Kategoriler
Doğru beslen!

Omega 3 Yağının Olumlu Etkileri

Omega-3 yağı halk arasında balık yağı olarak bilinir. Balık yağının vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Kemikleri güçlendirmesinden vücuttaki yaralanmaları çabuk iyileştirme özelliği ve beyin fonksiyonlarını arttırmaya kadar saymakla bitmez. Birçok şekilde tüketebileceğiniz bu mucizevi yağın etkilerini merak ediyorsanız ayrıntıları ile yazımızda yer alıyor.

Yağ Yakmayı Hızlandırır

Yapılan araştırmalara göre vücut geliştirme antrenmanları yapan kişilerde balık yağı takviyesi alındığında yağların daha hızlı yakıldığı ortaya konulmuştur. Yine benzer bir araştırmaya göre ise vücut direnci düşük ve kilolu kişiler düzenli balık yağı kullanarak antrenman seviyelerini daha kısa sürede yukarılara taşımıştır. Balık yağı özellikle bel ve basen bölgesi yağların azalmasında etkili olduğu ortaya konulmuştur. Dolayısıyla kilo vermek isteyen kişilerin veya antrenmanlarından daha fazla verim almak isteyen kişilerin balık yağı kullanması tavsiye edilebilir.

Yaşlanmayı Yavaşlatır

Elbette yaşınızın gereği bazı yaşlanma belirtileri engellenemez ancak bazı takviyeler ile bu sürecin daha yavaş ilerlemesini sağlamak mümkündür. Balık yağının içerisindeki maddeler hücrelerin yenilenmesini desteklediği için yaşlanma belirtilerinin daha geç ortaya çıktığını görebilirsiniz. Ayrıca düzenli balık yağı tüketen kişilerin kalp sağlığında da ciddi olumlu gelişmeler fark edilmiştir.

Osteoartriteye Karşı

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen bu rahatsızlığın yaşı yoktur ancak ileri yaşlarda kişilerin hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Genetik rahatsızlık var ise veya eklem ağrılarından şikâyet ediyorsanız balık yağını kullanmayı deneyebilirsiniz.  Ayrıca spor yapan kişilerin de eklemlerinin daha dayanıklı olmasını sağladığını ve eklemlerdeki rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandırdığı da uzmanlar tarafından onaylanmıştır.

Kemik Dostudur

Spor yapan kişiler genellikle kemik sağlığını korumak için takviye edici gıdalara yönelmektedir. Bunların başında D vitamini, magnezyum ve kalsiyum gelse de balık yağını da unutmamak gerekir. Yapılan deneyler üzerinde uzmanların ortak görüşü omega-3 yağının kemikleri doğrudan güçlendirdiği ve kemik yapılarının korunmasında etkili olduğudur. İleri yaşlarda yaşanan kemik erimesi hastalığına da olumlu etkileri bulunur.

Metabolizmayı Hızlandırır

Metabolizma hızı herkes için önemlidir ve yavaş kişiler de kilo alımına sebep olmaktadır. Ayrıca omega-3 yağı vücuttaki insülin oranını da dengeleyerek ve kan şekerinin ani iniş çıkışlarını düzenlemek adına önemlidir. Kilo vermek istiyorsanız bu iki oranı dengede tutmak önemlidir ve balık yağı bu konuda da vücudu desteklemektedir.

Cilde İyi Gelir

Omega 3 takviyesi cildin esnekliğini arttırırken DHA bileşenine iyi gelmektedir. Aynı zamanda cildi güneşin zararlı ışınlarına karşıda korur ve güneş sonrası ciltte biriken kötü ışınları hızlıca emilip atılmasını destekler. Cildin güzelleşmesini sağlayan ve yaşam kalitenizi arttıracak olan uykunuz da düzene sokmaktadır. Melatonin kişinin uyku kalitesini arttıran hormondur ve balık yağı doğrudan bu hormonu desteklediğinden uykuya daha rahat geçiş sağlayabilirsiniz. Bu olumlu değişim sadece cildinizi değil birçok alana faydalı olacaktır.

Zararı Var Mıdır?

Sağlıklı takviye olarak kabul edilse de her şeyin olduğu gibi Omega-3 yağının da fazlasının zararı bulunabilir. Araştırmalara göre fazla tüketilmesi kanın sulanmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden kullanmadan önce mutlaka doktoruna başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir