Kategoriler
Doğru beslen!

Ödem Azalmasına Çok Etkili Besinler

Ödem Azalmasına Çok Etkili Besinler; Uzun süre ayakta kalmak, hareketsiz yaşam, az su tüketilmesi, yoğun stres veya şekerli gıdalar tüketmek vücutta ödem oluşmasına neden olabilmektedir. Kilonuzda herhangi bir değişiklik yoktur, tartıda halen paralel kiloda çıkabilirsiniz ancak vücudunuzda bir şişkinlik oluşabilme durumu ödem oluşması ile açıklanmaktadır. Ödemi sağlıklı beslenerek, düzenli spor yaparak ve su tüketerek atabileceğiniz gibi bazı besinlerden yararlanarak daha hızlı bir şekilde ödem azalması sağlayabilirsiniz. Günlük beslenme programınıza sizlere önereceğimiz besinleri ekleyerek etkili ödem atma dönemine adım atabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Ödem Azalmasına Çok Etkili Besinler; En Etkili Besin: Kefir

Kefir içerisindeki bakteriler sayesinde sindirim sistemini düzenlerken aynı zamanda vücuttaki ödeminde atılmasına yardımcı olmaktadır. Kefir gibi diğer süt ve süt ürünleri de ödemin atılmasını destekler ancak tercihinizi kefirden yana kullanmanız çok daha faydalı olacaktır. Vücuda sıvı alımı aynı zamanda ödemin sıvı azlığından oluşması dahilinde etkisini kat ve kat arttıracaktır. Günde iki barda kefir tüketerek ödem sorununu çözebilir, içerisindeki mineraller ile vücudunuza sağlık açısından olumlu etki de edebilirsiniz.

Yeşil Çay

Vücuda faydası saymakla bitmeyen yeşil çay içerisindeki mineral, vitamin ve antioksidanları ile vücudu oldukça olumlu etkilemektedir. İdrar söktürücü özelliği ile de sık sık tercih edilen bu çayları hamilelerin doktor izniyle tüketmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Günde en fazla 2,5 bardak yeşil çay tüketerek ödem azalmasına yardımcı olurken düzenli olarak tüketildiğinde ise ödem sorununu yok etmeniz mümkündür. Yeşil çay etkili içeriği ile hamilelerin yanı sıra böbrek yetmezliği olan, kalp rahatsızlıkları yaşayan veya tansiyon hastası olan kişiler tarafından dikkatli kullanılmalıdır. Doğal olması ile çok fazla tercih edilirken güçlü yapısı ile bazı sağlık sorunlarının yaşanmasına da sebep olabilmektedir.

Ödem Azalmasına Çok Etkili Besinler
Ödem Azalmasına Çok Etkili Besinler

Ödem Azalmasına Çok Etkili Besinler; Maydanoz ve Salatalık

Maydanozda yeşil çay gibi idrar söktürücü özelliğe sahiptir ve ödem atmada etkilidir. İçerisindeki B vitamini, C vitamini ve diğer mineralleri ile yine vücuda oldukça faydalı bir besindir. Kilo vermek isteyen kişilerin maydanoz suyunu sık sık içme sebeplerinden biri de yağ yakımını hızlandırıyor olmasıdır. Sindirimi de düzenlemesi ile maydanoz çayını ödem atmak amacı ile kullanabilirsiniz. Bu suyu tüketirken dikkat etmeniz gereken en önemli husus taze olması ile çok sıcağa maruz kalmamasıdır. Salatalığın ise neredeyse tamamı sudur. Bu sebepten ödemde etkiliyken ayrıca içerisinde sülfür, silikon ve beta-karoten ile vücuda sıvı alımını arttıracaktır. Dilerseniz tek başına dilerseniz detoks içeceğinizin içine koyarak ödemi azaltma konusunda etkisinden faydalanabilirsiniz.

Su İçebilirsiniz

Ödemi oluşturan nedenler arasında vücudun sıvı azlığı da yer almaktadır. Susuz bir vücut kuşkusuz ki şişmeye başlayacaktır. Su yalnızca ödem için değil yaşamsal tüm faaliyetler için gereklidir. Vücut yeteri kadar su alamadığı takdirde çeşitli su bulma yolları deneyecektir. Bu duruma mahal vermemek için yeteri kadar sıvı tüketilmelidir. Günde 2-3 lt. su tüketimi vücut için yeterlidir. Düzenli beslenerek ve bol sıvı alarak ödem sorunundan kısa sürede kurtulabilirsiniz.