Kategoriler
Doğru beslen!

Ödem Azaltıcı Besinleri Merak Ediyor Musunuz?

Vücudun susuz kalması, beslenme düzenindeki tuz ve şeker oranının fazlalığı, hareketsiz yaşam veya çok uzun süre belirli bir pozisyonda kalınca oluşabiliyor. Yeme düzeninizde bir artış olmamasına rağmen kilo aldığınızı düşünüyorsanız aslında vücudunuz ödem toplamış olabilir. Ödem problemi yaşıyorsanız spor yaparak bu sorunu aşabilirsiniz. Spora ek olarak bazı besinlerde ödem atmanıza yardımcı olabilir. Sizler ile paylaşacağımız besinleri günlük beslenme rutininize ekleyerek ödem oluşmasını da engelleyebilir veya azaltabilirsiniz.

Ödemin Baş Düşmanı Kefir

Kefirin içerisindeki bakteriler sindirim sisteminizi desteklemektedir. Ayrıca mineral açısında da oldukça zengindir. Bu bakteri ve mineraller sayesinde vücudunuzda ödem olarak bilinen fazla sıvının birikmesini engelleyebilirsiniz. Yemeklerinizin yanında veya ara öğünlerde kefiri düzenli tüketenler kısa sürede hem ödemi hem de sindirim sorunlarını aştığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Yeşil Çay

Kefir tüketmek size göre değilse tercihiniz yeşil çay olabilir. Antioksidan özelliği de bulunan bu çayın vücuda birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Uzmanlar yeşil çayın günde en fazla 2-3 bardak tüketilmesini önermektedir. Hamileler, karaciğer hastalığı olanlar, damar tıkanıklığı veya böbrek yetmezliği kişilerin yeşil çay tüketirken mutlaka doktoruna danışması gerektiğini de hatırlatmak isteriz. İdrar sökücü özelliği ile de biriken fazla sıvıyı kısa sürede atabilirsiniz.

Salatalık

İçerisindeki silikon, sülfür ve C vitamini ile vücutta biriken sıvıyı giderebilmektedir. Salatalığı sadece yemek yerine çeşitli içeceklere de katarak tüketebilirsiniz. Ödem arttırıcı olarak kullanılırken aynı zamanda kilo vermek isteyenlerin ara öğünler de tercih edilebilir. Tok kalmak için kullanmak isteyenler yiyerek ödem atmak için ise kefir veya yağsız süt ile karıştırarak tüketebilir. Bu sayede işlevini çok daha hızlı bir şekilde yerine getirecektir.

Maydanoz

Lif, B vitamini ve C vitamini açısından zengin olan maydanoz ödemin atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda yağ yakılmasına da neden olur. Maydanoz çayı yaparak ödem atmayı sağlarken zayıflamak için kullanmak isterseniz yemeklerinize katabilirsiniz. Bunun sebebi içerisindeki liflerdir ve sizi uzun süre tok tutacaktır. Ara öğünlerde iki özelliğinden de faydalanmak isterseniz eğer ılık olarak demleyebilirsiniz.

Elbette Su

Vücudum sıvı toplarken su içemem diye düşünmek büyük yanılgıdır. Yazının başında da belirttiğimiz üzere ödeme sebep olan nedenlerden biri de susuz kalmaktır. Vücuda mutlaka su girmesi gerekir ve dışarıdan alınamadığı takdirde vücut bu suyu kendi üreterek denge kurmaya çalışır. Bu sebepten ödem atmak için su tüketmek en kolay ve en sağlıklı olanıdır. Uzmanlar günde 2,5 litre su tüketiminin sağlık için önemli olduğunu vurgularken ödem atmak için bu miktarı biraz daha arttırabilirsiniz.

Yazın Gözdesi Ananas

Tropik meyve olarak ülkemizde her mevsim bulunsa da genellikle yaz aylarında fazlaca tüketilen meyvelerdendir. Vitamin ve mineral deposu olmasının yanı sıra lif yönünden de kuvvetlidir ve bu da onu özellikle formunu korumak isteyenler tarafından tercih edilmesine neden olur. Genelde atlanan veya az bilinen özelliği ise içerisindeki enzimler sayesinde sıvı birikmesini önlemesidir. Bu sebepten ister salatalarınıza katarak ister suyunu sıkarak ve ara öğünlerinizde sade olarak tüketerek ödem atma özelliğinde de faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir