Kategoriler
Doğru beslen!

Ne Neyle Tüketilmelidir?

Ne Neyle Tüketilmelidir; Besinlerin pek çok faydası bulunmaktadır ve her birini ayrı ayrı değerlendirmek gerekir ancak bazı besinler birlikte tüketildiğinde besin sinerjisi oluşturmaktadır ve bir orada çok daha faydaları bulunmaktadır. Kişilerin damak tatları ile pek çok besin bir arada tüketilmekle birlikte sözünü edeceğimiz gıdaları birlikte tüketerek çok daha lezzetli ve çok daha yararlı bir menü oluşturabilirsiniz. Hangi besin neyle tüketilmeli ve tüketilmemeli merak ediyorsanız detaylıca irdeleyeceğiz.

Ciğerin Yanına Domates Yakışır

Ciğerin seveni çok olduğu gibi sevmeyeni de çoktur. Bazı kişilerin damak zevkine uymazken ve kokusunun ağır olduğunu öne sürerken bazı kişilerin ise mutlaka her hafta masasında yerini almaktadır. Ciğerin yararlarına baktığımızda ise karşımıza ciddi oranda demir vitamini sunması gelmektedir. Kansızlık ve demir eksikliği yaşayan kişilere uzmanlar ciğer tüketmesi gerektiğini söylemektedir. Ciğerin içerisinde vitamin ve minerallerken maximum yararlanmak için mutlaka domates ile tüketilmesi gerekir. Domatesin içerisindeki C vitamini ve ciğerin bileşenleri bir araya geldiği zaman son derece lezzetli ve besin değeri yüksek bir menü ortaya çıkmaktadır.

Ne Neyle Tüketilmelidir
Ne Neyle Tüketilmelidir

Ne Neyle Tüketilmelidir; Limon ve Maydanoz

Girdiği her şeyi asidik yapısı ve ekli tadıyla güzelleştiren limon çorbalara ve salatalara özellikle çok yakışmaktadır. Sarı görüntüsünün altında tam bir C vitamini deposu yer almaktadır. Maydanoz ve limonu bir arada tüketmek ise maydanozun içerisindeki demir ile limondaki C vitaminin çok daha hızlı vücuda nüfuz etmesini sağlamaktadır. İkisi bir arada aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmakta olup bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmektedir. Bu sebeptendir ki kilo vermek isteyen kişiler maydanoz suyu içerken içerisine limon sıkılmaktadır. Limonun maydanozla tüketilmesi çok uygunken birlikte tüketilmemesi gereken besinler arasında yoğurt ve süt bulunmaktadır.

Yulaf Ezmesini Portakal Suyuyla Denediniz Mi?

Çok fazla bilinmeyen bu ikili birlikte tüketilmesi gereken besinler arasında mucizevi etkilere sahiptir. Yulaf ezmesi formuna dikkat eden, hafif ve doyurucu kahvaltı yapmak isteyen kişilerin ilk tercihi olurken portakal suyu ise kahvaltıdan alınan enerjiyi arttırmaktadır. Kahvaltıdan beklentiniz doyurucu olması ise yulaf ezmesi içerisindeki lif oranı ile uzun süre sizi tok tutarken portakal suyunun vitamini ile güne çok daha enerjik ve çok daha neşeli başlayabilirsiniz. Ayrıca bu ikili vücuttan kötü toksinlerin atılmasına da yardımcı olmakla birlikte diyet yapan kişiler içinde uygundur.

Ne Neyle Tüketilmelidir; Ispanak ve Avokado

Kulağa ilk olarak birbiriyle uyumsuz olabilecek gibi gelen bu iki ürün müthiş gıda sinerjisi oluşturmaktadır. Ispanağın içerisindeki demir vitamini A vitamini ve diğer besin öğeleri ile vücut için son derece önemli bir gıdayken avokado ile birleşince bir lezzet şöleni ortaya çıkmaktadır. Avokado ülkemizde özellikle son yıllarda çok fazla tercih edilmesiyle birlikte içerisindeki yararlı doymamış yağ ile ıspanağın içerisindeki vitaminlerin çok daha hızlı kan tarafından emilmesini sağlamaktadır. Dilerseniz bu ikiliyi yemek olarak tüketebilir, dilerseniz salatasını yapabilir veya kahvaltınızda yumurta ile karıştırabilirsiniz. Sizlere önerdiğimiz bu lezzetleri birlikte tüketerek faydalarını çok hızlı görürken yemeklerinizi de lezzetlendirebilirsiniz.