Kategoriler
Doğru beslen!

Polikistik Over Diyeti

Polikistik over sendromunu (PKOS) duyduğunuzda, muhtemelen jinekolojik bir sorun olduğunu düşünürsünüz. Ancak PKOS aslında vücudun, hormonlarına zarar vermesine neden olan bir endokrin bozukluktur ve polikistik over diyeti bu durumlar için çoğu zaman hayat kurtarıcıdır.

Polikistik Over Diyeti Nedir?

Polikistik Over diyeti nedir sorusunun cevabı düşük insülin direnci içeren gıdalarla beslenme biçimidir. PKOS, tüm kadınların %5 – 7,5’ini etkileyen metabolik bir bozukluktur. Bu, infertilitenin bir numaralı nedenidir ve tedavi edilmezse endometriyal kanser riskini artırabilir. Ek olarak, PKOS’LU kadınlar kalp hastalığı ve diyabet için daha büyük risk altındadır. Yakın zamana kadar, diyet tedavide önemli bir yardımcı olarak düşünülmemiştir.

 • Bununla birlikte, insülin direncinin rolüyle ilgili oldukça yeni bir keşif olarak onaylandığından, birçok uzman şimdi diyetin tedavi planının bir parçası olması gerektiğine inanıyor.
 • Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, diyetin insülin direncini azaltmaya yardımcı olabileceğine inanılmaktadır, bu da sadece düzensiz menstruasyona, hirsutizme ve akneye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp hastalığı ve diyabet riskini de azaltabilir.
Polikistik Over Diyeti
Polikistik Over Diyeti

Polikistik Over Diyeti Nasıl Yapılır?

Polikistik over diyeti için belli bir gün veya zaman belirtilmemiştir, aşağıda yerilen yiyecekler hastalık semptomları tamamen ortadan kalkana kadar hayata dahil edilmelidir. Plokistik Over diyeti nasıl yapılır; aşağıdaki liste size fikir verebilir.

 • Yeşil yapraklı sebzeler: kalori başına diğer yiyeceklerden daha fazla besin içerir. Demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyumun yanı sıra K, C, E vitaminleri ve B kompleks vitaminlerinin birçoğu bakımından zengindirler. Özellikle B vitamini, PKOS semptomlarının yönetiminde hayati bir rol oynar.
 • Meyveler: zengin lif, vitamin ve mineral kaynaklarıdır ve PKOS ile başa çıkmak için çok faydalıdırlar. Bununla birlikte, kiraz, erik, greyfurt, elma, armut, kuru kayısı, üzüm, kivi, portakal ve kuru erik gibi daha az şeker içeren meyveler tüketmeniz gerekir.
 • Renkli sebzeler: dolmalık biber, kabak, havuç, enginar ve mor lahana gibi parlak ve renkli sebzeler zengin antioksidan kaynaklarıdır ve PKOS diyetine dâhil edilmelidir.
 • Yağlar: bu sağlıklı yağlar fındık ve tohumlarda, yağlı balıklarda, avokado ve zeytinyağında bulunur, bu nedenle bunları diyetinize dâhil ettiğinizden emin olun.
Polikistik Over Diyeti
Polikistik Over Diyeti

Polikistik Over Diyeti Sağlıklı mı?

Popüler düşük karbonhidratlı diyetlerden bazıları, yağdan elde edilen kalorilerin %60’ını içerir, bunların çoğu doymuş yağdır. Doymuş yağ kalp hastalığı ile bağlantılı olduğu için bu diyetler önerilmemektedir. Polikistik over diyeti sağlıklı mı; kurallara uyulduğu takdirde sağlıklıdır.

 • Polikistik over diyeti dışındaki diyetler, PKOS’LU kadınlar için özellikle tehlikeli olabilir, çünkü zaten kalp hastalığı riski yüksektir.
 • Ek olarak, lif, vitamin, mineral ve hastalıkla savaşan fitokimyasallar bakımından düşüktür.
 • Unutmayın, bu geçici bir diyet değildir-uzun süre takip etmeniz gereken bir beslenme şeklidir!
 • Bu nedenle, öğünlerinizi mümkün olduğunca sağlıklı hale getirmeniz gerekecektir.

Polikistik Over Diyeti Yapanlar

Yaklaşık 50 polikistik over sendromu olan kadının %60’ı obezdir. Polikistik over diyeti yapanlar için vücut ağırlığının %5’ini bile kaybetmenin ciltte iyileşmeye, adet döngülerinin düzenliliğine ve insülin seviyelerinin azalmasına yol açabileceği gözlemlenmiştir.

 • Bununla birlikte, PKOS’LU birçok kadın, muhtemelen yağ birikimini teşvik eden yüksek insülin seviyeleri nedeniyle kilo vermekte zorluk çekmektedir.
 • Standart düşük yağlı yüksek karbonhidratlı kilo kaybı diyeti PKOS’LU kadınlar için en iyi yaklaşım olmayabilir.
 • Yüksek karbonhidrat alımı, özellikle rafine karbonhidratlar (yani tatlılar, beyaz ekmek, beyaz pirinç, vb.) hızla şekere dönüşecek ve yüksek insülin seviyelerine neden olacaktır.
 • Yüksek insülin seviyeleri PKOS’LU kadınlar için çok sayıda soruna neden olabileceğinden, daha iyi bir diyet düşük glisemik indeksli bir diyet olacaktır.
 • Bu, kan şekerinde hızlı bir artışa neden olmayan yiyecekleri veya yiyecek kombinasyonlarını içeren bir diyettir.