Kategoriler
Doğru beslen!

Ödem Atmayı Hızlandıracak Besinler Nelerdir?

Vücudun susuz kalması, düzensiz beslenme alışkanlığı, çok fazla miktarda şeker ve tuz tüketimi ve uzun süre zarfında ayakta kalmanın sonucunda vücudun bazı bölgelerinde veya tamamında ödem oluşmaktadır. Ödem atmak için düzenli bir yaşama geçmek gerekir. Ödem atmayı hızlandırmak için ise bazı besinleri daha fazla tüketmeniz yararlı olacaktır. Ödem atmayı hızlandırıcı besinleri sizler için araştırdık.

Probiyotik Deposu Kefir

Kefiri şifa deposu olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır. İçerisindeki bakteri ve probiyotikler sayesinde sindirim sisteminizi düzenler ve metabolizmayı hızlandırır. Günde 2 bardak kefir ve ek olarak süt ürünlerini tüketmeniz ödem atmayı büyük ölçüde hızlandıracaktır. Ayrıca süt ürünlerinde yer alan kalsiyum kemiklerinizi de güçlendirdiği için kefiri sadece ödem atmak istediğiniz dönemlerde değil düzenli olarak kullanmanız dada yarar olacaktır.

Yeşil Çay

Vücudunuzda fazla biriken sıvıyı atmak için tüketilmesi gereken bir diğer besin yeşil çaydır. İdrar söktürücü özelliği ve antioksidan etkisi ile detoks döneminde de kullanılabilir. Uzmanlar yeşil çay tüketiminin sınırlı olması gerektiğini vurgulamaktadır. Özellikle hamileler tarafından tüketilmemesi gerekirken üst limitin günlük iki bardak olduğunu hatırlatmak isteriz. Bunun yanında kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, kalp ve damar hastalıkları, tansiyon veya kronik rahatsızlığı bulunan kişiler kullanmadan önce mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

Maydanoz ve Salatalık

Yeşil olan birçok bitki gibi maydanozun da idrar söktürücü özelliği bulunduğundan özellikle diyet yapan kişiler tarafından suyu çok fazla tüketilmektedir. Dilerseniz çayını yapabilir dilerseniz yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Lif oranı yüksektir ve tok tutucu özelliği de bulunur. Kilo vermek istiyorsanız vücudun yağ yakımını arttıracağından yine tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda içerisinde C vitamini ve B vitamini de bulunmaktadır. Maydanoz tüketiminin herhangi bir sınırı yoktur.  Salatalığın ise %97’si sudur ve vücudun susuz kalmasından ötürü ödem oluşuyor ise bol bol tüketmenizde bir sakınca olmayacaktır. Dilerseniz sade tüketebilir dilerseniz suyun içerisine doğrayıp bir süre beklettikten sonra içebilirsiniz. Kilo vermek amacında iseniz suyu yerine kendisini tüketmeniz ödem attırıcı özelliğinin yanında tok tutacak ve diyetinizi destekleyecektir.

Potasyum Deposu Turp

Potasyum bakımından oldukça zengin olan turp aynı zamanda antioksidan kaynağıdır. Dilerseniz tek başına tüketebilir dilerseniz yemeklerinize veya salatanıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Ödem arttırmayı hızlandırıcı etkisinin yanında düzenli turp tüketiminin de vücutta ödem birikmesini engelleyen besinlerinde başında gelmektedir. Son olarak ise ödem atmak için en basit ve en etkili yol su içmektir. Ödem atmak için su tüketimini azaltmak oldukça yanlış bir bilgidir. Vücut susuz kaldığı içinde şişkinlik yaratabilmektedir. Yeterli miktarda su tüketilmediği takdirde vücutta çok fazla şişkinlik oluşmasının sebebi vücuttaki bazı organların ve damarların şişmesidir. Sağlıklı yaşam ve organların tam olarak işlevini yerine getirebilmesi için günde 3 litre kadar su tüketmek gerekmektedir. Bu besinleri tüketerek ve düzenli spor yaparak ödemden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir