Kategoriler
Doğru beslen!

Pancardan Gelen Şifa

 Pancarın lezzetini bir kere alan bir daha kolay kolay menülerinden çıkaramaz. Kök sebzelerden biri olan pancar tadının güzelliğinin yanı sıra içerisinde kalsiyum, vitamin, demir, protein ve potasyum bulunmaktadır. Tek bir sebzede bulunuyor olmaları pancarı sofraların vazgeçilmezi yapmaya yetecektir. Spor yapan kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilen pancar ayrıca metabolizmayı da hızlandırmaktadır. Güçlendiricilerin yanı sıra doğal besinler ile vücudu güçlendirmeye çalışmak sağlıklı beslenmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Kaslarını geliştirmek için beslenme düzeninizin gereksinimi bilinirken yeme listenizde henüz pancara yer açmadıysanız faydalarını öğrenerek sizlerde pancarın şifasından faydalanabilirsiniz.

Pancarın Besin Değerleri

İçerisinde C vitamini, B vitamini, A vitamini bulunurken antioksidan özelliği ile vücudu tazeleyecek ve mineral açısında da zengin olması vitaminlerin değerleri açısından önemlidir. Antioksidan bulundurma özelliği ile bağışıklık sisteminizi güçlendirirken metabolizmayı da düzenler ve düzenli kullanıldığında ise hızlandırma etkisi bulunur. Sindirim sistemini üzerinde de olumlu özellikleri bulunurken akciğerlerinde temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Tüm bu yararlı özelliklerinin içerisinde özellikle kilo vermek isteyen ve kalori alımına dikkat eden kişiler için en sevilen özelliği kalorisinin oldukça düşük olmasıdır. Ara öğünlerde tüketen kişiler için ise iştahı kapatma ve tokluk verme özelliği ile pancarın besin değerlerini keşfeden kişiler en azından haftada bir kez tüketmektedir. Lif oranının yüksekliği ile dengeli beslenmek isteyen kişiler tarafında da tercih edebilir.

Nasıl Tüketilebilir?

Pancarın tek bir tüketim şekli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyor. Birden fazla tüketim şekli pancarın farklı özelliklerinden yararlanma imkanını da ortaya çıkarmaktadır. Pancarın tüm etkilerinden yararlanmak için uzmanlar en doğru tüketiminin çiğ olduğunu vurgulamaktadır. Dilerseniz satın aldığınız şekilde iyice temizledikten sonra pancarı meyve gibi sade şeklinde tüketebilirsiniz. Bir diğer tüketim şekli ise pancarı haşlamaktır. Suya atarak yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz salatalarınıza da pancar ekleyebilirsiniz. Akdeniz salatasına, çoban salatasına ve kaşık salatasına ekleyerek salatınızın tadını da arttırırken dilerseniz suyunu da tüketebilirsiniz. Meyve sıkacağına pancarı ekleyerek suyunu sıkarak tüketmenizde yine pancarın faydaların yararlanmanızı sağlayacaktır.

Sporcular İçin Önemi Nedir?

Profesyonel sporcuların düzenli olarak pancar tükettiği bilinmektedir. Özellikle karşılaşmalardan bir süre önce pancar tüketilmesi sindirim sistemini çalıştıracağından sporcunun müsabakaya daha rahat çıkması sağlanır. Stres ve kaygı gibi duygular bilindiği üzere mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep olmaktadır ve bu durum karşılaşmada yaşandığında sporcu zor dakikalar yaşayabilmektedir. Antioksidan özelliği ile sporcu üzerinde detoks etkisi yaratacağından vücudun ödem toplaması önlenir. Kan şekerini düşürürken ayrıca sporcuya enerjide vereceğinden verim artacaktır.

Beyin Fonksiyonları Üzerindeki Etkisi

Pancarın içerisinde nitrat zihinsel faaliyetleri artırırken beyin fonksiyonlarını da geliştirmektedir. Bu durum sporcunun dikkatini arttırırken ayrıca vücut ve beyin koordinasyonunu da arttırmaktadır. Ayrıca nitrat sporcunun psikolojik olarak rahatlamasını da sağlarken vücuttaki stres seviyesinin de azalmasına yardımcı olacaktır. Tüm bu etkilerinden faydalanmak için beslenme rutininize pancarı ekleyebilirsiniz.