Kategoriler
Doğru beslen!

Neden Sürekli Açsın?

Yemek yedikten sonra doyduğunuzu hissediyor anca kısa bir süre sonra yeniden acıktığınızı hissediyor iseniz bunun sebebi midenizin değil gözünün aç olmasından kaynaklı olabilir. Midenizin kazındığını hissediyor ve ağzınıza bir şeyler atarak bu açlığı bastırmaya çalışmanızın sebebi iştahınızın açıklığı ile tek başına açıklanamaz. Yapılan araştırmalar ve deney gruplarının sonucuna göre susuzluk, uykusuzluk, mutsuzluk veya bazı hormonlar bu durumu tetiklemektedir. Açlığınızın altında yatan nedenleri detaylandırıyoruz.

Vücudunuz Susuz Kalıyor Olabilir

Bazı kişiler susuzluk hissini açlık olarak yorumlayarak devamlı yeme eyleminde bulunabilmektedir. Susuzluğu hissettiren hipotalamus bölgesi beyindeki susuzluğu açlık olarak algılamanıza sebep olurken sinir hücrelerinin mesajlarını yanlış yorumluyor olabilirsiniz. Yeteri kadar su içmediğiniz gerçeğini düşünerek özellikle sabah saatlerinde su içme oranınızı arttırarak susuzluktan gelen açlık hissini bastırabilirsiniz. Diğer bir yolu ise acıktığınızı düşündüğünüz sürede bir miktar su tükettikten sonra açlığınızı kontrol edebilirsiniz.

Çok Tok Uyumak

Uyumadan önce çok yemek yediğinizde sabah daha fazla aç uyanırsınız. Bunun bilimsel olarak net bir açıklaması olmamakla birlikte kan şekerinin aniden düşmesi sonucunda kişi yeme isteği ile uyanmaktadır. İnsülin hormonunun yükselmesi ile kişinin aç uyanması veya aç olmasa dahi aç hissetmesine neden olur. Bu baskıyı azaltmak için yatağa dolu bir mide ile girmemeye özen gösterebilirsiniz.

Aşırı Şekerli Besinler Tüketmek

Unlu besinler ve şeker kanda ki şeker seviyesini yükseltmeye neden olacağından geçici tokluk hissi yaşıyor oluşunuz sizi sürekli şekerli gıdalar tüketmeye itiyor olabilir. Bu durumu aşabilmek için öğünlerinizde protein ağırlıklı beslenebilirsiniz. Bunun yanında fıstık, badem gibi kuru yemişler veya meyve ağırlıklı ara öğünler tüketebilirsiniz. Önemli olan kan şekerinizin aniden yükselmesine sebep olmayacak besinler tüketmektir.

Diğer Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yemeklerinizi yediğiniz dönemde çok hızlı yememeye özen gösterebilirsiniz. Yapılan araştırmalar hızlı yemek yediğiniz için doyma hissini daha geç algılıyor ve kan şekeriniz yine hızlıca yükseldiğinden hızlı düşüş sonucu ani açlık hissi yaşayabilirsiniz. Ayrıca açlık hissini hangi durumlarda hissettiğinizi de düşünebilirsiniz. Stresli olduğunuz dönemlerde doğrudan serotonin seviyesi düşer ve kendinizi aç hissetmenize neden olabilir. Gün içerisinde sosyal medya hesaplarınızdan yemek videoları izlemeyi bırakabilirsiniz. Yemeklerin görüntüleri açlık hissini arttıracaktır. Çok fazla alkol tüketmenin sonuçlarından biri de yine açlıktır. Yukarıda da değindiğimiz gibi alkol sonrası kişi çok fazla susuzluk çeker ve bu susuzluğu açlık olarak algılamanız mümkün olabilmektedir. Tüm bu etkenlerin yanında duygusal açlık çekiyor olabilirsiniz. Hayatınızda sizi mutsuz eden durumlar sonucunda kendinizi mutlu hissedebilmek için sevdiğiniz yemekleri sürekli tüketmek istiyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmek yerine hafif ara öğünler ile günü geçirebilirsiniz. Tüm denemelerinize rağmen açlık hissini bir türlü bastıramıyor ve kendinizi sürekli bir şeyler yerken buluyor iseniz ise doktora danışmanızı önermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir