp krizi riskini azaltmaktadır. Her gün bir adet muz tüketen kişilerin böbreklerinde taş oluşma riskinin azaldığını da araştırmalar bize göstermektedir. Böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlarken sindirim sistemine de faydalıdır. Kabızlığı önlediği herkes tarafından bilinirken aynı zamanda sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Vitamin ve mineral oranının yüksekliği ile bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmektedir.

Muzun Güzelliğe Etkisi

Muz sadece vücudumuzun işlevi ve sağlığını korumamıza yardımcı olmaz aynı zamanda kişinin güzelleşmesini de sağlar. İçerisinde yer alan C, A ve B6 vitamini ile saçların güçlenmesini sağlamaktadır. Kullandığınız saç ürünlerinin içeriğine göz atacak olursanız bu üç vitaminden en az ikisinin yer aldığını mutlaka göreceksiniz. Saç köklerini güçlendirerek saçların daha gür ve daha hızlı uzamasını sağlamaktadır. Ayrıca saç kırıklarından şikâyet ediyorsanız güçlendirici etkisi ile yeni kırıkların oluşmasını engelleyecektir. Sadece saçlara değil aynı zamanda cilde de olumlu etkileri bulunur. İçerisindeki çinko ile ciltte oluşan akne ve sivilcelerin tedavisinde kullanılmaktadır. Yine C vitamini ile kolajen üretimini arttırmakta ve cildin daha genç görülmesini sağlamaktadır. Cildiniz için muzu dilerseniz tüketebilir dilerseniz maske olarak kullanabilirsiniz.

Mutluluğun Formülü ve Sporcu Dostu

Muz kan akışının düzenlenmesini sağlar kan dolaşımın düzenlenmesi ile beyine daha fazla oksijen taşınır. Bu durumda doğrudan stresin azalmasına ve kişinin kendini daha mutlu hissetmesine yardımcı olacaktır. Sinir sistemini desteklediği gibi aynı zamanda kemiklerinde güçlenmesine etkilidir. Tüm bunlar ise daha sağlık ve daha mutlu bir bireyin ortaya çıkmasının sebebidir. Spor yapan kişiler için ise spordan önce veya sonra tüketilmesi uygun görülmektedir. Spor öncesi veya sonrası enerji verirken spordan sonra tüketildiğince kramplar üzerine etkili olduğu da araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Ayrıca lifli yapısı ile karnı tok tutma özelliği de bulunmaktadır. Taşıma kolaylığını da hesaba katarak sporda en sevdiğiniz besinlerden biri olabilir.

Muzlu Sportif Tarifler

Ortalama biz muzun besin değerlerine bakıldığında sporcuların ihtiyaçlarının karşılanmasına etkili olduğu görülür. 100 gram muzda 12 gram şeker olduğunu da hatırlatmak isteriz. Bu sebepten genellikle hafif ve az şekerli besinler ile karıştırılmalıdır. Yaz aylarında muz tüketmek isterseniz muzlu dondurma yapabilirsiniz. Rafine şeker kullanmadan tarçın, muz, vanilya ve karbonatı çırptıktan sonra buzdolabında soğumaya bıraktıktan sonra tüketebilirsiniz. Yahut yulaf ezmesinin içerisinde süt veya yoğurt kattıktan sonra muzları ister ezerek isterseniz dilimleyerek şahane bir diyet yemeği elde edebilirsiniz. Dilerseniz unsuz muzlu pancake yapabilir veya muzlu smoothie ferah bir içecek hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir