Kategoriler
Doğru beslen!

Post Workout Nedir?

Post workout ile spor sonrasında vücudunuzda oluşan olumsuz etkileri yok edebilir ya da azaltabilirsiniz. Düzenli antrenman yapan sporcular aynı zamanda besin takviyelerine ve yediklerine de özen göstermelidirler. Kas gelişimi başta olmak üzere birçok faktör için bu gereklidir. Yemek yemenin yanı sıra sporcular genellikle takviye ürünler, supplementler kullanabilmektedirler. Post workout nedir ile ilgili olarak yazıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Post Workout Ürünleri

Post workout ürünleri spor sonrasında sporcuların kullandığı supplement ürünlerdir. Antrenman bittikten sonra özellikle terleten ve güç gerektiren bir egzersiz yapıldıysa kısa sürede ek bir şeyler alınmalıdır.

Post workout ürünleri özellikle spor salonunda çalışanlar için daha kısa sürede kasların toparlanması, vücudun yıpranmasını ve oluşan su kaybını önlemek için alınabilmektedir. Değişik markalar altında piyasada satılmaktadır.

Post Workout Ne İşe Yarıyor?

Post workout ürünlerinin sporculara olan yararları daha son dönemlerde daha çok gündeme gelmektedir. Pre workout olan ürünler daha fazla kullanılsa da artık antrenman sonrasının da çok önemli olduğunu birçok kişi farkındadır.

Antrenman sonrası alınan post workout ürünlerinin bazı yararları şunlardır:

  • Antrenman sonrası alınan besin ya da takviye vücudun kaybettiği enerjiyi kazanması için önemlidir
  • Kasların kendini toparlamasına yardımcı olur
  • Vücuda ihtiyaç duyduğu protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağları verir
  • Sıvı kaybını giderir

Post workoutlar ağır antrenmanların sonrasında vücudun iyileşmesi ve toparlanması için sporcular tarafından alınmaktadır.

Pre-Workout: Post workout ürünleri antrenman sonrası alınırken, pre workoutlar antrenman öncesinde alınır. Bunlar yağ yakımını ve kas gelişimini hızlandıran ürünlerdir. Performansı arttırırlar.

Post Workout İçeriğinde Neler Var?

Post workout ürünlerinin içeriğinde genelde şunlar bulunmaktadır:

  • Protein
  • Karbonhidrat
  • Su
  • Diğer

Post workout ürünleri farklıdır ancak genellikle içeriğinde ilk 3 madde bulunur. Spor sonrasında ağır bir antrenman yapıldıysa terleme ile su kaybı yaşanır. Aynı zamanda kaslar da yıprandığından toparlanmaya ihtiyaç duyarlar.

Post workout ürünlerinde sporcuların spor sonrası vücutlarının iyileşmesi ve bir sonraki antrenmana daha çok verim alabileceği bir durumda başlaması için gerekli olan içerikler mevcuttur.

Post Workout Ürünleri Zararlı mı?

Supplement ürünler son yıllarda birçok sporcu tarafından kullanılmaktadır. Bazı markalar daha iyi olabilir ancak genellikle bunların sporcuya bir yan etkisi ya da zararı bulunmamaktadır.

Post workout ürünlerinin içeriği genellikle doğal besinlerden oluşmaktadır. Karbonhidrat, su ve protein vb. insan vücudunda bulunan besin kaynaklarıdır. Ağır spor yapmanın getirdiği kayıpları telafi etmek amacıyla alınan ek besinlerdir.

Post workout ürünlerinin içinde kimyasal maddeler bulunmaz. Yine de sporcular bu ürünü kullanmaya başlamadan önce uzman birinden görüş alabilirler. Genel itibariyle supplementler destekleme amaçlıdır ve zararlı değildir ancak insanları bünyeleri farklı olduğundan dikkatli olmak iyidir.

Post Workout Ürünleri yıkılan kasların yeniden oluşması için iyi bir destekleyicidir. Yeniden oluşması ve gelişmesi için sporcuların aldıkları besinlere ve takviyelere de özen göstermeleri gerekmektedir.

Post Workout Ürünleri Nasıl Kullanılır?

BCAA, protein ve glutamin içerikli olan post workout ürünleri antrenman sonrasında kasların toparlanması ve diğer olumsuz özelliklerin azaltılması için alınmaktadır. Vücutta ağır antrenman sonrasındaki fiziksel etkiler bu ürünler ile kolayca giderilebilmektedir.

Markalara göre değişebilmekle beraber genellikle uzmanların önerisi bir antrenman sonrasında 30 dakika içinde bir şeyler yemektir. Egzersiz nedeniyle kasların aldığı zarar, kaybedilen su ve enerji post workout ürünleri ile yok edilebilir.

Önerilen süre 30 dakika olsa da sporcuların 2 saat içinde besin takviyesi almaları önemlidir. Kişilerin kilosuna göre alacakları miktar da ürünün prospektüsünde belirtilmektedir.

Post Workout Ürünleri Nerede Satılıyor?

Post workout ne demek ile ilgili olarak detaylı bilgi verdik. Özellikle yoğun antrenmanlar sonrasında sporcuların takviye için aldıkları supplementlerdir. Birçok yerde bu ürünleri bulmanız ve satın almanız mümkündür.

Öncelikle internet sitelerinde online olarak satışa sunulurlar. En kolay ve hızlı biçimde internette arama yapabilirsiniz. Supplement ürünleri farklı markalar altında satışa sunulduğundan uzmanlardan ya da spor salonundaki hocalarınızdan tavsiye alabilirsiniz.

Online web sitelerinin yanı sıra post workout ürünleri spor merkezlerinde de satışa sunulmaktadır. Göz önünde olmaları sporcuların sık sık spor salonlarından post workout ürünü almalarını sağlar.

Markasına göre ürünün fiyatı değişebilir. Spor sonrası sağladıkları yararlarla birçok kişinin tercih ettiği supplementlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir