Kategoriler
Doğru beslen!

Onlar Yanlış Biliyor: Diyet Gerçekleri

Yaz geldi yine bol güneş ve deniz ile güzel zamanlar geçireceğiz. Kış ve bahar ayları bol karantinalı geçtiğinden bu süreçte birçok kişi kilo aldı veya düzenli spor yapamadı. Bu durumu son dakika telafi etmek için herkes diyet yapmaya başladı ve diyet yaparken kısa yoldan kilo vermek için tüm söylenilenler dinlenilmeye ve uygulanmaya çalışılıyor. Ancak bu konuda sizi uyarmak istiyoruz. Diyet hakkında söylenilen bazı şeyler maalesef ki sadece birer efsane veya sağlığınızı tehdit ediyor. Bu sebepten sizler için bu bilgileri toplayıp yanlış olanları düzeltmeye çalışacağız. Bilimsel olarak uzmanların sözlerinden yola çıkarak diyet yaparken gerçek olmayan bilgiler karşınızda.

Kalori Hesaplamak En Önemlisidir

Kalori hesaplamak diyet yaparken elbette çok önemlidir ve mutlaka hesaplanmalıdır. Ancak yediğimiz şeylerin sadece kalorisine bakmak yetersiz olacaktır çünkü besin değerlerini de hesaba katmak gerekir. Sağlıklı diyet programlarında vitamin, karbonhidrat ve protein gibi yemeğin içindeki değerler de gözetilmelidir. Sadece kalorisine veya besin değerlerine değil enerji değerine de bakmak gerekir.

Herkes Uyguladı ve Zayıfladı

Çabucak zayıflamak isterken en fazla araştırılan ve incelenen başlıktır. Ancak herkesin yapısı farklıdır ve çoğunluğa hitap eden diyetin sana da uyacağına hemen karar vermemelisin. Uygulamak istediğin diyetin kendine uygunluğu en önemli konulardan biridir. Örneğin eğer sevmediğin besinleri içeren bir diyet yapmaya karar verirsen çok kısa sürede sınır dışına çıkacağını başından kabul etmelisin.

Sakın! Listenin Dışına Çıkma

Diyet yaparken en önemli şeylerden biri de yeme düzenine sadık kalmaktır. Ancak birçok insan bu listenin biraz dışına çıktığı zaman diyetinin tamamen bozulduğunu düşünerek yeniden eski sağlıksız veya değeri yüksek yemek alışkanlığına geri dönüyor. Burada söylenilenlere kulak asma ve bir kez fazla yediğin için tekrar kilo alacağını düşünme. Nadiren fazla yemek sana yeniden kilo aldırmayacaktır bunu sürekli yaptığın zaman kilo almaya devam edersin Bu sebepten yaptın bir hata ancak telafisi var diyerek yoluna devam etmeli ve motivasyonunu kaybetmemelisin.

Uzak Durulması Gereken Besinler

Yenmemesi gerekenler listelerine göz gezdirdiğimizde birkaç yanlış bilgiye ulaştık. Bunlardan ilki yumurtanın sadece akının yenmesi yönünde idi. Oysaki yumurtanın beyazının veya sarısının yenmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Kolesterol oranının yüksekliği ve değerleri için yumurta sarısından yıllarca uzaklaşmış insanların sayısı hiç az değil. Ancak uzmanlar dışarıdan alınan kolesterolün kanda kine etkisinin çok az olduğunu açıklayarak bu söylemin gerçek olmadığını ispatladı. Yine birçok diyet programı normal süt yerine badem sütü içilmesini ve tüketilmesini tavsiye etmektedir. Gerçekte ise badem sütü normal sütün gereksinimlerini yerine getirmediğidir. Sütün içerisindeki protein oranı bile çok değerliyken badem sütünde hiç protein bulunmaz. Ayrıca badem sütünün daha doğallıktan uzak oluşu da normal süte göre sağlık seviyesini düşürüyor. Son olarak ise meyvelerin suyunun içilmesi tavsiye edilmektedir. Elbette sağlıklı ve gereklidir ancak meyvenin veya sebzelerin suyu sıkıldığında posaları dışarıda kalmaktadır ve kişiye uzun süre tokluk hissettirecek lifler posalarda bulunur. Bu sebepten suyunu içerken çoğu zaman tam tüketmek diyet yapanlar için çok daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir